Porady: Dachy i rynny
Czeka mnie remont pokrycia dachowego. Czy posmarowanie dachu lepikiem wystarczy?
Od czego zacząć wykończenie poddasza?
Dzieląc poddasze ściankami działowymi, trzeba pamiętać, że nie zawsze strop ma dostateczny zapas wytrzymałości. Ciężkie ścianki możemy postawić tam, gdzie zostało wykonane odpowiednie wzmocnienie stropu.
Plac budowy pozostawiony na zimę
Odpowiedź eksperta: W budynkach, które nie zostały przykryte dachem i nie wprawiono okien i drzwi, zaleca się wykonanie wszelkich prac, które wyeliminują niebezpieczeństwo wysadzin gruntu wokół budynku i zniszczeń konstrukcji budynku.
Część stropu jest drewniana, a cześć z betonu. Jak ułożyć podłogę z desek?
Dom był rozbudowywany i część stropu jest w nim drewniana, a cześć z betonu. Jak przy takich stropach powinno się układać podłogę z desek?
Jakie powinno być ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego w domu parterowym?
Odpowiedź eksperta: Grubość izolacji na stropie powinna wynosić przynajmniej 15 cm i warto ułożyć styropian dwuwarstwowo co ograniczy przenikanie ciepła na stykach płyt ociepleniowych.
Jak dbać o dach, aby cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem przez lata?
Dach nieustannie narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, opady atmosferyczne czy kontakt z różnego typu zanieczyszczeniami. Utrzymanie jego wysokiej funkcjonalności wymaga regularnego wykonywania rozmaitych prac serwisowych, które pozwolą cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem dachowym. Jakie dokładnie czynności wchodzą w jego zakres? Które z nich możemy wykonać samodzielnie, a które powinniśmy zlecić dekarzowi?
Co ułożyć na dachu odwróconym?
Rodzaj nawierzchni na dachach odwróconych zależy od przeznaczenia ich powierzchni. Na dachach rzadko użytkowanych najlepiej ułożyć co najmniej 5-centymetrową nawierzchnię z podsypki żwirowej z kruszywa o ziarnach średnicy od 16 do 32 mm. Będzie ona zabezpieczeniem izolacji cieplnej przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz poderwaniem przez wiatr.
Jak układać blachodachówki?
Arkusze blachodachówki układa się od okapu do kalenicy, a nie jak na przykład dachówki rzędami wzdłuż okapu. Do mocowania blachodachówek używa się wyłącznie wkrętów samonawiercających, tak zwanych farmerskich z gumową podkładką. Umieszcza się je zawsze w dole przetłoczenia po 5-6 sztuk na metr kwadratowy.
Jakie poszycie pod blachodachówki?
Blachodachówki zawsze układa się na ruszcie z kontrłat i łat nośnych. Jeśli pod pokryciem będzie folia wstępnego krycia, wystarczy przed ułożeniem przybić łaty do kontrłat mocujących folię.
Czy i kiedy układać folię wstępnego krycia?
Charakterystyczną cechą folii dachowej (FWK – folii wstępnego krycia) jest możliwość przepuszczania pary wodnej w jedną stronę i jednocześnie ochrona przed przenikaniem wody w drugą. Ze względu na swoje własności, powinna być układana na każdym dachu spadzistym, niezależnie od rodzaju pokrycia i przeznaczenia poddasza.
Jak łączy się elementy konstrukcyjne dachu?
Sposób łączenia elementów drewnianych konstrukcji ciesielskich zależy od ich przekroju i wzajemnego ustawienia oraz rodzaju przenoszonych obciążeń. Tradycyjne i trudne do wykonania złącza praktycznie nie są już wykonywane i zastępują je proste połączenia wzmacniane gwoździami lub śrubami.
Czy można ściankę frontowej lukarny zbudować z cegieł?
Odpowiedź eksperta: Przy lukarnach o dużej rozpiętości oparciem dla konstrukcji zadaszenia jest żelbetowa rama; kształt jej górnej belki odpowiada zarysowi lukarny. Tu pionowe elementy nośne konstrukcji muszą być zakotwione w wieńcu ściany zewnętrznej
Jak ekonomicznie układać wełnę mineralną?
W wielu projektach nowych domów oraz prawie zawsze w starych, remontowanych budynkach rozstaw krokwi jest inny niż wymiary płyt lub mat wełny mineralnej. Powstaje wtedy pytanie, jak należy przycinać materiał izolacyjny, żeby było jak najmniej odpadów, a jednocześnie wyeliminowane zostały mostki termiczne?