Porady: Dachy i rynny
Co różni dach jednospadowy od wielospadowego?
Rozpoczęcie budowy domu łączy się z szeregiem najczęściej trudnych decyzji dla inwestora. Jest to jeden z trudniejszych momentów podczas całego procesu. Jednym z problemów powodujących mętlik w głowie jest dach, a zwłaszcza jego konstrukcja i pokrycie. Jakie są nowe trendy z nim związane?
Jak wygląda konserwacja dachu w okresie wiosennym?
Za oknem coraz częściej jawi nam się piękne, bezchmurne niebo, co zapowiada nadejście wiosny. Wyższe temperatury zachęcają do spacerów, ale również skłaniają do robienia porządków. Jest to dobra chwila na wiosenny przegląd dachu. Warto go wykonać nie tylko ze względu na estetykę domu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo!
Czym kierować się w wyborze pokrycia dachowego?
Wybór pokrycia dachowego nie należy do najłatwiejszych decyzji, jakie muszą podjąć inwestorzy. Dach to zwieńczenie całego budynku pełniące wiele funkcji dla utrzymania "klimatu" w domu oraz utrzymania ciepła, a jego wizualny aspekt przesądza o stylistyce budynku. Inwestor musi zadecydować na wczesnym etapie, na jaki rodzaj pokrycia się decyduje, model, kolor a nawet sposób ułożenia na dachu. Dlatego warto mieć ogólne pojęcie, czym się kierować w wyborze pokrycia dachowego.
Jak i gdzie najlepiej kupować materiały budowlane?
Zakup materiałów budowlanych spędza inwestorom sen z powiek, szczególnie że w ostatnich czasach ceny szaleją. Jednak mimo wszystko, jeśli chcemy ukończyć szybko budowę domu, to nie ma co zwlekać z kupnem materiałów - zresztą nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Podobno tanio to już było…
Jak odpowiednio przygotować dach do nadchodzącej zimy?
Dach pełni niezwykle ważną funkcję, o czym z pewnością są przekonani właściciele domów jednorodzinnych. Z tego powodu starają się oni pilnować każdego etapu budowy, a także zainwestować w najlepsze jakościowo produkty. Jeśli jednak chcemy cieszyć się nienagannym funkcjonowaniem pokrycia dachowego to musimy o nie odpowiednio zadbać. Przegląd i ewentualne naprawy należy wykonać jeszcze przed nadejściem zimy.
Na co zwrócić uwagę przy doborze elektrycznego systemu ochrony rynien przed zamarzaniem?
Ważna jest moc kabla grzewczego - przewody o mocy do 20 W/m należy układać w rynnie podwójnie (równolegle) w odstępach 10-15 cm. Czyli potrzeba będzie ich dwa razy więcej niż wynosi długość rynien i rur spustowych. Natomiast kable o mocy 25-30 W/m wystarczy ułożyć pojedynczo i w efekcie zużywa się ich znacznie mniej.
Jaki wpływ na bryłę domu i na koszty budowy ma rodzaj konstrukcji dachu?
Dach jest tym elementem konstrukcji domu, który w dużej mierze przesądza o wyglądzie bryły, a także o możliwościach funkcjonalnych wnętrza. Jego parametry takie jak liczba połaci czy kąt nachylenia określają zazwyczaj szczegółowo wytyczne zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w decyzji o Warunkach Zabudowy.
Dachówka czy blachodachówka na dach? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze.
Wbrew pozorom, na tak zadane pytanie najłatwiej odpowiedzieć osobom, które planują remont dachu. Jego konstrukcja, często nadszarpnięta przez ząb czasu, wymaga lekkiego pokrycia - a takiemu zadaniu sprosta pokrycie blaszane.
3 proste kroki do bezpiecznego dachu nad głową
Dach to zwieńczenie każdego domu. Oczekujemy od niego, że będzie estetycznie się prezentował, ale przede wszystkim, że skutecznie zapewni bezpieczeństwo domownikom. W osiągnięciu tych celów pomagają nie tylko produkty o świetnych parametrach technicznych, ale również innowacyjne rozwiązania, zapewniające kompleksową ochronę całych dachów na długie lata. Przykładem jest Gwarancja Systemowa Braas, która obejmuje cały system dachowy, a nie tylko jego poszczególne elementy. Z oferty pełnego zabezpieczenia i efektywnej ochrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi klienci BMI Braas mogą korzystać już od 5 lat.
Jak układać dachówkę płaską - w linii czy na mijankę?
Istnieją dwie najpopularniejsze metody układania dachówek płaskich - w linii (tworzą wtedy na połaci wzór szachownicy) lub z przesunięciem o połowę długości (na tak zwaną "mijankę").
Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze dachówek?
Wybór dobrej dachówki wymaga zwrócenia uwagi na kilka jej istotnych cech. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko kształtem, rozmiarem czy kolorem, ale także wieloma parametrami technicznymi, przekładającymi się na ich walory użytkowe oraz funkcjonalność.
Dlaczego warto wybrać blachodachówkę z posypką?
Każdy dom zasługuje na długowieczne rozwiązanie, które z jednej strony zachwyca estetyką i naturalnością, z drugiej - nie ulega siłom natury. Blachodachówki z posypką skalną GERARD to pokrycia dachowe najwyższej klasy, będące owocem przemyślanej, stale udoskonalanej technologii. Przez dekady materiał poddawano licznym próbom i usprawniano proces wytwórczy. W efekcie uzyskano pokrycie o doskonałych właściwościach użytkowych, które odpowiada na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników i spełnia wszelkie wymogi projektowe.
Dlaczego warto zastosować wysokoparoprzepuszczalne membrany w dachach?
Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (nazywane MWK) spełniają w dachach dwie ważne funkcje podstawowe: są uszczelnieniem pokryć układanych na łatach oraz usuwają wilgoć z dachów.
Zastosowanie systemu rynnowego BRYZA STAL
System rynnowy BRYZA STAL wyróżnia się przede wszystkim wysoką jakością wykonania, łatwością montażu i funkcjonalnością. Głębokie rynny zapewniają prawidłowe odprowadzenie wody deszczowej nawet podczas intensywnych opadów. System 125 cechuje się głębokością wynoszącą 80 mm, natomiast w przypadku systemu 150 wynosi ona 92 mm. Długie ramiona narożnika dają możliwość mocowanie dodatkowych uchwytów rynnowych stabilizujących narożnik.
Jaki system komunikacji dachowej wybrać decydując się na dachówki ceramiczne CREATON?
Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje systemów komunikacji dachowej - uniwersalne, czyli pasujące do wielu różnych modeli oraz systemy dedykowane, oferowane dla danej dachówki. Dlaczego inwestorzy decydujący się na ceramiczne pokrycie dachowe CREATON powinni rozważyć zakup oryginalnego systemu zaprojektowanego specjalnie przez producenta?
Jakie argumenty przemawiają za wykończeniem połaci dachówkami cementowymi?
Dachówki cementowe są estetyczne, trwałe i niepalne, a także odporne na działanie szkodników oraz warunków atmosferycznych - deszczu, śniegu czy wiatru. Dzięki niewrażliwości na zmiany temperatury nie podlegają efektowi rozszerzalności termicznej. Mają mniejszą wagę niż często porównywane z nimi modele ceramiczne, co może mieć znaczenie w przypadku niektórych konstrukcji. W takim zestawieniu pozostają też rozwiązaniem tańszym.
Co zrobić z eternitem?
Odziedziczyłem kilkudziesięcioletni dom, który pokryty jest azbestem. Słyszałem, że materiał ten jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego chciałbym go jak najszybciej usunąć. W związku z tym mam kilka pytań. Czy mogę to zrobić samodzielnie? Czy na takie prace mogę otrzymać jakieś dofinansowanie? Czym najlepiej zastąpić zdemontowany eternit?
Rynny - wskazówki montażowe
Rynny muszą być zamontowane z właściwym spadkiem, aby woda się z nich nie przelewała, co zdarza się w narożach budynku. Jak przytwierdzić rynny? Oto wskazówki montażowe.
Pokrycia dachowe - wskazówki montażowe
Solidnie ułożone nowe pokrycie dachowe powinno wytrzymać bez znacznych napraw minimum kilkadziesiąt lat. Zapoznaj się ze wskazówkami montażowymi dla pokryć dachowych.
Montaż dachu - krok po kroku
Zastosowanie niewłaściwych technologii lub zły montaż pokrycia dachowego bardzo szybko zaowocuje kłopotami - może się okazać, że dach jest nieszczelny lub zbyt szczelny. Dlatego warto dołożyć szczególnych starań, żeby jego konstrukcja była prawidłowa.
Poszycie dachu z OSB a folia paroprzepuszczalna
Deskowanie w moim dachu ma być z płyty OSB, czy w tej sytuacji ma sens układanie na nim folii paroprzepuszczalnej? Na rynku są takie folie na pełne deskowanie, ale dekarz twierdzi, że może i folia przepuści parę, ale OSB już nie bardzo. Jego zdaniem pod płytą trzeba zostawić szczelinę wentylacyjną. Czy ma rację i czy sytuację zmieni ułożenie zwykłych desek zamiast OSB?
Zabudowa poddasza - zabezpieczenie przeciwpożarowe REI 30 z systemem Norgips i pianą PUR Crossin
Budując nasz wymarzony dom, chcemy używać sprawdzonych rozwiązań, które spełnią nasze wymagania oraz będą zgodne z przepisami prawnymi dotyczącymi użytkowanych pomieszczeń. Szczególnym przypadkiem jest poddasze użytkowe, przeznaczone na cele mieszkalne lub biurowe, gdzie należy sprostać konkretnym wymaganiom przeciwpożarowym (REI 30). Ważnym czynnikiem jest także komfort akustyczny w pomieszczeniu. Dużą zaletą jest możliwość dowolnego kształtowania powierzchni dzięki płytom gipsowo-kartonowym. Pozwala to uzyskać (oryginalne) pomieszczenia, łączące skosy, sufity i ściany, z zachowaniem najwyższych wymagań technicznych.
Kiedy można położyć na dachu nową papę na starej, a kiedy ją zerwać?
Odpowiedź eksperta: Sposób renowacji pokrycia dachowego zależeć będzie przede wszystkim od stanu istniejącego pokrycia.
Z czego powstają dachówki?
Z czego wytwarza się dachówki ceramiczne? Jakie są sposoby wytwarzania dachówek cementowych? W jaki sposób układa się dachówki?
Z jakich blach wykonywane są pokrycia dachowe?
Pokrycia dachowe z blachy mogą mieć różną postać: arkuszy blachy o rdzeniu stalowym lub aluminiowym, blachodachówki z posypką, paneli dachowych lub blachy płaskiej.
Jakie parametry powinna mieć dobra membrana wstępnego krycia?
Tak jak w przypadku materiałów budowlanych cechy determinują o sposobie i efektywności zastosowania, tak w przypadku produktów zasady wykorzystania określane są przez jego parametry, wpływające później na konkretne cechy.
Dobór ogrzewania przeciwoblodzeniowego do rynien i rur spustowych
Kable grzejne umieszcza się w rynnach, rurach spustowych i korytach odpływowych. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do pojawienia się lodu w rynnach i rurach spustowych i umożliwienie swobodnego odpływu wody z dachu. Dzięki systemowi kabli samoregulujących PROTEKTOR lub stałooporowych ECOFLOOR® woda spływa po ciepłym kablu grzejnym i nie zamarza.
Jak prawidłowo wykonać podłoże pod pokrycie dachowe z gontów bitumicznych?
Jakie podłoże jest konieczne pod gonty? Co na poszycie? Kiedy można ułożyć nowe gonty na starych? Jak się do tego przygotować?
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać - naziemny czy podziemny?
Wybierając zbiornik na wodę deszczową do swojej nieruchomości, możemy wybrać jedną z dwóch wersji naziemną lub podziemną. Wytypowanie konkretnego rodzaju będzie zależało od kilku czynników. Poniżej analizujemy kluczowe różnice między tymi opcjami oraz czynniki, które mogą w ten czy inny sposób wpłynąć na wybór.
Jakie znaczenie ma rodzaj powłok ochronnych blach?
Powłoka metaliczna, czyli ocynk i jej wpływ na trwałość pokrycia kojarzy się przede wszystkim z grubością. Ten parametr nie jest jednak jednoznaczny, ponieważ do tego celu stosuje się wiele różnych stopów cynku z innymi metalami, jak aluminium, miedź i mangan. W zależności od składu tego stopu uzyskuje się różne poziomy zabezpieczenia. Niekiedy warstwa ze 140 g/m2 stopu równoważy 275 g/m2 czystego ocynku.
Co zrobić z dachem, który pokryto bez ułożenia folii dachowej FWK?
Brak folii przed ułożeniem ostatecznego pokrycia dachowego jest poważnym błędem, jeśli poddasze będzie wykorzystywane na cele mieszkalne, a więc i ogrzewane. Sytuacje takie zdarzają się najczęściej, gdy dach kryty jest prowizorycznie papą na deskowaniu, a dopiero po pewnym czasie układane jest docelowe pokrycie.
Co zrobić, jeśli nie położyliśmy folii pod blachę trapezową?
Odpowiedź eksperta: W przypadku ocieplania połaci dachowej ułożenie folii paroprzepuszczalnej jest niezbędne, gdyż umożliwia ona przenikanie pary wodnej z ogrzewanych pomieszczeń i jednocześnie chroni wełnę mineralną przed zamoknięciem wodą kondensującą pod blachą lub przenikającą pod pokrycie.
Adaptacja poddasza a bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Chciałbym zagospodarować poddasze, łącząc te prace z ułożeniem nowego pokrycia na dachu. W związku z tym zastanawiam się czy zamiast typowego ocieplenia pomiędzy krokwiami nie pozostawić ich odkrytych, a izolację ułożyć od góry. Taki efekt, z drewnem jako elementem dekoracyjnym, całkiem mi się podoba. Tylko czy w takim wariancie da się założyć na górze niewielki kominek lub piec? Czy musi mieć on osobny komin, czy można go podłączyć wspólnie z innym? I jakie odległości od więźby trzeba zachować? Bo ciężko mi się połapać w wymogach przepisów przeciwpożarowych. Podobno większość z nich i tak nie obowiązuje w domach jednorodzinnych.
Rodzaje dachów spadzistych
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w naszym kraju zwieńczona jest dachami spadzistymi. Z takich konstrukcji szybko spływa woda opadowa, a zalegający na nich zimą śnieg nie jest takim problemem, jak w przypadku dachów płaskich. Takie rozwiązanie pozwala też urządzić na górnej kondygnacji klimatyczne poddasze. Najlepszym sposobem na jego doświetlenie jest montaż okien dachowych.
Podbitka dachowa - wszystko co musisz wiedzieć na jej temat
Jedni upatrują w niej dodatkowy i niepotrzebny koszt, inni z kolei dostrzegają jej zalety i ważne funkcje, które spełnia. Kiedy należy ją zamontować, jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Na te i inne pytania związane z podbitką odpowiada ekspert firmy Galeco.
Jak dobrać taśmę kalenicową do dachu?
Taśma kalenicowa jest jednym z niezwykle istotnych elementów dachu. Decyduje o jego należytej ochronie przed wnikaniem do wnętrza wody, śniegu i zanieczyszczeń, jednocześnie gwarantując właściwą wentylację. Montuje się ją w miejscach najbardziej narażonych na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Są to kalenica oraz naroża dachu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej taśmy kalenicowej oraz poprawne zamontowanie jej na połaci przez dekarza.