Na dachu z deskowaniem pokrytym papą kontrłaty przybija się wzdłuż linii przebiegu krokwi. Jeśli podkład jest sztywny mocuje się je bezpośrednio do podłoża w odstępach co około 60 cm.
Przekrój łat nośnych zależy od odległości między kontrłatami. Jeśli odstęp między nimi wynosi 80-100 cm, łaty muszą mieć przekrój o wymiarach co najmniej 50x50 mm, gdy kontrłaty są gęściej rozstawione (co około 60 cm), łaty mogą być cieńsze - 40x50 mm. Łaty muszą być dokładnie rozstawione, w miejscach poziomych połączeń trzeba podłożyć klocki dystansowe.
Blachodachówki są elementami profilowanymi o różnej głębokości przetłoczeń i długości powtarzalnego modułu (wzoru). Zamocowany arkusz musi opierać się na łatach w najniższych punktach, dlatego rozstawienie łat musi odpowiadać długości modułu przetłoczeń konkretnej blachodachówki.
Inaczej rozmieszcza się łaty przy okapie i podpierające połączenia poziome między arkuszami. Między pierwszą a drugą łatą okapową powinna być odległość o około 60 mm mniejsza od długości modułu przetłoczeń. Ustawienie pierwszej łaty zależy od odległości, na jaką trzeba wysunąć blachodachówkę w stosunku do orynnowania.
Pod łatę podkłada się klocki dystansowe lub przybija deskę okapową grubości odpowiadającej głębokości przetłoczeń poprzecznych - zwykle jest to 15-20 mm. W miejscach łączenia poprzecznego ostatnia łata podpierająca niższy arkusz powinna być przesunięta o około 60 mm wyżej, tak by oparł się na niej przetłoczony brzeg blachy.
W miejscu gdzie pokrycie opiera się na górze przetłoczenia, trzeba podłożyć pod łaty klocki dystansowe wysokości takiej, jak przy pierwszej łacie okapowej. Następną łatę przybija się w odległości zmniejszonej o wielkość przesunięcia, czyli o około 60 mm.
- Zasady poprawnego montażu okna dachowego
- Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego
- Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu
- Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu?
-
Jakie są wymagania dotyczące rusztu pod blachodachówki?
Blachodachówki zawsze układa się na ruszcie z kontrłat i łat nośnych. -
Jakie kroki należy podjąć, jeśli pod pokryciem znajduje się folia wstępnego krycia?
Wystarczy przed ułożeniem blachodachówki przybić łaty do kontrłat mocujących folię. -
Jak mocuje się kontrłaty na dachu z deskowaniem pokrytym papą?
Kontrłaty przybija się wzdłuż linii przebiegu krokwi. Jeśli podkład jest sztywny, mocuje się je bezpośrednio do podłoża w odstępach co około 60 cm. -
Od czego zależy przekrój łat nośnych i jakie są wymagania dotyczące ich rozstawienia?
Przekrój łat nośnych zależy od odległości między kontrłatami. Jeśli odstęp między nimi wynosi 80-100 cm, łaty muszą mieć przekrój co najmniej 50x50 mm. Przy gęstszym rozstawieniu (co około 60 cm) łaty mogą mieć mniejszy przekrój - 40x50 mm. Łaty muszą być dokładnie rozstawione, a w miejscach poziomych połączeń trzeba podłożyć klocki dystansowe. -
Jakie są specyficzne wymagania dotyczące rozmieszczenia łat przy okapie i łączeniach poziomych między arkuszami blachodachówki?
Między pierwszą a drugą łatą okapową powinna być odległość o około 60 mm mniejsza od długości modułu przetłoczeń. W miejscach łączenia poprzecznego, ostatnia łata podpierająca niższy arkusz powinna być przesunięta o około 60 mm wyżej, aby przetłoczony brzeg blachy opierał się na niej. W tych miejscach, gdzie pokrycie opiera się na górze przetłoczenia, pod łaty trzeba podłożyć klocki dystansowe o wysokości takiej, jak przy pierwszej łacie okapowej. -
Czytaj więcej Czytaj mniej