Jak układać papy?

Jak układać papy?

Papy układa się na sztywnym i równym podłożu z desek łączonych na pióro i wpust, płyt OSB lub sklejki. Pod papę ułożoną jako pokrycie tymczasowe wystarczy poszycie z desek łączonych na styk.

Kupując papę trzeba pamiętać, że układa się ją na zakład, dlatego trzeba kupić około 15% więcej papy, niż wynikałoby to z wymiarów dachu.

Pokrycie z papy wykonuje się jako dwuwarstwowe - pierwsza z papy podkładowej przyklejanej lub przybijanej do podłoża i druga - nawierzchniowa. Papy układane są głównie na dachach o niewielkim kącie nachylenia (do 15°) i stropodachach betonowych. Najczęściej stosuje się papy termozgrzewalne, przyklejane po podgrzaniu ich spodu palnikiem. Do podłoża drewnianego papę przybija się ocynkowanymi gwoździami - papiakami z podkładkami, a skleja się tylko złącza poszczególnych pasów.

Pasy papy układa się na zakład szerokości co najmniej 10 cm, uważając przy tym, by nie było załamań lub pęcherzy powietrza. Drugą warstwę kładzie się w ten sam sposób, ale z przesunięciem o około połowę szerokości pasa. Na dachach spadzistych prace rozpoczyna się od okapu, kładąc kolejne pasy w kierunku kalenicy.

Układanie pap zgrzewalnych

Układanie pap zgrzewalnych, zgrzewanie pełnej powierzchni papy, dociskanie zakładu papy
Układanie pap zgrzewalnych, zgrzewanie pełnej powierzchni papy, dociskanie zakładu papy (fot. nexler)

Naprawa, konserwacja i uszczelnianie dachu z papy - film instruktażowy EVOMER

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Remont Hali Olivia w Gdańsku, powierzchnia dachu 7000 m2, zastosowany materiał Nexler Optimum 40 i Nexler Premium 53 z białym kolorem posypki (fot. nexler)
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz