Czy mogę na płaskim dachu wykonać tzw. dach odwrócony?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Czy mogę na płaskim dachu wykonać tzw. dach odwrócony?

Kupiliśmy dom z prawie płaskim dachem, a ponieważ działka jest mała chciałbym na dachu urządzić dodatkową powierzchnię do wypoczynku. Słyszałem o rozwiązaniach konstrukcyjnych tzw. dachu odwróconego, który umożliwia jego użytkowe wykorzystanie. Czy taka przeróbka jest możliwa i jaki będzie zakres ewentualnych robót adaptacyjnych?

aktualizacja: 2020-06-19 05:34:23

Odpowiedź eksperta: Możliwość przystosowania dachu płaskiego na cele użytkowe w formie tarasu z utwardzoną lub trawiastą nawierzchnią zależy przede wszystkim od konstrukcji i nośności stropodachu. Dodatkowe warstwy oraz obciążenia użytkowe zwiększają obciążenie konstrukcji dachowej nawet o 300-400 kG/m2, co często przekracza zaprojektowaną nośność stropu.

Dlatego przed podjęciem decyzji o przeróbce należy przeprowadzić ekspertyzę wytrzymałości stropu i ewentualnie wykonać jego wzmocnienie w postaci np. wylania dodatkowej płyty żelbetowej. Konieczne też będzie wykonanie attyki wzdłuż obwodu dachu, która zabezpieczy nawierzchnię przed rozjeżdżaniem się oraz umożliwi zamontowanie barierek ochronnych. Trzeba również rozwiązać problem odwodnienia dachu.

Zależnie od możliwości adaptacyjnych wpusty dostosowuje się do odwodnienia wewnętrznego (korzystne rozwiązanie) lub do odpływów zewnętrznych. Warstwy pokryciowe dachu odwróconego zależą od planowanej nawierzchni którą może być żwir, płyty chodnikowe bądź kamienne, warstwa wegetacyjna dla roślin.

W każdym przypadku, bezpośrednio na stropodachu układana jest izolacja przeciwwodna np. z dwóch warstw papy termozgrzewalnej. Musi być ona wywinięta na ścianki attyki. Od staranności wykonania izolacji zależy szczelność dachu. Kolejna warstwa to ocieplenie z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS z krawędziami ukształtowanymi schodkowo. Na wierzchu ocieplenia układana jest geowłóknina, zapobiegająca wnikaniu kruszywa między płyty termoizolacji, które pełni funkcję warstwy dociskowej oraz drenażowej.

Płyty chodnikowe lub kamienne układa się bezpośrednio na żwirowej podsypce. Natomiast w przypadku nawierzchni zielonych, warstwę drenażową pokrywa się geowłókniną zapobiegającą wymywaniu ziemi. Grubość warstwy wegetacyjnej i rodzaj gruntu dobiera się do wymagań uprawianych roślin - wynosi ona od 15 do 30 cm.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Dach odwrócony, szczególnie w wersji zielonego ogrodu, jest poważnym obciążeniem dla elementów nośnych. Zgoda konstruktora na jego wykonanie jest absolutnie konieczna

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Paweł Martynowicz

25 Jun 2020, 23:38

Kilka uwag co do odpowiedzi Waszego eksperta: zielony dach powinien być wykonywany na hydroizolacji która jest izolacją przeciw wodną i przeciw korzenną zarazem; układ dwa razy papa jest nieprecyzyjny ponieważ wówczas wymaga zastosowania dodatkowo warstwy z folii przeciw korzennej, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!