Murłaty przenoszą znaczne obciążenia z konstrukcji dachu na ściany. Ich wymiary i sposób zakotwienia powinny być opisany w projekcie |
Odpowiedź eksperta: Sposób mocowania murłaty do ściany kolankowej powinien wynikać z projektu i zależy między innymi od wysokości ścianki i jej grubości, kąta nachylenia dachu. Obecnie ze względu na stosunkowo niewielką grubość ścian konstrukcyjnych i ich małą sztywność poziomą, murłaty konstrukcji dachowej opiera się na wieńcu żelbetowym wykonanym na ściankach kolankowych oraz słupach połączonych z wieńcem stropowym.
W przypadku stawiania ścian jednowarstwowych wieniec oraz słupy wymagają ocieplenia. Typowy wieniec ma przekrój 24 × 24 cm i zbrojony jest czterema prętami stalowymi o średnicy 12 mm, natomiast wymiary i zbrojenie słupków powinny wynikać z projektu.
Kotwy mocujące murłaty zabetonowuje się w wieńcu w odstępach odpowiadających mniej więcej rozstawowi krokwi konstrukcji dachowej, zwracając przy tym uwagę, aby nie znalazły się w osi ich zamontowania. Głębokość osadzenia kotew trzeba tak dobrać, aby gwintowana ich część wystawała dostatecznie ponad murłatę, co umożliwi założenie podkładki i nakrętki.
Redakcja BD