Czy łatwo jest zaadaptować dach płaski na tzw. dach zielony?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy łatwo jest zaadaptować dach płaski na tzw. dach zielony?

Odziedziczyłem dom z płaskim dachem, a ponieważ działka jest mała chciałbym na dachu urządzić dodatkową powierzchnię do wypoczynku. Słyszałem o tzw. dachu zielonym, który umożliwia użytkowe jego wykorzystanie. Czy taka przeróbka jest możliwa i jaki będzie zakres ewentualnych robót adaptacyjnych?

aktualizacja: 2022-08-22 07:28:46

Odpowiedź eksperta: Możliwość przystosowania dachu płaskiego do użytkowania jako taras z utwardzoną lub trawiastą nawierzchnią zależy przede wszystkim od konstrukcji i nośności stropodachu. Dodatkowe warstwy oraz obciążenia użytkowe zwiększają nacisk na konstrukcje dachowa nawet o 300-400 kG/m², co często przekracza projektowaną nośność stropu.

Dlatego przed podjęciem decyzji o przeróbce należy przeprowadzić ekspertyzę wytrzymałości stropu i ewentualnie wykonać jego w wzmocnienie w postaci np. wylania dodatkowej płyty żelbetowej. Konieczne też będzie wykonanie attyki wokół dachu.

Będzie ona obramowaniem dla wierzchnich warstw i oraz umożliwi zamontowanie barierek ochronnych. Trzeba również rozwiązać problem odwodnienia dachu i zależnie od możliwości adaptacyjnych wpusty dostosowuje się do odwodnienia wewnętrznego (lepsze rozwiązanie) lub do kanałów zewnętrznych.

Dach odwrócony - schemat wykonania
Dach odwrócony, szczególnie w wersji zielonego ogrodu, jest poważnym obciążeniem dla elementów nośnych. Zgoda konstruktora na jego wykonanie jest absolutnie konieczna

Warstwy pokryciowe dachu odwróconego zależą od planowanej nawierzchni, którą może być żwir, płyty chodnikowe bądź kamienne, warstwa wegetacyjna dla roślin. W każdym przypadku, bezpośrednio na stropodachu układana jest izolacja przeciwwodna z dwóch warstw papy termozgrzewalnej.

Musi być ona wywiniętą na ścianki attyki a od staranności wykonania zależy szczelność dachu. Kolejna warstwa to ocieplenie z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS z krawędziami ukształtowanymi schodkowo.

Na wierzchu ocieplenia układana jest geowłóknina zapobiegająca wnikaniu kruszywa między płyty termoizolacji, które pełni funkcję warstwy dociskowej oraz drenażowej. W przypadku pozostawienia nawierzchni żwirowej jej grubość powinna wynosić przynajmniej 8 cm i wykonuje się ją ze żwiru o granulacji 16-32 mm. Natomiast w przypadku nawierzchni z płyt lub roślinnej żwir powinien mieć granulację 4-8 mm, a grubość warstwy nie mniejszą niż 5 cm.

Płyty chodnikowe lub kamienne układa się bezpośrednio na żwirowej podsypce natomiast w przypadku nawierzchni zielonych warstwę drenażową pokrywa się geowłókniną zapobiegającą rozrastaniu się korzeni. Grubość warstwy wegetacyjnej i rodzaj gruntu dobiera się do wymagań uprawianych roślin, przy czym grubość tej warstwy wynosi od 15-30 cm.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Dach zielony możemy wykonać także przy niewielkim spadku połaci. Ważne by wybrać płytko ukorzeniające się rośliny o niewielkich wymaganiach
(fot. Xero Flor)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!