Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Kuna, która zadomowi się na poddaszu to istne utrapienie. Nie dość, że bardzo hałasuje i brudzi, to potrafi także zniszczyć przewody elektryczne oraz warstwy dachu. Niestety walka z tym drapieżnikiem jest trudna, ale można ją wygrać. Jak więc humanitarnie i skutecznie pozbyć się kuny z domu?

aktualizacja: 2020-12-21 10:19:42

Kuna domowa to zwinny drapieżnik. Potrafi skakać na odległość 3 m, świetnie się wspina, ponadto ostre zęby i silne łapy pomagają jej usunąć oraz ominąć przeszkody stojące na drodze do ciepłego oraz suchego poddasza. Zwierzę, gdy się zadomowi na strychu hałasuje, pozostawia resztki pokarmu i ogromne ilości odchodów, ale przede wszystkim wygryza w ociepleniu kanały, co skutkuje powstawaniem mostków termicznych. Potrafi również poszarpać folię dachową i przegryźć przewody.

Walka z kuną nie należy do najłatwiejszych, dlatego nie poddawajmy się po pierwszej nieudanej próbie. Pamiętajmy, aby najpierw zastosować naturalne metody - pułapki to ostateczność.

Jakie są sposoby na kunę?

Naturalnymi wrogami kuny są borsuki, wilki i lisy, jednak trudno zaprosić ich do domu czy ogrodu. Aby pozbyć się drapieżnika z poddasza, możemy zastosować odstraszacze, które emitując ultradźwięki o zmiennej częstotliwości zniechęcają kunę do wizyt.

Skuteczne mogą okazać się również odstraszacze zapachowe - niestety kiedy zwietrzeją, kuna powróci. Kolejną metodą na pozbycie się zwierzęcia jest jego schwytanie i wywiezienie daleko od domu, np. do lasu. W tym celu możemy wykorzystać pułapki z systemem zapadek, tzw. pułapki żywołowne - za przynętę mogą posłużyć jaja kurze, owoce i mięso drobiowe. Z taką pułapką kuna powinna się najpierw oswoić - dopiero gdy zauważymy, że pokarm znika, uruchamiamy zapadki.

Skuteczny może okazać się także elektryczny pastuch. Umieszcza się go wzdłuż okapów dachu, najczęściej przy rynnach. Prąd o niewielkim napięciu potrafi zniechęcić kunę do odwiedzin naszego poddasza. Pamiętajmy, aby uszczelnić wszystkie otwory i dziury, przez które kuna dostaje się do domu. Nie wykonujmy tej pracy w ciągu dnia, ponieważ możemy uwięzić zwierzę na strychu - robimy to po zmroku, gdy w poszukiwaniu pokarmu opuści on swoje legowisko. Okna na poddaszu zabezpieczmy siatką, a na rynny nałóżmy kolczastą taśmę przeciw ptakom.

Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Jeśli nie chcemy wizyt kuny na poddaszu, powinniśmy prawidłowo wykończyć dach i poddasze - przecież lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jak więc skutecznie zablokować zwierzęciu drogę do domu? Najważniejszy jest brak jakichkolwiek miejsc, przez które kuna mogłaby dostać się na poddasze. Dostęp do dachu musi być szczelnie zamknięty. Pilnujmy dekarzy, bo nawet niewielki luz w pokryciu dachowym umożliwi kunie przedostanie się do środka. Ponadto otwory wentylacyjne i inne wloty powinny być zabezpieczone kratkami stalowymi lub metalowymi taśmami perforowanymi.

Wentylacja w dachu
Wentylacja w dachu, fot. Blachy Pruszyński

Oprócz wróblówki montowanej między łatą okapową a pokryciem należy zastosować mocną metalową taśmę perforowaną. Osłoni ona wszystkie wloty pod pokrycie i spod niego. W dachówkach i kominkach powinny być zamontowane gęste kratki. Takie same osłony stosujemy wzdłuż szczeliny kalenicowej.

Niezbędnym wykończeniem dachu jest podbitka. Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana, musi być solidnie i szczelnie zamontowana. Powietrze pod podbitkę dostaje się przez gęsto rozmieszczone otwory o małej średnicy. Otwory mogą zostać zastąpione metalowymi kratkami o małych oczkach.

Podbitka dachowa T7
Podbitka dachowa T7, fot. Blachy Pruszyński

Skuteczną ochroną przed kunami może być ocieplenie nakrokwiowe. Wełna mineralna układana na sztywnym poszyciu i szczelnie zaizolowana papą stanowi barierę nie do przebicia. Ciekawostką jest to, że kuny domowe nie lubią styropianu, szczególnie XPS lub płyt PIR - drażni je skrzypiący dźwięk powstający podczas wygryzania lub wydrapywania nor w tych warstwach ocieplenia.

Ekspert firmy Blachy Pruszyński

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość ms

07 Gru 2020, 16:07

Gościu Mario - jaki sposób zadziałał skoro inne nie działały ?

Byłem kiedyś, jako obserwator, na szkoleniu dla dekarzy, które organizowała firma Blachy Pryuszyński. Padło takie pytanie. Okazuję się, że kuny nie zadomowią się jeśli nie będą miały miejsca pod połacią. Wystarczy przemyśleć układ warstw pokrycia. Mój temat to zapobieganie, ...

time image

Gość Mario

01 Lis 2020, 20:49

Miałem kunę na poddaszu i nic nie działało a próbowałem - głośnik bezprzewodowy i puszczenie rocka jak wchodziła - 5 bzyczków na kunę, co niby odstraszają -rozwieszanie zapachów -zabawki zdalnie sterowane (auto) -żywołapka NIC NIE DZIAŁAŁO !!!! Zadziałał jeden sposób, ...

time image

Gość bm

13 Cze 2020, 13:15

CIEKAWE CZY TO REKLAMA, BO PRZYRODNIK WAJRAK MÓWI INACZEJ

time image

Gość damian45

27 Wrz 2019, 12:01

Znam lepszy i prostszy sposób, u mnie pomogły woreczki kunagone. Rozwiesiłem trzy sztuki na poddaszu i nie widać ani jednej kuny.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje