Jak prawidłowo dobrać okno do płaskiego dachu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak prawidłowo dobrać okno do płaskiego dachu?

Okna i wyłazy dachowe przeznaczone do stropodachów oraz na połacie o małym kącie nachylenia to funkcjonalne i efektowne rozwiązania, które sprawdzają się także w budynkach pasywnych.

Do niedawna w płaskim dachu można było zamontować co najwyżej klasyczny świetlik z poliwęglanową kopułą. Ze względu na słabe parametry cieplne takie rozwiązanie sprawdzało się w garażu, ale nie nadawało się do pomieszczeń użytkowych. Nie sposób też było sprostać wymaganiom wytrzymałościowym i zamienić kopuły na szybę. Dziś dostępne są na rynku okna do dachów płaskich z innowacyjnym pakietem szybowym oraz unikatowe okna, po których można chodzić.

Okna do płaskiego dachu - wachlarz możliwości

Okna z wklejanym pakietem szybowym przeznaczone są do dachów krytych blachą na felc, papą lub membraną o nachyleniu od 2 do 15 stopni. Przy mniejszym nachyleniu, w dachach zupełnie płaskich (0°), wymagana jest specjalna kątowa rama montażowa, która o 3° zwiększa nachylenie. Okna z wklejanym pakietem szybowym nadają się też na dachy żwirowe, zielone i stropodachy wymagające montażu podwyższonego - do ich osadzenia potrzebna jest wówczas odpowiednia dla danego modelu podstawa o wysokości 15 cm.

Na rynku dostępne są okna w wersji nieotwieranej oraz otwieranej: wersja sterowana elektrycznie i wersja otwierana manualnie za pomocą odpowiedniego drążka. Dostępne są także okna wyłazowe, które pełnią funkcję komunikacyjną i w których skrzydło otwiera się prawie pod kątem prostym (do 80°).

Istnieje również możliwość zamówienia okna z wklejanym pakietem szybowym w dowolnym rozmiarze w zakresie od 60 x 60 cm do 120 x 220 cm. Takie przygotowanie okien dachowych pod dokładny wymiar otworu umożliwia architektoniczną dowolność aranżacyjną, a także ułatwia dokonanie ewentualnej wymiany w miejscu starych naświetli.

Trzeba przy tym pamiętać, że rozmiar handlowy okna to wymiary otworu okna w dachu. Ponadto można zamówić takie okno wykończone dowolnym kolorem z palety RAL Classic. Od strony wewnętrznej ościeżnica okien jest biała, od zewnątrz natomiast można dopasować jej kolorystykę do stylistyki dachu, wybierając kolor z ponad 200 barw. Co ważne, lakierowany jest nie tylko profil, ale też step szyby.

Funkcjonalna konstrukcja

Ościeżnica okien z wklejanym pakietem szybowym wykonana jest z wielokomorowych profili PVC wypełnionych polistyrenem. PVC nie chłonie wilgoci, a także - co ważne - jest odporne na działanie warunków atmosferycznych. Pod okapem ościeżnicy przewidziano też specjalne dodatkowe profile dociskające materiał pokryciowy dachu, dzięki czemu łatwo w estetyczny sposób połączyć go z ramą okna. W przypadku okna wyłazowego na profilach wyłazu zamocowane są antypoślizgowe nakładki.

W otwieranych wersjach okien do dachów płaskich zadbano o bezpieczeństwo i łatwość użytkowania. W wersji obsługiwanej ręcznie, znajdują się siłowniki śrubowe - w mniejszych oknach pojedyncze, a w największych skrzydłach, o wymiarach 140 x 140 cm i 120 x 220 cm zastosowano podwójny system siłowników. W zestawie z oknem dostępny jest drążek do obsługi.

W przypadku wersji sterowanej elektrycznie podwójne siłowniki umieszczone są we wszystkich oknach o szerokości i długości przekraczającej 100 cm. Dodatkowo, siłowniki i elementy sterowania schowane są w skrzydle, co chroni je przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, a tym samym zwiększa ich bezawaryjność i przedłuża żywotność. Okna mogą być ponadto sterowane za pomocą pilota w bezprzewodowym systemie przez co mogą być elementem inteligentnego domu. Okna sterowane elektrycznie są oprócz tego wyposażone w czujnik deszczu, który automatycznie uruchamia funkcję zamykania otwartego skrzydła.

Specjalnie zaprojektowana konstrukcja okien wyłazowych ułatwia ich obsługę. Sprężyny gazowe dbają o lekkość i wygodę otwierania oraz zamykania wyłazu, a specjalne zawiasy utrzymują skrzydło w pozycji otwartej. Przed niezamierzonym zatrzaśnięciem chroni specjalna blokada. Optymalne parametry Pakiet szybowy jest osadzany w skrzydle w technologii wklejania, co oznacza, że przejmuje część funkcji nośnej okna i usztywnia je, zapewniając równomierny rozkład naprężeń i zmniejszając ryzyko jego deformacji. Wyposażone we wklejany pakiet szybowy okna z płaską taflą mają najwyższą 5 klasę odporności na uderzenie (950 mm).

Jeżeli chodzi o parametry cieplne, to w najcieplejszych oknach stosuje się wypełniany kryptonem czteroszybowy pakiet o współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,4 W/(m2.K). Współczynnik Uw całego okna osiąga wówczas wartość 0,64 W/(m2.K), co predysponuje go do stosowania w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Standardowo okna szkli się trzyszybowym pakietem, w którym komory są wypełniane argonem, a jego Ug = 0,5 W/(m2.K). Okna mają wówczas współczynnik Uw 0,7 W/(m2.K), a wyłazowe 0,74 W/(m2.K).

W obu rodzajach pakietów szybowych zewnętrzna szyba ma właściwości refleksyjne, odbija częściowo promieniowanie słoneczne i jest hartowana. Wewnętrzna szyba, antywłamaniowa, standardowo jest klasy P2A i w przypadku pęknięcia, odłamki szkła cały czas utrzymują się na folii, nie stwarzając zagrożenia. Na zamówienie, okna w wersji manualnej i nieotwieranej można wyposażyć w pakiet z szybą klasy P4A oraz zmodyfikowany system okuć (nie pogarsza to parametrów cieplnych okna). Całe okna spełniają wówczas 2 klasę antywłamaniową (RC2 wg EN 1627).

Zarówno ościeżnica, jak i rama skrzydła są tak wyprofilowane, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczać powierzchnię przeszklenia. Takie rozwiązanie umożliwia lepsze doświetlenie pomieszczeń i korzystnie wpływa na efekt wizualny całego okna. W największych oknach 120 x 220 cm szyba ma powierzchnię 2,23 m2, co stanowi aż 84% powierzchni całego naświetla (w najmniejszych okna o wymiarach 60 x 60 cm szyba ma 0,23 m2 i zajmuje 64% całkowitej powierzchni).

Spacer po szklanym dachu

Oprócz okien i wyłazów do dachów płaskich z innowacyjnym pakietem szybowym, warto pomyśleć o nowatorskim rozwiązaniu - o nieotwieranych oknach, po których można chodzić.

Okno tego typu oferuje zupełnie nowe możliwości w użytkowaniu dachów płaskich. Nie tylko dostarcza dużo naturalnego światła do wnętrza pomieszczeń znajdujących się pod dachem czy płytą tarasu, ale również, dzięki zupełnie płaskiej powierzchni, nie utrudnia aranżacji czy wygodnego korzystania z ich powierzchni na zewnątrz. Można zajrzeć z góry do wnętrza pomieszczenia, stojąc na szklanym dachu. Takie rozwiązanie zostało osiągnięte dzięki specjalnemu wzmocnieniu konstrukcji okna, a antypoślizgowa powierzchnia zewnętrznej szyby zapewnia bezpieczeństwo użytkowania minimalizując ryzyko poślizgnięcia.

Okna, po których można chodzić montuje się w dachach i tarasach o nachyleniu od 0 do 15°. W dachach zielonych, gdzie okno musi być wyniesione, stosuje się podstawę montażową o wysokości 15 cm (podstawy można zestawiać do trzech sztuk, czyli do 45 cm). Szklenie okna stanowi dwukomorowy pakiet szybowy, w którym współczynnik przenikania ciepła dla całego okna wynosi Uw = 0,7 W/(m2.K). Okna, po których można chodzić, dostępne są w rozmiarach od 60 x 60 cm do 120 x 120 cm.

Błędy podczas montażu okien na dachach płaskich

  • Nieodpowiedni rozmiar okna w stosunku do otworu montażowego. Należy pamiętać, że rozmiar handlowy okna to wymiary otworu okna w dachu.
  • Źle dobrane okno do kąta nachylenia połaci dachowej. Dobierając okno do płaskiego dachu należy zwrócić uwagę na kąt jego nachylenia. Okna do dachów płaskich przeznaczone są do dachów o nachyleniu mniejszym niż 15 stopni. Zwróćmy również uwagę na dolną granicę montażu. Część z nich może być montowana na dachach od 0 stopni, a część od 2 stopni. Można zastosować specjalną ramę, która zwiększa nachylenie okna o 3 stopnie.
  • Nieodpowiednia wysokość podstawy okna na dachach żwirowych, zielonych i stropodachach. W tych przypadkach okna wymagają montażu podwyższonego, a do ich osadzenia potrzebna jest właściwa dla danego modelu podstawa o wysokości 15 cm. Możliwe jest ich zestawienie, max. do 3 takich ram.

Porada Grupy PSB

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje