Odpowiedź eksperta: Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed owadami niszczącymi drewno jest impregnacja chemiczna. Należy zwrócić uwagę, że jest to jedynie metoda zapobiegawcza, nieskuteczna, gdy owady zaległy się już w drewnie.
Gdy jest już za późno na zapobieganie, wszystkie drewniane elementy więźby zaatakowanej przez larwy owadów należy przede wszystkim oczyścić ze szkodników.
Warstwy zaatakowane przez larwy owadów do głębokości ok. 2 cm należy usunąć przez zestruganie lub ociosanie do zdrowego drewna, czyli do warstw, w których nie są już widoczne ślady ich żerowania, i pozostałe części elementów zaimpregnować.
Jeżeli zniszczenie elementów drewnianych sięga głębiej, np. od 2 do 4–5 cm, fragmenty zniszczone przez owady trzeba wyciąć i w miejsce zniszczonego materiału wstawić odpowiednie uzupełnienia z nowego drewna. Całość nowego drewna użytego do napraw powinna być zaimpregnowana. Elementy, których zniszczenia są tak rozległe, że zagrażają stateczności konstrukcji, należy wymienić na nowe, odpowiednio zaimpregnowane.