Okna dachowe z automatyką dobrze się sprawdzają w oranżerii

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okna dachowe z automatyką dobrze się sprawdzają w oranżerii

Jak sprawdzają się okna z automatyką? Dobrze, że mamy stały przycisk na ścianie, a nie piloty, które łatwo zawieruszyć. Przy pięcioosobowej rodzinie nietrudno o to - mówi Beata, Czytelniczka Budujemy Dom, która okna dachowe użytkuje od 2012 r.

Dom: dach o nachyleniu 35°, pokryty dachówką cementową.

Okna dachowe:

  • Ze sterowaniem elektronicznym, 3 sztuki, wymiary 94 × 140 cm, energooszczędny pakiet szybowy U3, z systemem podwyższonej odporności na włamanie.
  • Sterowanie - fabrycznie wyposażone w sterowanie elektryczne i w czujnik deszczu i wiatru, obsługa przy pomocy przycisku na ścianie.
  • Lokalizacja - dwa na południowej połaci dachu i jedno na zachodniej.

Montaż: wykonali dekarze podczas krycia dachówką ceramiczną.

Okna dachowe i widoczny siłownik
Okna ze sterowaniem elektrycznym (na zdjęciu widoczny siłownik).

Decyzja: w trakcie budowy domu musieliśmy, z mężem, dobrać odpowiednie okna dachowe do oranżerii. Miały być jak największe, z dobrymi parametrami izolacyjnymi i ramami odpornymi na wilgoć, a ponieważ oranżeria ma wysokość 4 m - dodatkowo z wygodnym sterowaniem elektrycznym.

Mężowi szczególnie zależało na termoizolacji - ucieszył się, że w wybranym modelu współczynnik przenikania całych okien Uw wynosi 1,3, szyb Ug = 1,0 W/(m2•K). Ostatecznie przekonał się do modelu z powodu systemu zabezpieczenia przed włamaniem i automatyki. Do obsługi okien zamówiliśmy czujnik deszczu i wiatru oraz przycisk na ścianie.

Okna dachowe w oranżerii
Czujnik deszczu zepsuł się pod wpływem działania wiatru i śniegu. By móc umyć okno, trzeba najpierw użyć klamki i zdjąć skrzydło z siłownika.

Okna dachowe w oranżerii - rady i przestrogi:

  • Jak sprawdzają się okna z automatyką? Dobrze, że mamy stały przycisk na ścianie, a nie piloty, które łatwo zawieruszyć. Przy pięcioosobowej rodzinie nietrudno o to. Sterowanie guziczkami jest banalnie proste i niezawodne. Czujnik deszczu założyliśmy dla własnej wygody, żebyśmy nie musieli sprawdzać przy byle kropli deszczu, czy skrzydła są zamknięte. Jednak ten element bardzo szybko się zepsuł - pewnie urwał się pod wpływem działania wiatru, śniegu. Nie naprawiliśmy go, po prostu pilnujemy zamknięcia okien na czas.

  • Chociaż dom obsługuje wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, od czasu do czasu w lecie uchylam je zdalnie w celu pozbycia się spod sufitu poduchy gorącego powietrza. Otwarcie ich na 20 cm wystarcza, wtedy skrzydło opiera się na siłowniku. Mechanizmy z siłownikami po sześciu latach użytkowania zaczęły piszczeć, więc spryskam je smarem, ale nie wymagają jeszcze serwisu.

    Cieszę się, że duża wilgoć w oranżerii nie niszczy ram okien. Wykonano je w fabryce z klejonego i zaimpregnowanego próżniowo drewna sosnowego, na końcu trzykrotnie pomalowano poliuretanowym białym lakierem. Powłoka jest gładka i wytrzymuje podwyższoną wilgoć i gorąco. W ramach założono automatyczny typ nawiewnika, co w oranżerii świetnie się sprawdza.

    Mycie okien na wysokości 4 m od podłogi to "grubsza robota" - potrzebuję do tego drabiny. Przy odpowiednim ustawieniu klamki i zawiasów, skrzydło łatwo się obraca i mogę je umyć z obu stron. Kurz z szyb zewnętrznych spłukuje deszcz, więc wystarcza dwukrotne umycie w ciągu roku. Śnieg nie utrzymuje się na szybach, topi się od słońca.

Okna dachowe w oranżerii - koszty:

  • okna z akcesoriami i montażem 10 300 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje