Jak skutecznie zabezpieczyć dachówki przed działaniem silnego wiatru?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak skutecznie zabezpieczyć dachówki przed działaniem silnego wiatru?

Dach to część domu, która jest najbardziej narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego ważne jest jego solidne zabezpieczenie przed ich negatywnym wpływem. Jak skutecznie mocować dachówki ceramiczne, aby nasz dach był odporny i trwały niezależnie od tego, jaka pogoda jest za oknem?

aktualizacja: 2020-07-08 05:02:39

Wytrzymałość połaci jest przede wszystkim zależna od materiałów, z których jest ona zrobiona oraz sposobu jej mocowania. W przypadku dachówki waga jednostkowa to parametr, który w dużej mierze jest w stanie ochronić dach przed działaniem siły poprzecznej i podłużnej. Ciężar całego pokrycia sprawia, że jest to jedno z najodporniejszych wśród dostępnych na rynku rozwiązań. Takie pokrycie jest w stanie stawić opór wobec działania nawet silnego wiatru.

W zależności od regionu kraju, w którym znajduje się nasz dom, będzie on w różnym stopniu narażony na występowanie wichur, trąb powietrznych, deszczu i piorunów. Dlatego już na etapie budowy należy uwzględnić jego położenie geograficzne. To, w której strefie obciążenia wiatrem znajdzie się nasz dom, wpłynie na sposób montażu wybranej dachówki na połaci.

Skuteczne i trwałe mocowanie dachówek do łaty zapewniają klamry. Każdy z modeli dachówki CREATON ma dedykowany rodzaj - klamrę wbijaną lub podwieszaną, które mocują je solidnie do łaty. W przypadku dachówek płaskich oryginalne rozwiązania montażowe umożliwią uniknięcie zjawiska ich "klawiszowania" na połaci. Jest to często występująca sytuacja, jeśli zdecydujemy się użyć uniwersalnych zamienników.

Dachówki powinno się przytwierdzać klamrami na całej powierzchni dachu. Tylko takie rozwiązanie zwiększy jego zabezpieczenie przed naporem silnego wiatru. Wymagana liczba i ich rodzaj są zależne m.in. od: położenia budynku, jego wysokości, rodzaju dachu czy rodzaju dachówki. Ilość punktów mocowania określana jest na podstawie wyszczególnienia robót lub miejscowych przepisów budowlanych. Należy je rozmieścić równomiernie na całej powierzchni dachu. Wyróżnia się 3 różne układy mocowania: każdej, co drugiej lub co trzeciej dachówki połaciowej.

Dodatkowo wymagane jest przytwierdzenie do łat każdej dachówki bocznej, kalenicowej i pulpitowej. Bez względu na zastosowany sposób mocowania dachówki podstawowej. Możemy do tego wykorzystać wkręty, które należy umieścić w miejscach gotowych otworów montażowych. Jest to duże ułatwienie dla dekarza, które przyspiesza i zwiększa precyzję instalacji połaci.

Odpowiednie zamocowanie dachówek sprawi, że nasz dach będzie skutecznie zabezpieczony przed wichurami, trąbami powietrznymi, deszczem i piorunami. Zyskamy odporność i trwałość niezależnie od zmian pogody, nawet tych gwałtownych.

Michał Kacprzak
Kierownik Akademii CREATON

Może cię zainteresować
Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jaka papa na deskowanie? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Rynny stalowe - czy to dobry wybór?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!