Porady: Dachy i rynny
W jakiej kolejności powinno się wykonywać prace na adaptowanym poddaszu?
Harmonogram wykonywanych prac na adaptowanym poddaszu powinien być następujący:
Jakiej średnicy powinny być rynny do niewielkiego budynku gospodarczego o powierzchni 25 m2?
Stawiam niewielki budynek gospodarczy o powierzchni 25 m2. Z katalogów producentów rynien wynika, że wystarczą bardzo małe przekroje rynien i rur spustowych. Jednak mój wykonawca doradza mi zastosowanie większych, twierdząc, że z małymi będę miał ciągle problemy. Czy ma rację?
Jak usunąć naloty biologiczne z dachu?
Jak i w jakich odstępach do ściany powinna być mocowana murłata?
Jak i w jakich odstępach do ściany powinna być mocowana murłata? Ściana jest z betonu komórkowego.
Jak konserwować dach z blachy by służył przez lata?
Jak sprawdzić poprawność zmontowania więźby dachowej?
W jaki sposób układa się blachę z posypką?
Połać. Pod pokrycie to trzeba ułożyć ruszt z kontrłat i łat. Rozstaw łat powinien wynosić od kilkunastu do 40 cm (czasem więcej). Blachę układa się w kierunku odwrotnym niż w innych pokryciach dachowych, zaczyna się bowiem od rzędu pod kalenicą, a następne rzędy paneli wsuwane są pod te leżące wyżej.
Czy warto się zdecydować na prefabrykowaną więźbę dachową?
Więźby prefabrykowane, zamawiane w wytwórni, przywozi się gotowe na plac budowy. Są lżejsze niż tradycyjne, a więc zużywa się na nie mniej drewna, ale że są dokładniej wykonane, można z nich zbudować dach o dużej rozpiętości – bez przedzielania słupami przestrzeni na poddaszu.
Czy folia dachowa na niewykończonym poddaszu musi być osłonięta także od wewnątrz?
Poddasze w moim domu, choć zaprojektowane jako użytkowe, chciałbym pozostawić na razie niewykończone, bo w tej chwili liczba pomieszczeń na parterze i piętrze jest dla nas wystarczająca. Mój wykonawca twierdzi jednak, że folia dachowa musi być osłonięta także od wewnątrz przed działaniem światła, bo poddasze jest doświetlone oknami fasadowymi i dachowymi. Czy ma rację?
Jakie są koszty wykonania orynnowania?
W jakich sytuacjach najlepiej zastosować rynny stalowe, a kiedy z PVC?
Jak uniknąć uszkodzeń w pokryciu dachowym?
Jakie są koszty wykonania więźby dachowej?
Czy łatwo jest zaadaptować dach płaski na tzw. dach zielony?
Odziedziczyłem dom z płaskim dachem, a ponieważ działka jest mała chciałbym na dachu urządzić dodatkową powierzchnię do wypoczynku. Słyszałem o tzw. dachu zielonym, który umożliwia użytkowe jego wykorzystanie. Czy taka przeróbka jest możliwa i jaki będzie zakres ewentualnych robót adaptacyjnych?
Jak ułożyć poszczególne warstwy dachowe, aby później można było dołożyć ocieplenie?
Stawiam parterowy budynek gospodarczy, który w przyszłości chciałbym wykorzystać na cele mieszkalne. W projekcie dach budynku ma nachylenie 12 stopni, pokryty jest dwoma warstwami papy i nie ma żadnego ocieplenia. Jak ułożyć poszczególne warstwy dachowe, aby później można było dołożyć ocieplenie i czy można zamienić pokrycie papowe na blachodachówkę?
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę przy adaptacji strychu na mieszkanie?
Przy adaptacji strychu na pomieszczenia mieszkalne często wystarczające jest uzyskanie jedynie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń.
Na co wpływa paroprzepuszczalność oraz współczynnik Sd w foliach i membranach wstępnego krycia
Odpowiedź eksperta: Paroprzepuszczalność – określa liczbę gramów pary wodnej, jaka w ciągu doby jest w stanie przeniknąć przez 1 m2 folii/membrany. Wartość współczynnika paroprzepuszczalności zależy m.in. od temperatury i wilgotności, w której przeprowadza się jego badanie.
Gdzie podłącza się kable grzejne i w jaki sposób się je rozprowadza?
Czy porastanie dachówek mchem zmniejsza ich trwałość?
Odpowiedź eskperta: Mech niewątpliwie jest zmorą dachów, bez względu na rodzaj zastosowanego pokrycia. Już na etapie projektowania domu i jego usytuowania należy o tym pamiętać. Nie ma produktu czy też materiału, którego byłby odporny na mech.
Z czego wykonać konstrukcję więźby?
Do tej pory konstrukcje dachowe domów jednorodzinnych najczęściej i wykonuje z litych bali drewnianych. To bardzo dobre rozwiązanie pod warunkiem, że stosuje się materiał w projektowanej klasie (z ograniczoną liczbą sęków) o wilgotności nie przekraczającej 18%. Niestety takie drewno jest drogie i trudno dostępne. Wiedzą o tym projektanci i dlatego bardzo często przewymiarowują konstrukcję. Oczywiście ma to odzwierciedlenie w końcowym koszcie wykonania więźby.
Zmieniam blachodachówkę na gonty bitumiczne
Postanowiłem zmienić zaprojektowane pokrycie dachowe z blachodachówki na gonty bitumiczne. Jak w takiej sytuacji powinien być przygotowany dach pod to pokrycie i jaki materiał jest najlepszy do ułożenia poszycia?
Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?
Mój dach ma według projektu powierzchnię 260 m2 i dość skomplikowaną bryłę z wieloma załamaniami (m.in. z powodu trzech lukarn i wykusza). Wiem, że podczas krycia skomplikowanych dachów powstaje wiele odpadów. Jakim materiałem go pokryć, żeby ograniczyć ich ilość? W projekcie założono pokrycie z dachówek ceramicznych - może inne rozwiązanie byłoby lepsze?
Więźbę dachową zaatakował grzyb domowy
Konstrukcję dachu zaatakowały owady
Systemy wentylacji dachu zależnie od układu warstw wstępnego krycia
Systemy wentylacji dachów skośnych z pokryciem układanym na łatach i kontrłatach powinny być dostosowane do układu warstw wstępnego krycia. Przykłady poprawnych rozwiązań pokazano na rysunkach. Dachy na nich przedstawione mają podobne właściwości eksploatacyjne.
Jak sprawdzić poprawność zmontowania więźby?
Kontrola poprawności wykonania więźby dachowej polega na sprawdzeniu rozstawu i prostoliniowości ustawienia krokwi, jakości złączy ciesielskich, wykończenia brzegów okapowych oraz obejść wokół kominów.
Rodzaje dachówek ceramicznych i cementowych
Dachówki ceramiczne i cementowe są jednymi z najstarszych materiałów pokryciowych – znany już od XIV wieku, nieszkodliwy przy tym dla zdrowia. Dobrze tłumią hałasy, są nienasiąkliwe, a niewielkie wymiary pozwalają na krycie dachów o bardzo wyszukanej formie.
Renowacja dachówki ceramicznej
Dachówka ceramiczna była położona na ażurowym deskowaniu. Jeśli chcemy ją wymienić na nową, musimy ją w całości zdjąć, ponieważ nie nadaje się jako podłoże pod inny materiał.
Gdzie można stosować izolacje z wełny mineralnej?
Wełnę mineralną stosuje się do ocieplania i wyciszania ścian szkieletowych (zewnętrznych i wewnętrznych), ścian murowanych metodą lekką mokrą lub lekką suchą oraz poddaszy.
Czy jest dopuszczalne łączenie systemów rynnowych z pvc i metalu?
Co należy sprawdzić podczas wykonywania rynien przez ekipę budowlaną?
Jaki powinien być układ warstw ocieplonego dachu?
Układ warstw ocieplonego dachu powinien być następujący:
Jakie wykonać obróbki blacharskie?
Staranność wykonania obróbek blacharskich często decyduje o szczelności pokrycia, gdyż przecieki najczęściej występują właśnie w miejscach przejścia przez dach kominów, rur wywiewnych lub osadzenia okien połaciowych. W koszach, na wklęsłych załamaniach dachu, układa się szerokie pasy blachy powlekanej, kolorystycznie dobranej do pokrycia.
Czym się kierować podczas kupowania dachówek ceramicznych?
Szeroka oferta na rynku materiałów do pokrycia dachu ogólnie korzystnie wpływa na ułatwienie konsumentom zakupu. Jednak taka różnorodność powoduje też, że potencjalny inwestor może mieć trudność z podjęciem właściwej decyzji. O tym, czym kierować się przy zakupie produktów dachowych i jak wybrać te najlepsze rozmawiamy z Mateuszem Jaszewskim, Doradcą Handlowym z firmy EK-BUD, hurtowni pokryć dachowych w Chojnicach.
Jak zabezpieczać i konserwować dachówki?
Chropowatą powierzchnię naturalnych dachówek ceramicznych szczególnie upodobały sobie mchy, glony i porosty. Będą nam one dokuczać zwłaszcza na intensywnie zadrzewionej, cienistej działce. W takim miejscu korzystniejsze będzie pokrycie dachu malowanymi powierzchniowo dachówkami cementowymi lub glazurowanymi (szkliwionymi) dachówkami ceramicznymi.
Jakie drewno do konstrukcji dachowych?
Do budowy konstrukcji dachowych wykorzystywane jest wyłącznie drewno iglaste: sosnowe, świerkowe – rzadziej z jodły (o gorszych parametrach) lub chronionego modrzewia (o doskonałych właściwościach, ale drogie). Klasa drewna na konstrukcję dachową określona jest w projekcie w formie symbolu kwalifikacyjnego, np. K27.