Jakie poszycie pod blachodachówki?

Jakie poszycie pod blachodachówki?

Blachodachówki zawsze układa się na ruszcie z kontrłat i łat nośnych. Jeśli pod pokryciem będzie folia wstępnego krycia, wystarczy przed ułożeniem przybić łaty do kontrłat mocujących folię.

Na dachu z deskowaniem pokrytym papą kontrłaty przybija się wzdłuż linii przebiegu krokwi. Jeśli podkład jest sztywny mocuje się je bezpośrednio do podłoża w odstępach co około 60 cm.

Przekrój łat nośnych zależy od odległości między kontrłatami. Jeśli odstęp między nimi wynosi 80-100 cm, łaty muszą mieć przekrój o wymiarach co najmniej 50x50 mm, gdy kontrłaty są gęściej rozstawione (co około 60 cm), łaty mogą być cieńsze - 40x50 mm. Łaty muszą być dokładnie rozstawione, w miejscach poziomych połączeń trzeba podłożyć klocki dystansowe.

Blachodachówki są elementami profilowanymi o różnej głębokości przetłoczeń i długości powtarzalnego modułu (wzoru). Zamocowany arkusz musi opierać się na łatach w najniższych punktach, dlatego rozstawienie łat musi odpowiadać długości modułu przetłoczeń konkretnej blachodachówki.

Schemat: Blachodachówka ułożona na deskowaniu pokrytym papą
Blachodachówka ułożona na deskowaniu pokrytym papą
Schemat: Mocowanie blachodachówki w dole fali
Mocowanie blachodachówki w dole fali

Inaczej rozmieszcza się łaty przy okapie i podpierające połączenia poziome między arkuszami. Między pierwszą a drugą łatą okapową powinna być odległość o około 60 mm mniejsza od długości modułu przetłoczeń. Ustawienie pierwszej łaty zależy od odległości, na jaką trzeba wysunąć blachodachówkę w stosunku do orynnowania.

Pod łatę podkłada się klocki dystansowe lub przybija deskę okapową grubości odpowiadającej głębokości przetłoczeń poprzecznych - zwykle jest to 15-20 mm. W miejscach łączenia poprzecznego ostatnia łata podpierająca niższy arkusz powinna być przesunięta o około 60 mm wyżej, tak by oparł się na niej przetłoczony brzeg blachy.

W miejscu gdzie pokrycie opiera się na górze przetłoczenia, trzeba podłożyć pod łaty klocki dystansowe wysokości takiej, jak przy pierwszej łacie okapowej. Następną łatę przybija się w odległości zmniejszonej o wielkość przesunięcia, czyli o około 60 mm.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Redakcja BD
FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są wymagania dotyczące rusztu pod blachodachówki?

    Blachodachówki zawsze układa się na ruszcie z kontrłat i łat nośnych.
  • Jakie kroki należy podjąć, jeśli pod pokryciem znajduje się folia wstępnego krycia?

    Wystarczy przed ułożeniem blachodachówki przybić łaty do kontrłat mocujących folię.
  • Jak mocuje się kontrłaty na dachu z deskowaniem pokrytym papą?

    Kontrłaty przybija się wzdłuż linii przebiegu krokwi. Jeśli podkład jest sztywny, mocuje się je bezpośrednio do podłoża w odstępach co około 60 cm.
  • Od czego zależy przekrój łat nośnych i jakie są wymagania dotyczące ich rozstawienia?

    Przekrój łat nośnych zależy od odległości między kontrłatami. Jeśli odstęp między nimi wynosi 80-100 cm, łaty muszą mieć przekrój co najmniej 50x50 mm. Przy gęstszym rozstawieniu (co około 60 cm) łaty mogą mieć mniejszy przekrój - 40x50 mm. Łaty muszą być dokładnie rozstawione, a w miejscach poziomych połączeń trzeba podłożyć klocki dystansowe.
  • Jakie są specyficzne wymagania dotyczące rozmieszczenia łat przy okapie i łączeniach poziomych między arkuszami blachodachówki?

    Między pierwszą a drugą łatą okapową powinna być odległość o około 60 mm mniejsza od długości modułu przetłoczeń. W miejscach łączenia poprzecznego, ostatnia łata podpierająca niższy arkusz powinna być przesunięta o około 60 mm wyżej, aby przetłoczony brzeg blachy opierał się na niej. W tych miejscach, gdzie pokrycie opiera się na górze przetłoczenia, pod łaty trzeba podłożyć klocki dystansowe o wysokości takiej, jak przy pierwszej łacie okapowej.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość gawel
21-06-2014 22:06
Ja mam poszycie dachu z płyty OSB 1,5 cm na to papa i na to ruszt drewniany łaty kontr-łaty i blacho-dachówka. Nie przekonują mnie żadne folie wstępnego krycia to po prostu lipa. Płyta daje szczelność usztywnia dach. Poza tym nawet gdyby wiatr zabrałby mi kilka arkuszy blachy to ...
Gość mhtyl
21-06-2014 11:31
Cytat Różnie... czasami pierwsza wiosna.PS.Długo na emigracji? Jani, jesteś oryginalny
Jani_63
21-06-2014 10:56
Cytat czy pierwsza lato idzie rowno z deska okapowa Różnie... czasami pierwsza wiosna.PS.Długo na emigracji?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz