Na jakie czynniki narażone jest każdego dnia nasze orynnowanie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na jakie czynniki narażone jest każdego dnia nasze orynnowanie?

Rynny i rury spustowe to elementy budynku, na które zwykle nie zwracamy większej uwagi. Ich rodzaje i parametry techniczne poznajemy głównie w trakcie budowy domu. Warto jednak pamiętać, że system rynnowy pełni wiele ważnych funkcji, dlatego jego prawidłowe działanie jest niezwykle istotne. Na jakie czynniki narażone jest każdego dnia nasze orynnowanie?

aktualizacja: 2020-10-16 07:35:08

Na niezawodną pracę systemu rynnowego ma wpływ kilka czynników. Liczą się przede wszystkim: materiał, z którego został wykonany, jego kształt oraz prawidłowy montaż, przeprowadzony przez doświadczonego dekarza. Pamiętajmy, że orynnowanie to nie tylko rynny i rury spustowe, ale także haki, odpływy, łączniki, mufy czy obejmy. Wszystkie te elementy powinny być nieruchomo przytwierdzone, by skutecznie stawiać czoła zmiennym warunkom atmosferycznym.

Uszkodzenia rynien przez siły natury

W zależności od pory roku system rynnowy wystawiony jest na działanie różnych czynników pogodowych. Jesienią są to obfite opady deszczu i porywiste wiatry, zimą śnieg i zamarzająca woda, a latem grad, który często występuje w parze w intensywnymi burzami. Właśnie dlatego tak ważnym kryterium wyboru orynnowania powinny być jakość i trwałość materiału.

- Szczególną uwagę zwracajmy na haki, które mocują rynny do desek doczołowych lub krokwi oraz na obejmy, które odpowiadają za prawidłowe ustawienie rury spustowej. Poprawnie zamontowane ochronią system odwodnienia przed zerwaniem się lub odkształceniem. Aspektem, którego nie wolno lekceważyć jest też odpowiednio dobrana głębokość rynny. Zwiększony profil lepiej poradzi sobie z odprowadzaniem wody deszczowej w trakcie gwałtownych opadów - radzi Bartłomiej Siwiec, specjalista marki Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.

Rynny pokryte śniegiem

Uszkodzenia rynien przez działanie słońca

Specyficzne położenie geograficzne naszego kraju sprawia, że przez znaczną część roku narzekamy z powodu niedostatku słońca. Zmiany klimatyczne zachodzące na przestrzeni ostatnich lat pokazują jednak, że okres z wysoką temperaturą stale się wydłuża. Wpływa to na wiele aspektów naszego życia, w tym także na sektor budowlany.

Na działanie promieni UV narażone są głównie systemy rynnowe wykonane z tworzywa PVC. Słońce powoduje bowiem odbarwianie się orynnowania i płowienie jego pierwotnego koloru. By temu zapobiec wielu producentów stosuje nowoczesne rozwiązania technologiczne i wzmacnia swoje produkty specjalnymi powłokami ochronnymi.

- W okresie jesienno-zimowym rynny narażone są na uszkodzenia powstające w wyniku dużego wahania temperatury. Choć nie widzimy tego gołym okiem, wysokie amplitudy sprawiają, że elementy orynnowania wydłużają się i kurczą. By umożliwić ten proces ważne jest zastosowanie dylatacji, która to umożliwia - mówi ekspert Galeco.

Uszkodzenia rynien przez związki chemiczne

Niektóre usterki systemów rynnowych nie są widoczne od razu. Mikrouszkodzenia, bo o nich mowa, powstają w wyniku wieloletnich procesów. Ich przyczyną są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne, takie jak kwaśne deszcze czy smog, z którym zmagamy się od lat. Osadzanie się ich na powierzchni elementów orynnowania powoduje w dłuższej perspektywie niszczenie materiału, z którego wykonano rynny i rury spustowe.

To między innymi dlatego tak ważne są ich okresowe przeglądy i oczyszczanie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i zabrudzeń.

Uszkodzenia rynien z winy człowieka

Do powstawania uszkodzeń mechanicznych dochodzi głównie podczas nieprawidłowego transportu, przenoszenia orynnowania na placu budowy, złego sposobu magazynowania czy niewłaściwie wykonanego montażu. Wiele błędów popełnia też część gospodarzy, którzy do przeprowadzenia okresowych przeglądów rynien używają niewłaściwych narzędzi.

- Podczas prac konserwacyjnych, których powinniśmy dokonywać dwa razy do roku, należy unikać stosowania ostrych przyborów. Mogłyby one bowiem zarysować powierzchnię rynien i w efekcie prowadzić do powstawania korozji czy przecieków - przestrzega ekspert Galeco.

Materiał prasowy firmy Galeco

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje