Czy łatwo jest zaadaptować dach płaski na tzw. dach zielony?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy łatwo jest zaadaptować dach płaski na  tzw. dach zielony?

Odziedziczyłem dom z płaskim dachem, a ponieważ działka jest mała chciałbym na dachu urządzić dodatkową powierzchnię do wypoczynku. Słyszałem o tzw. dachu zielonym, który umożliwia użytkowe jego wykorzystanie. Czy taka przeróbka jest możliwa i jaki będzie zakres ewentualnych robót adaptacyjnych?

aktualizacja: 2012-12-21 13:49:47

Odpowiedź eksperta: Możliwość przystosowania dachu płaskiego do użytkowania jako taras z utwardzoną lub trawiastą nawierzchnią zależy przede wszystkim od konstrukcji i nośności stropodachu. Dodatkowe warstwy oraz obciążenia użytkowe zwiększają nacisk na konstrukcje dachowa nawet o 300–400 kG/m², co często przekracza projektowaną nośność stropu.

Dach zielony możemy wykonać także przy niewielkim spadku połaci
Dach zielony możemy wykonać także przy niewielkim spadku połaci. Ważne by wybrać płytko ukorzeniające się rośliny o niewielkich wymaganiach
(fot. Xero Flor)

Dlatego przed podjęciem decyzji o przeróbce należy przeprowadzić ekspertyzę wytrzymałości stropu i ewentualnie wykonać jego w wzmocnienie w postaci np. wylania dodatkowej płyty żelbetowej. Konieczne też będzie wykonanie attyki wokół dachu.

 

Będzie ona obramowaniem dla wierzchnich warstw i oraz umożliwi zamontowanie barierek ochronnych. Trzeba również rozwiązać problem odwodnienia dachu i zależnie od możliwości adaptacyjnych wpusty dostosowuje się do odwodnienia wewnętrznego (lepsze rozwiązanie) lub do kanałów zewnętrznych.

 

Warstwy pokryciowe dachu odwróconego zależą od planowanej nawierzchni, którą może być żwir, płyty chodnikowe bądź kamienne, warstwa wegetacyjna dla roślin. W każdym przypadku, bezpośrednio na stropodachu układana jest izolacja przeciwwodna z dwóch warstw papy termozgrzewalnej.

 

Musi być ona wywiniętą na ścianki attyki a od staranności wykonania zależy szczelność dachu. Kolejna warstwa to ocieplenie z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS z krawędziami ukształtowanymi schodkowo.

 

Na wierzchu ocieplenia układana jest geowłóknina zapobiegająca wnikaniu kruszywa między płyty termoizolacji, które pełni funkcję warstwy dociskowej oraz drenażowej. W przypadku pozostawienia nawierzchni żwirowej jej grubość powinna wynosić przynajmniej 8 cm i wykonuje się ją ze żwiru o granulacji 16–32 mm. Natomiast w przypadku nawierzchni z płyt lub roślinnej żwir powinien mieć granulację 4–8 mm, a grubość warstwy nie mniejszą niż 5 cm.

 

Płyty chodnikowe lub kamienne układa się bezpośrednio na żwirowej podsypce natomiast w przypadku nawierzchni zielonych warstwę drenażową pokrywa się geowłókniną zapobiegającą rozrastaniu się korzeni. Grubość warstwy wegetacyjnej i rodzaj gruntu dobiera się do wymagań uprawianych roślin, przy czym grubość tej warstwy wynosi od 15–30 cm.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny