Przede wszystkim należy więc zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Musi być ona wykonana przez wykwalifikowanego cieślę, z drewna o niskiej wilgotności, które po montażu nie ulega wykrzywieniu.
Przy dachówkach falistych drobne ugięcia konstrukcji drewnianej nie mają większego znaczenia, ale przy modelach płaskich mogą bardzo źle wpłynąć na estetykę pokrycia.
Kolejną ważną kwestią jest właściwe mocowanie dachówek, które zabezpiecza dach przed silnym wiatrem. Służą do tego wkręty lub klamry. Jednak by dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być dopasowane do konkretnego modelu dachówki.
Elementy pokrycia dachowego powinny być układane z należytą starannością, tak aby każda dachówka wspierała się o łatę konstrukcyjną za pomocą fabrycznych spodnich nosków, a zamki górne oraz boczne były dopasowane do sąsiadujących dachówek. Elementy ułożone niestarannie nie spełnią kryteriów szczelności oraz nośności, co może skutkować uszkodzeniem dachu.
Przy zachowaniu tych warunków oraz zastosowaniu oryginalnych akcesoriów, takich jak np. kominki, możemy być pewni, że nasz dach będzie trwały, szczelny i na długie lata uzyska atrakcyjny wygląd.
Jacek Maj
Trener AKADEMIA CREATON
- Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu
- Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu?
- Niski strych - potencjał ukryty. Jak go wykorzystać?
- Ceramiczne dachówki matowe vs. błyszczące. Jakiego wyboru dokonać?