Jak prawidłowo wykonać podłoże pod pokrycie dachowe z gontów bitumicznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak prawidłowo wykonać podłoże pod pokrycie dachowe z gontów bitumicznych?

Jakie podłoże jest konieczne pod gonty? Co na poszycie? Kiedy można ułożyć nowe gonty na starych? Jak się do tego przygotować?

aktualizacja: 2018-10-16 05:11:21

Jakie podłoże jest konieczne pod gonty?

W Ameryce gonty opierano na podłożu ze sklejki wodoodpornej (tzw. plywood) o grubości 15-18 mm. Próba przeniesienie tego sposobu do nas skończyła się fiaskiem z powodu wymiarów materiału, z którego wykonana była więźba dachowa. W Polsce krokwie mają przeważnie przekrój 7 × 14 cm i są osadzane co 75-95 cm. Przy takim rozstawie nie da się przytwierdzić 15 mm sklejki lub płyty drewnopodobnej, ponieważ konstrukcja po prostu się ugnie np. pod wpływem braku wentylacji.

W USA elementy więźby dachowej mają szerokość około 37 mm i są montowane co 40 cm. Przy takim dystansie podłoże ze sklejki zachowuje się stabilnie. Zapewne z tego powodu w Polsce próbowano układać gonty na deskowaniu, co dawało mierne efekty wizualne i techniczne oraz spowodowało, że to pokrycie ma złą sławę. W końcu na małogabarytowych powierzchniach (altanki, tarasy) zaczęto stosować jako podkład - deski (wąskie) na pióro-wpust lub felc. Obecnie uważa się, że prawidłowo wykonane podłoże powinno być z wodoodpornych płyt drewnopochodnych o grubości 18-22 mm, podpartych co około 41-70 mm.

Co na poszycie?

Oryginalnie pod gonty używana była (sprowadzana ze Stanów) papa izolacyjna z narysowanymi liniami poziomymi, ułatwiającymi pracę. W Polsce próbowano stosować różne papy izolacyjne i podkładowe, które (niestety) - ze względu na swą grubość i walory techniczne - nie nadawały się pod gonty.

Mało kto był świadomy tego, że papa jest mocowana do podłoża za pomocą gwoździ ocynkowanych (papiaki ryflowane lub skrętne o powiększonych łepkach), ale jeszcze bardziej nie zdawano sobie sprawy z tego, że potrzeba ich aż 40 na 1 m2 dachu, a każdy papiak - to dziura. Żadna papa nie wytrzymywała takiej ilości dziur i nie mogła być traktowana jako warstwa wodochronna, a tylko jako przekładka technologiczna (warstwa oddzielająca). Obecnie pod gonty stosuje się specjalne cienkie membrany bitumiczne - modyfikowane SBS.

Kiedy można ułożyć nowe gonty na starych? Jak się do tego przygotować?

Nie należy zapominać o tym, że gonty przyjmują kształt podłoża, na którym są zamontowane, czyli jeśli trafi na pomarszczoną i pofałdowaną papę - to, niestety, tak będzie wyglądał nowy dach. Powinno się pościnać fałdy, zniwelować nierówności (np. odpowiednio pociętymi kawałkami tego materiału). Trzeba też pamiętać o mocowaniu gontów i dobrać np. dłuższe papiaki. Jest również możliwość umocowania na starym podłożu cienkiej płyty OSB.

Zbigniew Buczek
mistrz blacharstwa i dekarstwa; dekarz z 26-letnim doświadczeniem;
członek Oddziału Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy; nauczyciel zawodu dekarstwa i blacharstwa, członek komisji egzaminacyjnej Mazowieckiej Izby Rzemiosła; orzecznik techniczny w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy; rzeczoznawca SITPMB przy NOT;
właściciel firmy AL-FI

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny