Samodzielne sprawdzenie konstrukcji dachowej przez inwestora może być niebezpieczne ze względu na wysokość i trudny dostęp, dlatego warto o taką kontrolę poprosić dekarza, który zajmie się wykończeniem dachu.
Zmontowane krokwie powinny tworzyć od góry równą płaszczyznę, co łatwo sprawdzić sznurem rozpiętym między skrajnymi krokwiami lub wizualnie - patrząc wzdłuż rzędu krokwi. Rozstaw krokwi kontrolujemy mierząc odległości między nimi przy okapie oraz w kalenicy. Wszelkie złącza zaciosowe i nakładkowe muszą być tak ukształtowane, aby oba elementy stykały się na całej powierzchni połączenia i były wzmocnione gwoździem lub śrubą.
Końce krokwi powinny być obcięte pionowo, z jednakowym wysunięciem wzdłuż linii prostej. Przy kominie odległość krokwi od jego powierzchni musi wynosić przynajmniej 15 cm i żaden element drewniany nie może się na nim opierać.
Do czasu ułożenia pokrycia dachowego więźba powinna być prowizorycznie usztywniona skośnie przybitymi deskami, aby pod naporem wiatru elementy nie uległy uszkodzeniu. Warto również przeprowadzić dodatkową impregnację drewna tam, gdzie pozostały miejsca niezabezpieczone przed korozją biologiczną.
fot: Tomasz Rybarczyk
- Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA
- Jaka papa na deskowanie?
- Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje?
- Płaska dachówka czy blacha na rąbek? Co wybrać na dach domu w stylu stodoły?