Jakie drewno do konstrukcji dachowych?

Jakie drewno do konstrukcji dachowych?

Do budowy konstrukcji dachowych wykorzystywane jest wyłącznie drewno iglaste: sosnowe, świerkowe – rzadziej z jodły (o gorszych parametrach) lub chronionego modrzewia (o doskonałych właściwościach, ale drogie). Klasa drewna na konstrukcję dachową określona jest w projekcie w formie symbolu kwalifikacyjnego, np. K27.

Jednak w praktyce, ze względu na różne źródła pochodzenia, drewno rzadko poddawane jest badaniom kwalifikacyjnym. Z reguły stosuje się więc ocenę wzrokową, zwracając uwagę na:

  • pełne okorowanie (dopuszczalne miejscowe zaokrąglenia na krawędziach),
  • prostoliniowość,
  • ograniczoną liczbę sęków (nie mogą być większe niż 1/4 przekroju elementu),
  • brak śladów (w postaci dziurek) po żerowaniu owadów,
  • równą powierzchnię przetarcia,
  • brak oznak zgnilizny (dopuszczalna jest zmiana barwy pod wpływem sinizny, która nie powoduje spadku wytrzymałości drewna).

Zakupu drewna trzeba dokonać z pewnym wyprzedzeniem, zamawiając je według wyliczeń dla poszczególnych przekrojów z uwzględnieniem ich wymaganej długości. Zamawiamy bezpośrednio w tartaku lub w składzie drewna. Drewno musi być przede wszystkim suche, o wilgotności nie większej niż 18% – najlepiej już zaimpregnowane i to metodą ciśnieniową.

Decydując się na tzw. drewno handlowe, dostępne w każdym składzie, możemy wprawdzie obejrzeć je przed zakupem i wybrać najlepsze elementy, jednak musimy liczyć się z większa ilością odpadów; będziemy musieli także sami je zaimpregnować.

Jeśli drewno nie zostało wcześniej zaimpregnowane, trzeba to zrobić przed wykonaniem więźby, metodą malowania, natrysku lub przez zanurzenie. Użyte impregnaty muszą być dopuszczone do stosowania w konstrukcjach drewnianych.

Mogą to być preparaty:

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
  • solne – wodne roztwory substancji grzybo- i owadochronnych (nie „leczą” jednak drewna wcześniej zakażonego); bezpieczne, ale łatwo wymywalne, sprzedawane najczęściej w postaci proszku do rozrobienia z wodą,
  • wodorozcieńczalne – skuteczniejsze i trudniej wymywalne od preparatów solnych, ze względu na głębsze wnikanie; mogą również zwiększać odporność ogniową drewna.
Redakcja BD
fot. krzys16 / pixabay.com
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz