Jak układać dachówkę płaską - w linii czy na mijankę?

Jak układać dachówkę płaską - w linii czy na mijankę?

Istnieją dwie najpopularniejsze metody układania dachówek płaskich - w linii (tworzą wtedy na połaci wzór szachownicy) lub z przesunięciem o połowę długości (na tak zwaną "mijankę").

Wybór pomiędzy nimi jest przede wszystkim kwestią indywidualnych preferencji estetycznych inwestora. Ułożenie w linii znakomicie wpisuje się w aktualną modę, stawiającą na prostotę i elegancki minimalizm. Z kolei układ na mijankę eliminuje wrażenie monotonii na dachu i podkreśla nowoczesną formę dachówki płaskiej.

Podjęta decyzja wpływa również na sposób odprowadzenia deszczu z połaci. Jeżeli płaskie pokrycie zostanie ułożone w linii, woda z zamków bocznych spływać będzie na ten sam obszar dachówek położonych w rzędzie poniżej. W efekcie w dolnej części dachu może niekiedy gromadzić się woda. W takich okolicznościach pojawia się ryzyko przeniknięcia wilgoci pod połać. Aby zapobiec temu problemowi, wystarczy podczas zakupu dachówek zwrócić uwagę na konstrukcję ich zamków bocznych. Produkty wysokiej jakości zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w każdej sytuacji, niezależnie od sposobu ułożenia, zapewniać maksymalną szczelność.

Jeżeli wybierzemy montaż z przesunięciem o połowę, woda z zamków bocznych odprowadzona zostanie na środek dachówki w niższym rzędzie. Spływać będzie więc równomiernie, po całej powierzchni dachu. Rozwiązanie to stosuje się zwykle na dachach o niższym kącie nachylenia.

Konrad Ścisłowicz
Doradca Handlowo-Techniczny CREATON Polska
Na zdjęciu otwierającym: Dachówka ceramiczna DOMINO (fot. Creaton)

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz