Na co zwrócić uwagę przy doborze elektrycznego systemu ochrony rynien przed zamarzaniem?

Na co zwrócić uwagę przy doborze elektrycznego systemu ochrony rynien przed zamarzaniem?

Ważna jest moc kabla grzewczego - przewody o mocy do 20 W/m należy układać w rynnie podwójnie (równolegle) w odstępach 10-15 cm. Czyli potrzeba będzie ich dwa razy więcej niż wynosi długość rynien i rur spustowych. Natomiast kable o mocy 25-30 W/m wystarczy ułożyć pojedynczo i w efekcie zużywa się ich znacznie mniej.

Trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachu, gdyż nie wszystkie kable grzewcze można układać na papie bitumicznej - należy sprawdzić zalecenia producenta.

Na przykład stałooporowe przewody nVent RAYCHEM GM-CW o mocy 30 W/m w połączeniu z dedykowanym termostatem EMDR-10 stanowią bardzo ekonomiczne rozwiązanie w swojej klasie.

Mają na tyle wysoką moc, żeby wystarcza ułożenie ich pojedynczo. Potrzeba mniej przewodu i przy takim ułożeniu łatwiej utrzymać drożność rynien.

Odcinek kabla grzewczego o długości do 30 m może zwisać swobodnie w rynnie, bez dodatkowych wsporników, podczas gdy przeciętnie jest to do 10 m. Dlatego do kompletnej instalacji potrzeba znacznie mniej akcesoriów.

Przewód jest odporny na promieniowanie UV, zgodnie z normą IEC/EN 62395 (certyfikat VDE). Ponadto może być stosowany na papie bitumicznej.

Specjalnie dostosowany termostat EMDR-10 pracuje w trybie przerywanym w temperaturze pomiędzy 1,5 i 3°C, co zapewnia dodatkową 20% oszczędność energii.

Monika Michońska
Marketing Manager Europe NVENT THERMAL POLSKA
Na zdjęciu otwierającym: Montaż systemu przeciwoblodzeniowego nie jest zbyt skomplikowany, ale jego podłączeniem do instalacji elektrycznej powinien się zająć uprawniony specjalista. (fot. Raychem)

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz