Jak skutecznie zabezpieczyć dachówki przed działaniem silnego wiatru?

Jak skutecznie zabezpieczyć dachówki przed działaniem silnego wiatru?

Dach to część domu, która jest najbardziej narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego ważne jest jego solidne zabezpieczenie przed ich negatywnym wpływem. Jak skutecznie mocować dachówki ceramiczne, aby nasz dach był odporny i trwały niezależnie od tego, jaka pogoda jest za oknem?

Wytrzymałość połaci jest przede wszystkim zależna od materiałów, z których jest ona zrobiona oraz sposobu jej mocowania. W przypadku dachówki waga jednostkowa to parametr, który w dużej mierze jest w stanie ochronić dach przed działaniem siły poprzecznej i podłużnej. Ciężar całego pokrycia sprawia, że jest to jedno z najodporniejszych wśród dostępnych na rynku rozwiązań. Takie pokrycie jest w stanie stawić opór wobec działania nawet silnego wiatru.

W zależności od regionu kraju, w którym znajduje się nasz dom, będzie on w różnym stopniu narażony na występowanie wichur, trąb powietrznych, deszczu i piorunów. Dlatego już na etapie budowy należy uwzględnić jego położenie geograficzne. To, w której strefie obciążenia wiatrem znajdzie się nasz dom, wpłynie na sposób montażu wybranej dachówki na połaci.

Skuteczne i trwałe mocowanie dachówek do łaty zapewniają klamry. Każdy z modeli dachówki CREATON ma dedykowany rodzaj - klamrę wbijaną lub podwieszaną, które mocują je solidnie do łaty. W przypadku dachówek płaskich oryginalne rozwiązania montażowe umożliwią uniknięcie zjawiska ich "klawiszowania" na połaci. Jest to często występująca sytuacja, jeśli zdecydujemy się użyć uniwersalnych zamienników.

Dachówki powinno się przytwierdzać klamrami na całej powierzchni dachu. Tylko takie rozwiązanie zwiększy jego zabezpieczenie przed naporem silnego wiatru. Wymagana liczba i ich rodzaj są zależne m.in. od: położenia budynku, jego wysokości, rodzaju dachu czy rodzaju dachówki. Ilość punktów mocowania określana jest na podstawie wyszczególnienia robót lub miejscowych przepisów budowlanych. Należy je rozmieścić równomiernie na całej powierzchni dachu. Wyróżnia się 3 różne układy mocowania: każdej, co drugiej lub co trzeciej dachówki połaciowej.

Dodatkowo wymagane jest przytwierdzenie do łat każdej dachówki bocznej, kalenicowej i pulpitowej. Bez względu na zastosowany sposób mocowania dachówki podstawowej. Możemy do tego wykorzystać wkręty, które należy umieścić w miejscach gotowych otworów montażowych. Jest to duże ułatwienie dla dekarza, które przyspiesza i zwiększa precyzję instalacji połaci.

Odpowiednie zamocowanie dachówek sprawi, że nasz dach będzie skutecznie zabezpieczony przed wichurami, trąbami powietrznymi, deszczem i piorunami. Zyskamy odporność i trwałość niezależnie od zmian pogody, nawet tych gwałtownych.

Michał Kacprzak
Kierownik Akademii CREATON

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz