Czy folia dachowa na niewykończonym poddaszu musi być osłonięta także od wewnątrz?

Czy folia dachowa na niewykończonym poddaszu musi być osłonięta także od wewnątrz?

Poddasze w moim domu, choć zaprojektowane jako użytkowe, chciałbym pozostawić na razie niewykończone, bo w tej chwili liczba pomieszczeń na parterze i piętrze jest dla nas wystarczająca. Mój wykonawca twierdzi jednak, że folia dachowa musi być osłonięta także od wewnątrz przed działaniem światła, bo poddasze jest doświetlone oknami fasadowymi i dachowymi. Czy ma rację?

Odpowiedź eksperta: Folie dachowe rzeczywiście są bardzo wrażliwe na działanie światła słonecznego. Trzeba je chronić nie tylko przed bezpośrednim nasłonecznieniem na dachu, zanim zostanie ułożone pokrycie, ale również przed światłem nieco rozproszonym, wpadającym przez okna. Dlatego w jak najkrótszym czasie po ułożeniu folia powinna zostać osłonięta także od strony pomieszczenia. Na użytkowych poddaszach rolę osłony doskonale pełni izolacja cieplna i płyty gipsowo-kartonowe, którymi wykańcza się skosy dachu. Na poddaszach nieużytkowych sytuacja jest trudniejsza.

W Pana przypadku można zdecydować się na możliwie szczelne zasłonięcie okien, tak by światło słoneczne nie trafiało na poddasze. Izolację cieplną najłatwiej będzie zaś wykonać, układając wełnę mineralną na stropie.

To rozwiązanie tymczasowe i w przyszłości izolację będzie można wykorzystać do ocieplenia dachu.

Drugim rozwiązaniem jest ułożenie izolacji na skosach dachu, ewentualnie nie trzeba wykonywać wówczas wszystkich prac wykończeniowych, np. połączenia płyt g-k mogą pozostać niezaszpachlowane. Jednak to rozwiązanie jest bardziej pracochłonne i wymaga większych wydatków - jednak w przyszłości koszty wykończenia będą niższe. Nie można też zapominać, że kubatura ogrzewanej części domu wzrośnie, jeśli strop ma niewielką izolacyjność termiczną - ciepło będzie uciekać na dalej niewykorzystywane poddasze.

Folie dachowe muszą być chronione przed wpływem światła słonecznego zarówno od zewnątrz, jak i od strony pomieszczeń (fot. z lewej: Rockwool, fot. z prawej: Marma Polskie Folie)

Redakcja BD
fot.otwierająca: adiqq (forum.budujemydom.pl)

 

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

bobu62
14-06-2010 10:52
Cytat A po jakim czasie następuje ta degradacja tejże folii....tzn. chciałam zapytać ile można ją pozostawić na dachu bez zabezpieczenia ? Widziałem w opisach towarów, że producenci określają ten parametr dla konkretnej folii.
stokrotka.35
14-06-2010 10:32
A po jakim czasie następuje ta degradacja tejże folii....tzn. chciałam zapytać ile można ją pozostawić na dachu bez zabezpieczenia ?
bobu62
13-06-2010 11:00
Cytat A mnie do tej pory wydawało się że destrukcję tworzyw sztucznych wywołuje promienie ultrafioletowe. Szyby go nie przepuszczają więc foli nie powinno uszkodzić. Ale ekspert wie lepiej.. A dlaczego szyba ma nie przepuszczać ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz