Okna dachowe z automatyką dobrze się sprawdzają w oranżerii

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okna dachowe z automatyką dobrze się sprawdzają w oranżerii

Jak sprawdzają się okna z automatyką? Dobrze, że mamy stały przycisk na ścianie, a nie piloty, które łatwo zawieruszyć. Przy pięcioosobowej rodzinie nietrudno o to - mówi Beata, Czytelniczka Budujemy Dom, która okna dachowe użytkuje od 2012 r.

Dom: dach o nachyleniu 35°, pokryty dachówką cementową.

Okna dachowe:

  • Ze sterowaniem elektronicznym, 3 sztuki, wymiary 94 × 140 cm, energooszczędny pakiet szybowy U3, z systemem podwyższonej odporności na włamanie.
  • Sterowanie - fabrycznie wyposażone w sterowanie elektryczne i w czujnik deszczu i wiatru, obsługa przy pomocy przycisku na ścianie.
  • Lokalizacja - dwa na południowej połaci dachu i jedno na zachodniej.

Montaż: wykonali dekarze podczas krycia dachówką ceramiczną.

Okna dachowe i widoczny siłownik
Okna ze sterowaniem elektrycznym (na zdjęciu widoczny siłownik).

Decyzja: w trakcie budowy domu musieliśmy, z mężem, dobrać odpowiednie okna dachowe do oranżerii. Miały być jak największe, z dobrymi parametrami izolacyjnymi i ramami odpornymi na wilgoć, a ponieważ oranżeria ma wysokość 4 m - dodatkowo z wygodnym sterowaniem elektrycznym.

Mężowi szczególnie zależało na termoizolacji - ucieszył się, że w wybranym modelu współczynnik przenikania całych okien Uw wynosi 1,3, szyb Ug = 1,0 W/(m2•K). Ostatecznie przekonał się do modelu z powodu systemu zabezpieczenia przed włamaniem i automatyki. Do obsługi okien zamówiliśmy czujnik deszczu i wiatru oraz przycisk na ścianie.

Okna dachowe w oranżerii
Czujnik deszczu zepsuł się pod wpływem działania wiatru i śniegu. By móc umyć okno, trzeba najpierw użyć klamki i zdjąć skrzydło z siłownika.

Okna dachowe w oranżerii - rady i przestrogi:

  • Jak sprawdzają się okna z automatyką? Dobrze, że mamy stały przycisk na ścianie, a nie piloty, które łatwo zawieruszyć. Przy pięcioosobowej rodzinie nietrudno o to. Sterowanie guziczkami jest banalnie proste i niezawodne. Czujnik deszczu założyliśmy dla własnej wygody, żebyśmy nie musieli sprawdzać przy byle kropli deszczu, czy skrzydła są zamknięte. Jednak ten element bardzo szybko się zepsuł - pewnie urwał się pod wpływem działania wiatru, śniegu. Nie naprawiliśmy go, po prostu pilnujemy zamknięcia okien na czas.

  • Chociaż dom obsługuje wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, od czasu do czasu w lecie uchylam je zdalnie w celu pozbycia się spod sufitu poduchy gorącego powietrza. Otwarcie ich na 20 cm wystarcza, wtedy skrzydło opiera się na siłowniku. Mechanizmy z siłownikami po sześciu latach użytkowania zaczęły piszczeć, więc spryskam je smarem, ale nie wymagają jeszcze serwisu.

    Cieszę się, że duża wilgoć w oranżerii nie niszczy ram okien. Wykonano je w fabryce z klejonego i zaimpregnowanego próżniowo drewna sosnowego, na końcu trzykrotnie pomalowano poliuretanowym białym lakierem. Powłoka jest gładka i wytrzymuje podwyższoną wilgoć i gorąco. W ramach założono automatyczny typ nawiewnika, co w oranżerii świetnie się sprawdza.

    Mycie okien na wysokości 4 m od podłogi to "grubsza robota" - potrzebuję do tego drabiny. Przy odpowiednim ustawieniu klamki i zawiasów, skrzydło łatwo się obraca i mogę je umyć z obu stron. Kurz z szyb zewnętrznych spłukuje deszcz, więc wystarcza dwukrotne umycie w ciągu roku. Śnieg nie utrzymuje się na szybach, topi się od słońca.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Okna dachowe w oranżerii - koszty:

  • okna z akcesoriami i montażem 10 300 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny