Czy potrzebne jest pozwolenie na zmianę konstrukcji dachu?

Czy potrzebne jest pozwolenie na zmianę konstrukcji dachu?

Zmiana konstrukcji dachu jest najczęściej bardzo wymagającym przedsięwzięciem i może stanowić dla inwestorów duże wyzwanie. Przed przystąpieniem do niego warto więc odpowiednio się przygotować. Przydatna okaże się nie tylko wiedza na temat tego, jakie są rodzaje pokryć dachowych, czy ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego, ale również orientacja w przepisach prawa budowlanego. Często wątpliwość budzi to, czy w przypadku zmiany konstrukcji dachu wymagane jest formalne pozwolenie, czy wystarczy zgłoszenie do właściwego urzędu.

Dokładna ocena zakresu zaplanowanych na dachu prac pozwala prawidłowo ustalić niezbędne czynności formalne. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa budowlanego odtworzenie pierwotnego wyglądu połaci uznawane jest za remont. Jego przeprowadzenie z reguły nie wymaga ani uzyskania pozwolenia, ani zgłoszenia do urzędu.

Żadne działania administracyjne nie są więc też koniecznie podczas bieżącej konserwacji: przeglądu dachu, uszczelnienia kominów, okien, czy wymiany taśmy kalenicowej.

Remont dachu - wyjątki

Od powyższej zasady istnieje jednak kilka wyjątków. W pierwszej kolejności remont nie może być przeprowadzany na tak zwanych domach-bliźniakach oraz wchodzących w skład zabudowy szeregowej. Remonty na tych dachach wymagają zawiadomienia odpowiednich organów. Drugi wyjątek dotyczy obiektów położonych w pobliżu granicy działki. Jeżeli dom jednorodzinny znajduje się od niej w odległości mniejszej niż 4 metry (lub 3 metry w przypadku elewacji pozbawionej okien), również obowiązkowe jest wcześniejsze zgłoszenie.

Dachówki przygotowane do ułożenia
Dachówki przygotowane do ułożenia (fot. CREATON Polska)

Prace ingerujące w konstrukcję dachu - niezbędne formalności

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy przeprowadzone czynności zmodyfikują parametry techniczne domu (lub innego obiektu). Działania takie, jak ingerencja w więźbę dachową, dodanie nowych okien lub zmiana kubatury budynku uznawane są za przebudowę. Gdy więc zamierzamy wprowadzić modyfikacje w konstrukcji dachu, zgodnie z przepisami prawa powinniśmy zawiadomić o tym fakcie właściwe organy. Najczęściej do zgłoszenia należy dołączyć projekt budowlany z zaznaczonymi zmianami (na przykład lokacją nowych okien).

Natomiast uzyskanie pozwolenia jest konieczne, jeżeli zaplanowana przebudowa skutkować będzie poszerzeniem obszaru oddziaływania budynku na posesje sąsiednie. Przykładowo może być to podniesienie kalenicy, które spowoduje zwiększenie zaciemnienia działek położonych w bezpośrednim otoczeniu obiektu.

O pozwolenie musimy wystąpić także w sytuacji, gdy chcemy przeprowadzić działania na dachu budynku wpisanego do rejestru zabytków lub objętego ochroną konserwatora.

Dom w zabudowie szeregowej - dach po renowacji
Dom w zabudowie szeregowej - dach po renowacji (fot. CREATON Polska)
Domy jednorodzinne - dach po renowacji (fot. CREATON Polska)

Zasady zgłaszania przebudowy konstrukcji dachu

Zgłoszenie należy złożyć co najmniej 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Do formularza trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz projekt przygotowany przez specjalistę. Jeżeli prezydent miasta (lub starosta) nie wniósł sprzeciwu, po upływie 21 dni od dokonania zgłoszenia możemy rozpocząć prace. Warto mieć na uwadze, że nasze zgłoszenie utraci ważność po upływie trzech lat od wskazanego terminu początku przebudowy.

Podczas wszystkich prac prowadzonych na dachu - niezależnie od konieczności ich zgłaszania lub uzyskania pozwolenia - należy pamiętać o przestrzeganiu planu zagospodarowania przestrzennego, jaki może obowiązywać na danym terenie, z góry narzucając niektóre decyzje - na przykład kształt, rodzaj lub kolor pokrycia.

W trakcie przygotowywania się do remontu dachu powinniśmy pamiętać także o innych, istotnych kwestiach. Bardzo duże znaczenie ma między innymi wybór najlepszego rodzaju pokrycia i dopasowanych do niego akcesoriów. Wysokojakościowe rozwiązania renomowanych producentów zapewnią dachowi najlepsze parametry techniczne i funkcjonalne. Zagwarantują mu też estetyczny, atrakcyjny wygląd, jak również długotrwałą ochronę przed działaniem pogody oraz innych szkodliwych czynników.

Domy jednorodzinne (nowoczesny i parterowy) z dachem po renowacji (fot. CREATON Polska)
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz