Dlaczego warto budować dom z płaskim dachem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego warto budować dom z płaskim dachem?

Na temat dachów płaskich wciąż funkcjonuje wiele nieprawdziwych przekonań. Inwestorzy obawiają się, że budowa dachów płaskich jest droga, trudno je wykonać i odwodnić, trzeba je odśnieżać, mogą być pokryte tylko papą, są nieestetyczne i kojarzą się z PRL-em. Dowiedz się, dlaczego warto budować domy z płaskim dachem.

Budowa dachów płaskich jest tańsza od budowy dachów skośnych

Dachy to skomplikowane konstrukcje, które muszą być ułożone pod różne kąty odpływu. W przypadku dachów płaskich jest to prostsze do wykonania. Warto też przypomnieć, że taki dach nie charakteryzuje się w pełni równą powierzchnią. Dopuszczany jest niewielki kąt nachylenia połaci, ale nie większy niż 12 stopni. Kiedy na podobnym budynku chcielibyśmy zastosować dach płaski czy skośny to cena tego drugiego będzie porównywalna, a skośny może być nawet trochę droższy. Dlaczego?

Jego powierzchnia znajduje się pod kątem, przez co jest bardziej skomplikowana i większa. Do wykonania dachu płaskiego potrzeba też mniej materiałów - zwykle układa się paroizolację, termoizolację oraz warstwy hydroizolacyjne. Przy skośnym trzeba dodatkowo uwzględnić dodatkowe koszty m.in. więźby dachowej i pokrycia z blachy czy dachówki ceramicznej.

Dachy płaskie są estetyczne i funkcjonalne

Wielu osobom dach płaski kojarzy się z popularną w okresie PRL-u formą domu, którą potocznie określa się mianem kostki. Na przedmieściach stały dziesiątki takich samych brył z symetrycznie rozłożonymi oknami i szarym tynkiem, w którym często zatapiano szkiełka z potłuczonych butelek. Budowle te wieńczył dach płaski pokryty papą.

Dziś nie jest to jedyny materiał, który można wykorzystać do pokrycia - dachy mogą być jedno- lub dwuwarstwowe i wyłożone takimi tworzywami jak PVC, EPDM, TPO. Współcześnie nie jesteśmy też skazani na "kostkową" formę. Możemy wybierać spośród wielu gotowych projektów lub zlecić jego wykonanie architektowi, a stropodach daje mnóstwo możliwości kształtowania bryły. Dach płaski daje też dwie istotne możliwości, o których nie ma mowy przy dachu skośnym. Można go zamienić w taras lub dach zielony. Dzięki temu stanowił będzie dodatkową przestrzeń użytkową.

Wybierając stropodach mniej kubatury zmarnujemy także w środku i lepiej doświetlimy pomieszczenia. W domu z dachem płaskim dużo łatwiej jest też uzyskać wysokie wskaźniki energooszczędności. Stropodach jest zwykle dużo mniejszy od skośnego odpowiednika i dzięki temu posiada mniej przestrzeni, przez którą ucieka ciepło. Może to wpłynąć na zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie.

Wykonanie i odwodnienie dachów płaskich

Niektórzy inwestorzy obawiają się też trudności z wykonaniem dachu płaskiego. Pamiętajmy, że prawidłowe wykonanie stropodachu, jak również dachu skośnego jest zależne przede wszystkim od wyspecjalizowanej ekipy dekarskiej. Dlatego warto z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować sobie termin u sprawdzonych fachowców. Właściwie wykonany dach płaski wytrzymuje bardzo duże obciążenia i nie trzeba martwić się o zalegający na nim śnieg.

Często poruszaną kwestią jest wreszcie odwodnienie dachu płaskiego, które w opinii przyszłych użytkowników stanowi spory problem. Tymczasem na rynku dostępne są rozwiązania systemowe dedykowane do stropodachów. Godny polecanie jest system Galeco DACHY PŁASKIE, który wykorzystuje tzw. sety. Składają się one z trzech elementów: wpustu dachowego lub attykowego w różnych wariantach, rury kanalizacyjnej, oraz innowacyjnego przejścia przez attykę tzw. adaptera Galeco. Z jednej strony adapter łączy się z okrągłą rurą kanalizacyjną, z drugiej zaś z rurą kwadratową, która idąc w pionie po elewacji lub w jej wnętrzu, oprowadza wodę opadową. Adapter można łączyć na zewnątrz elewacji z innymi systemami Galeco np. STAL2 i BEZOKAPOWY.

- Dodatkową cechą wpustów jest możliwość doposażenia ich w opaskę grzewczą lub zintegrowany fabrycznie kabel grzejny - mówi Anna Góral, ekspert marki Galeco. - Pełni on funkcję zabezpieczającą, wpust dachowy przed przemarzaniem. Ułatwia to odprowadzanie wody w okresie wiosennym, kiedy topnieje śnieg.

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje