Porady: Dachy i rynny
Jakie są trendy w pokryciach dachowych?
Dach bywa nazywany piątą elewacją domu, dlatego oprócz jego funkcji zabezpieczających budynek, ważny jest jego wygląd. Obecne trendy w pokryciach dachowych są zgodne z panującymi stylami architektonicznymi w budownictwie, w którym wielką popularnością cieszy się nowoczesny design o minimalistycznej stylistyce.
Czy wymianę pokrycia dachowego trzeba zgłaszać?
W myśl prawa, roboty budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego (także z użyciem innych materiałów) to remont. Wymiana pokrycia dachowego, bez ingerencji w więźbę, jest więc remontem i nie ma potrzeby zgłaszania jej w urzędzie. Pod warunkiem, że remontowany dom można by wybudować - według obowiązujących dziś przepisów - na podstawie zgłoszenia z projektem.
Czy na więźbę dachową można stosować dowolny rodzaj drewna?
Drewno, z którego budowana jest zdecydowana większość konstrukcji dachów skośnych, jest materiałem trwałym. Pod warunkiem zabezpieczenia go przed działaniem wody, grzybów i owadów, które chciałyby w nim żerować.
Czym charakteryzuje się system bezokapowy?
System bezokapowy to orynnowanie przeznaczone do odwodnienia dachu, który nie ma okapu. Dom bez okapu to budynek, którego dach kończy się na równo ze ścianą i nie wystaje poza nią.
Skuteczna izolacja termiczna i akustyczna a wybór pokrycia dachowego
W polskich warunkach klimatycznych i przy niemalże stałym od lat wzroście kosztów ogrzewania, należy zadbać o szczelność każdej konstrukcji i kompleksową izolację budynku. Dlatego izolacja dachu, często nazywanego piątą ścianą domu, jest równie ważna i wcale nie mniej skuteczna, od tej stosowanej na ścianach pionowych. Niestety inwestorzy wciąż jeszcze często zaniedbują tę kwestię, narażając dom w chłodniejszych sezonach na wyziębienie a siebie samych na niepotrzebne wydatki.
Czym jest warstwa wstępnego krycia dachu i jaka jest jej funkcja?
Na prawidłowe funkcjonowanie dachu składa się wiele elementów. Niezwykle ważną część całej jego konstrukcji stanowi warstwa wstępnego krycia. Jej zadaniem jest zabezpieczenie materiałów termoizolacyjnych przed zawilgoceniem. Najnowocześniejszym rodzajem produktów pełniących funkcję warstwy wstępnego krycia są membrany dachowe. Do alternatywnych rozwiązań, o niższej cenie, ale gorszych parametrach technicznych, należą folie paroizolacyjne oraz papa. Warto pamiętać, że od skuteczności wybranego produktu zależy ochrona konstrukcji dachu przed wilgocią, a tym samym jego żywotność.
Na jakie czynniki narażone jest każdego dnia nasze orynnowanie?
Rynny i rury spustowe to elementy budynku, na które zwykle nie zwracamy większej uwagi. Ich rodzaje i parametry techniczne poznajemy głównie w trakcie budowy domu. Warto jednak pamiętać, że system rynnowy pełni wiele ważnych funkcji, dlatego jego prawidłowe działanie jest niezwykle istotne. Na jakie czynniki narażone jest każdego dnia nasze orynnowanie?
Dlaczego wentylacja pokrycia dachu jest konieczna?
W budynkach z poddaszem mieszkalnym jest dużo wilgoci, a w dachu mało miejsca na prawidłowe wykonanie izolacji. Dlatego w takich dachach do uszczelnienia pokryć najczęściej używa się wysoko paro-przepuszczalnych membran wstępnego krycia (w skrócie MWK), ponieważ mogą stykać się z termoizolacjami. To zapewnia optymalne rozwiązania wielu problemów konstrukcyjnych.
Jakie powierzchnie mogą mieć dachówki ceramiczne?
Dachówki są pokryciem o wielu walorach funkcjonalnych i estetycznych - eleganckim wyglądzie, wysokiej trwałości, doskonałych parametrach użytkowych. Aby wybrać najlepszy dla nas produkt, będziemy musieli podjąć ważne decyzje dotyczące nie tylko ich kształtu czy rozmiaru, ale także typu powłoki: angoby lub glazury. Każde z tych rozwiązań ma własne zalety.
Jak kupować drewno na konstrukcję dachową?
Konstrukcję więźby dachowej wykonuje się z elementów z drewna iglastego (najczęściej sosnowego) - belek, krawędziaków, łat i desek. Informacja o ilości i asortymencie drewna czasami jest zamieszczona w projekcie w formie gotowego zestawienia. Jeśli go nie ma, taki wykaz zwykle przygotowuje cieśla, który będzie budował więźbę.
Remontuję stary dom. Jak zrobić lukarny w dachu o konstrukcji płatwiowej?
Remontuję stary dom. Z dawnego strychu chcę zrobić pomieszczenia mieszkalne. W dachu chciałbym zrobić lukarny. Dość duże, aby nie tylko doświetlić wnętrza, ale i nieco je powiększyć. Majster określił więźbę jako płatwiową. Jak bardzo można ingerować w taką konstrukcję bez obawy jej nadwyrężenia?
Trendy w dachówkach i akcesoriach dachowych na 2021 rok
Od kilku lat producenci dachówek coraz większe znaczenie nadają prostocie, ergonomii i minimalizmowi, dlatego na dachach współczesnych domów można spotkać korespondujące z prostymi surowymi bryłami płaskie dachówki ceramiczne i cementowe. Zazwyczaj są to modele wielkoformatowe, pokryte wysokiej jakości powłokami ochronnymi, tworzące jednolite powierzchnie połaci dachu.
Jak pozbyć się kuny z poddasza?
Kuna, która zadomowi się na poddaszu to istne utrapienie. Nie dość, że bardzo hałasuje i brudzi, to potrafi także zniszczyć przewody elektryczne oraz warstwy dachu. Niestety walka z tym drapieżnikiem jest trudna, ale można ją wygrać. Jak więc humanitarnie i skutecznie pozbyć się kuny z domu?
Czy warto inwestować w impregnację więźby?
Zastanawiam się nad zasadnością impregnowania więźby dachowej środkami przeciwgrzybowymi i przeciwogniowymi. Konstrukcja drewniana nie jest bowiem narażona na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych, a warstwy niepalnej izolacji cieplnej dobrze chronią drewno przed ogniem. Czy warto więc ponosić dodatkowe koszty na tak wątpliwą ochronę?
Jak chronić rynny przed nieszczelnościami, zalegającymi liśćmi i opadami śniegu?
Dwa razy w roku: przed zimą i na wiosnę należy skontrolować stan orynnowania, oczyścić rynny i w razie potrzeby naprawić nieszczelności i uszkodzenia.
Kiedy warto kupić na swój dach dachówkę barwioną w masie?
Barwienie w masie to proces polegający na nadaniu jednolitej barwy dachówce w całym jej przekroju. Takie rozwiązanie podnosi walory estetyczne połaci oraz posiada wiele dodatkowych zalet. Przykładem dachówek ceramicznych barwionych w masie jest PREMION oraz CANTUS marki CREATON. Na czym dokładnie polega ten proces i kiedy warto zdecydować się na produkt w nieco wyższej cenie na swój dach?
Jak się robi zielony dach?
Mam już upatrzoną niewielką działkę na obrzeżach miasta. Planuję budowę domu z płaskim dachem. Chciałbym żeby był to dach pokryty roślinnością - zielenią. Wydaje mi się to znacznie bardziej atrakcyjne i ekologiczne niż typowy, kryty tylko papą. Czy taki dach można w ogóle zrobić w domu jednorodzinnym i jakimi roślinami można go obsadzić, tak żeby nie były kłopotliwe w pielęgnacji, a równocześnie tworzyły swoisty zielony taras?
Jak mocować murłaty?
Murłata łączy ściany domu z konstrukcją dachową i przenosi obciążenie od dachu na mury. Przekrój murłaty jest kwadratowy i wynosi zazwyczaj 10x10 cm - 15x15 cm. Murłaty mocuje się do ścian kolankowych za pomocą zabetonowanych w nich wcześniej kotew z nagwintowanymi końcówkami.
Jak wykonać trwałe i estetyczne pokrycie z dachówek?
Odpowiedź eksperta: Jeśli chcemy, aby pokrycie dachu satysfakcjonowało inwestora, muszą zostać spełnione dwa warunki: dach powinien być wykonany prawidłowo pod względem technicznym oraz prezentować się estetycznie.
Jakie akcesoria zastosować, aby zapewnić bezpieczną komunikację na dachu?
Montaż akcesoriów komunikacyjnych na dachu spadzistym to konieczny, wymagany przepisami prawa element budowy, który zapewni bezpieczną inspekcję dachu, ułatwi dostęp do przewodów kominowych w celu wykonania niezbędnych przeglądów i napraw i zagwarantuje bezpieczną eksploatację dachu.
Jak prawidłowo ułożyć membranę dachową?
Membrany dachowe, zwane również foliami dachowymi, są nowoczesnym, powszechnie stosowanym materiałem, zastępującym papę układaną pod docelowe pokrycie dachowe. Membrany są łatwiejsze do ułożenia, tańsze i lżejsze, a dzięki swoim właściwościom skutecznie zabezpieczają poddasze i warstwę izolacji termicznej przed wilgocią, wiatrem i kurzem. Dobrze ułożona membrana dachowa to spokój na lata.
Kiedy należy zastosować dodatkowe zabezpieczenia dachu?
Dachówki ceramiczne są trwałym pokryciem wysokiej jakości. Skutecznie osłaniają nasz dach przed działaniem większości niekorzystnych czynników. W pewnych sytuacjach należy jednak zastosować dodatkowe zabezpieczenia. Mogą one w razie konieczności zapewnić skuteczną ochronę przed śniegiem lub umożliwić bezpieczne poruszanie się po dachu. Kiedy powinniśmy zdecydować się na tego rodzaju rozwiązania?
Jak skutecznie zabezpieczyć dachówki przed działaniem silnego wiatru?
Dach to część domu, która jest najbardziej narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego ważne jest jego solidne zabezpieczenie przed ich negatywnym wpływem. Jak skutecznie mocować dachówki ceramiczne, aby nasz dach był odporny i trwały niezależnie od tego, jaka pogoda jest za oknem?
Dlaczego kształt dachu ma duże znaczenie?
Jednym z najważniejszych zagadnień, z którym musi zmierzyć się każdy inwestor, jest wybór kształtu dachu. Podjęta w tej kwestii decyzja niesie za sobą wiele konsekwencji. Przekłada się on między innymi na walory estetyczne całego budynku oraz odporność połaci na działanie pogody - wiatru, deszczu i śniegu. Wybór konkretnych rozwiązań bezpośrednio wpływa także na koszt całej inwestycji.
Czy mogę na płaskim dachu wykonać tzw. dach odwrócony?
Kupiliśmy dom z prawie płaskim dachem, a ponieważ działka jest mała chciałbym na dachu urządzić dodatkową powierzchnię do wypoczynku. Słyszałem o rozwiązaniach konstrukcyjnych tzw. dachu odwróconego, który umożliwia jego użytkowe wykorzystanie. Czy taka przeróbka jest możliwa i jaki będzie zakres ewentualnych robót adaptacyjnych?
Jak wybrać dachówkę z dobrą gwarancją?
Podczas wyboru dachówek powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd oraz parametry technicznie, ale także na zasady gwarancji. To od nich zależy bowiem, w jakich sytuacjach będziemy mogli liczyć na przykład na wymianę wadliwych produktów na nowe. W gwarancji znajdziemy również informacje dotyczące czasu jej obowiązywania, a także norm, jakie powinny spełniać zakupione dachówki.
Jak prawidłowo dobrać okno do płaskiego dachu?
Okna i wyłazy dachowe przeznaczone do stropodachów oraz na połacie o małym kącie nachylenia to funkcjonalne i efektowne rozwiązania, które sprawdzają się także w budynkach pasywnych.
Na co zwracać uwagę wybierając dachówki cementowe?
Odpowiedź eksperta: Dachówki cementowe mogą być interesującą alternatywą dla pokryć ceramicznych. Decydując się na ten rodzaj pokrycia, podobnie jak w przypadku innych dostępnych na rynku rozwiązań, warto zwrócić uwagę na jakość, walory użytkowe i estetykę wybranego produktu.
Jak układać papy?
Papy układa się na sztywnym i równym podłożu z desek łączonych na pióro i wpust, płyt OSB lub sklejki. Pod papę ułożoną jako pokrycie tymczasowe wystarczy poszycie z desek łączonych na styk.
Izolacja płaskiego dachu: jak to zrobić i jakich materiałów najlepiej użyć do ocieplenia?
Mam dom z płaskim dachem i muszę naprawić nieszczelne pokrycie z papy. Chciałbym też ocieplić dach, najchętniej bez zrywania starego pokrycia. Jak to zrobić i jakiego materiału najlepiej użyć do ocieplenia?
Jakie pokrycie dachowe wybrać?
W domach jednorodzinnych budowanych w Polsce najbardziej popularne są cztery rodzaje pokryć dachowych, tj. papy i gonty bitumiczne, blachy i blachodachówki, dachówki ceramiczne, dachówki cementowe, które dzieli się na lekkie i ciężkie.
Dlaczego warto budować dom z płaskim dachem?
Na temat dachów płaskich wciąż funkcjonuje wiele nieprawdziwych przekonań. Inwestorzy obawiają się, że budowa dachów płaskich jest droga, trudno je wykonać i odwodnić, trzeba je odśnieżać, mogą być pokryte tylko papą, są nieestetyczne i kojarzą się z PRL-em. Dowiedz się, dlaczego warto budować domy z płaskim dachem.
Jak wybrać dobrą membranę dachową?
Membrana jest jedną z warstw konstrukcji dachu odpowiedzialną za jego szczelność oraz prawidłową wentylację. Układa się ją na krokwiach lub pełnym deskowaniu bezpośrednio pod dachówką lub innym rodzajem pokrycia. Dowiedz się, jak wybrać dobrą membranę dachową?
Jak wybrać skuteczny system ochrony dachu przed śniegiem i lodem?
Nadszedł czas, by pomyśleć o zbliżającej się zimie i odpowiednio zabezpieczyć dach oraz przestrzeń wokół domu przed zalegającym na połaci śniegiem i lodem. Jak to zrobić?
Jak montować podbitkę?
Przymierzam się do samodzielnego wykonania podbitki pod okapami domu. Sądzę, że nie będzie to zbyt trudne, gdyż mój dach jest dwuspadowy, bez żadnych udziwnień. W jaki sposób należy montować taką podbitkę i jakich użyć do tego celu materiałów?
Jak prawidłowo wykonać obróbkę kalenicy taśmą podgąsiorową?
Estetyczne i trwałe wykończenie kalenicy oraz naroży dachu można osiągnąć dzięki taśmie podgąsiorowej. Zobacz, jak odbywa się jej montaż w 6 krokach!