Jakie drewno do konstrukcji dachowych?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie drewno do konstrukcji dachowych?

Do budowy konstrukcji dachowych wykorzystywane jest wyłącznie drewno iglaste: sosnowe, świerkowe – rzadziej z jodły (o gorszych parametrach) lub chronionego modrzewia (o doskonałych właściwościach, ale drogie). Klasa drewna na konstrukcję dachową określona jest w projekcie w formie symbolu kwalifikacyjnego, np. K27.

aktualizacja: 2018-11-09 11:12:00

Jednak w praktyce, ze względu na różne źródła pochodzenia, drewno rzadko poddawane jest badaniom kwalifikacyjnym. Z reguły stosuje się więc ocenę wzrokową, zwracając uwagę na:

  • pełne okorowanie (dopuszczalne miejscowe zaokrąglenia na krawędziach),
  • prostoliniowość,
  • ograniczoną liczbę sęków (nie mogą być większe niż 1/4 przekroju elementu),
  • brak śladów (w postaci dziurek) po żerowaniu owadów,
  • równą powierzchnię przetarcia,
  • brak oznak zgnilizny (dopuszczalna jest zmiana barwy pod wpływem sinizny, która nie powoduje spadku wytrzymałości drewna).

Zakupu drewna trzeba dokonać z pewnym wyprzedzeniem, zamawiając je według wyliczeń dla poszczególnych przekrojów z uwzględnieniem ich wymaganej długości. Zamawiamy bezpośrednio w tartaku lub w składzie drewna. Drewno musi być przede wszystkim suche, o wilgotności nie większej niż 18% – najlepiej już zaimpregnowane i to metodą ciśnieniową.

Decydując się na tzw. drewno handlowe, dostępne w każdym składzie, możemy wprawdzie obejrzeć je przed zakupem i wybrać najlepsze elementy, jednak musimy liczyć się z większa ilością odpadów; będziemy musieli także sami je zaimpregnować.

Jeśli drewno nie zostało wcześniej zaimpregnowane, trzeba to zrobić przed wykonaniem więźby, metodą malowania, natrysku lub przez zanurzenie. Użyte impregnaty muszą być dopuszczone do stosowania w konstrukcjach drewnianych.

Mogą to być preparaty:

Może cię zainteresować
Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Zasady poprawnego montażu okna dachowego Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Co to jest drewno klejone? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jaka papa na deskowanie? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Renowacja różnych powierzchni za pomocą papy w płynie Jurga Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym?
Zobacz więcej Zwiń
  • solne – wodne roztwory substancji grzybo- i owadochronnych (nie „leczą” jednak drewna wcześniej zakażonego); bezpieczne, ale łatwo wymywalne, sprzedawane najczęściej w postaci proszku do rozrobienia z wodą,
  • wodorozcieńczalne – skuteczniejsze i trudniej wymywalne od preparatów solnych, ze względu na głębsze wnikanie; mogą również zwiększać odporność ogniową drewna.
Redakcja BD
fot. krzys16 / pixabay.com
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!