Czym kierować się w wyborze pokrycia dachowego?

Czym kierować się w wyborze pokrycia dachowego?

Wybór pokrycia dachowego nie należy do najłatwiejszych decyzji, jakie muszą podjąć inwestorzy. Dach to zwieńczenie całego budynku pełniące wiele funkcji dla utrzymania "klimatu" w domu oraz utrzymania ciepła, a jego wizualny aspekt przesądza o stylistyce budynku. Inwestor musi zadecydować na wczesnym etapie, na jaki rodzaj pokrycia się decyduje, model, kolor a nawet sposób ułożenia na dachu. Dlatego warto mieć ogólne pojęcie, czym się kierować w wyborze pokrycia dachowego.

Rodzaj i wielkość dachu oraz kąt nachylenia

Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na projekt domu - czy dach jest dwuspadowy, czy wielospadowy? Czy ma wiele załamań lub zaokrągleń? Jaki jest kąt nachylenia połaci? Czy istnieją wytyczne związane z dachem w warunkach zabudowy?

Dachówka ceramiczne i betonowe można kłaść na dachach mających min. 16° nachylenia, podczas gdy blachodachówka oraz blacha na rąbek wymagają nachylenia, około 8°. Wielospadowy dach wygląda okazale, ale wymaga ogromnej precyzji dekarzy w miejscach łączeń, np. koszy dachowych czy lukarn, które zdecydują o szczelności dachu. Tego typu dach należy do najbardziej kosztownych i czasochłonnych, szczególnie gdy inwestor wybrał dachówkę ceramiczną w małym formacie (np. karpiówka).

Rozwiązaniem są blachodachówki modułowe, które za sprawą małego rozmiaru łatwiej dociąć, a jednocześnie nie generują dużej ilości odpadów. Prosty dach daje więcej możliwości, jeśli chodzi o wybór rodzaju blachy i pozwala na szybki montaż, szczególnie gdy wybór padnie na blachodachówkę na wymiar (z arkusza), jak np. model RUBIN firmy Blachy Pruszyński dający jednorazowo aż 9 m2 krycia.

Lokalizacja budynku a sposób wykończenia

Po drugie, warto przeanalizować położenie budynku względem działających na niego czynników atmosferycznych takich jak opady śniegu, wilgoć, duże nasłonecznienie czy kurz. Na przykład, pokrycia o błyszczącym wykończeniu lepiej sprawdzą się w pobliżu lasów lub jezior, których klimat sprzyja porostowi mchu we wszelkich załamaniach dachu. Lokalizacja jest ważnym argumentem, aby wybrać odpowiednią powłokę zabezpieczającą na blachodachówce, np. jeśli dach jest wystawiony przez wiele godzin na promieniowanie słoneczne powodujące zmiany koloru dachu, najbardziej rozsądny jest wybór powłoki poliuretanowej (np. PURMAT czy PURLAK), która dodatkowo zapewni wysoką ochronę przed rdzą.

Panel dachowy na rąbek (fot. Blachy Pruszyński)
Panel dachowy na rąbek (fot. Blachy Pruszyński)

Spójność stylistyczna

Za ładne uważane są domy spójne stylistycznie, w których dach - jego kształt, kolor i materiał współgra z bryłą budynku i wykończeniem. Na nowoczesnym budynku o prostej bryle najlepiej wyglądają równie proste, geometryczne formy, np. dachówka lub blachodachówka płaska i panele na rąbek. Kolory stalowe, grafitowe i czarne dopełnią obraz budynku w tym stylu.

Z kolei projekty w stylu regionalnym lub klasycznym wymagają materiałów, które nawiązują do przeszłości, np. panel dachowy REGLE przywoła na myśl wiejską posiadłość lub góralską chatę, a blachodachówka MODUS podmiejski dworek. W przypadku wątpliwości co do wyboru modelu lub koloru, warto zwrócić się o poradę do architekta, zamiast kierować się tylko modą czy sąsiednimi budynkami.

Koszty materiału i czas montażu

Do najdroższych i najbardziej czasochłonnych, a zarazem najbardziej trwałych materiałów na pokrycie dachu należą dachówki ceramiczne oraz betonowe (cementowe), które wcześniej wymagają bardzo solidnego przygotowania więźby. Na ich tle blachodachówki panelowe, z arkusza oraz panele na rąbek wypadają bardzo korzystnie, jeśli chodzi o relację ceny, trwałości i uniwersalności zastosowania.

Eksperci Blachy Pruszyński

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz