Odpowiedź eksperta: Dach o nachyleniu 12 stopni wymaga ułożenia szczelnego pokrycia, więc trzeba będzie ułożyć pełne deskowanie i papę. Na takim dachu można zamontować drugie pokrycie z blachodachówki, która będzie pełniła funkcję ochronną i dekoracyjną.
Jeśli chcemy przystosować dach do późniejszego ocieplenia, to trzeba ułożyć bezpośrednio na krokwiach folię o wysokiej paroprzepuszczalności, która umożliwi odprowadzenie pary wodnej z warstwy ociepleniowej.
Na folii wzdłuż krokwi należy zamontować listwy dystansowe o grubości 2,5-3 cm, które utworzą pustkę wentylacyjną pod deskowaniem. Do listew przybija się deski lub płytę OSB stanowiącą podkład pod pokrycie papowe. Wzdłuż kalenicy należy pozostawić szczelinę w deskowaniu o szerokości 4-5 cm, która umożliwi cyrkulację powietrza pod folią paroprzepuszczalną.
Pokrycie papowe można ewentualnie wykonać jako jednowarstwowe - z papy podkładowej termozgrzewalnej. Po ułożeniu blachodachówki papa nie będzie narażona na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych.
Ułożenie blachodachówki na takim podkładzie wymaga zamocowania kontrłat wzdłuż pochylenia dachowego, a na nich łat montażowych umożliwiających zamontowanie blachodachówki. W kalenicy należy zamontować gąsiory z wkładką wentylacyjną. Zapewni to przewietrzanie przestrzeni pod i nad deskowaniem.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Na dachu o nachyleniu 12° oprócz deskowania i papy można ułożyć blachodachówkę, która dodatkowo ochroni poszycie