Czy wymianę pokrycia dachowego trzeba zgłaszać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Czy wymianę pokrycia dachowego trzeba zgłaszać?

W myśl prawa, roboty budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego (także z użyciem innych materiałów) to remont. Wymiana pokrycia dachowego, bez ingerencji w więźbę, jest więc remontem i nie ma potrzeby zgłaszania jej w urzędzie. Pod warunkiem, że remontowany dom można by wybudować - według obowiązujących dziś przepisów - na podstawie zgłoszenia z projektem.

Obszar oddziaływania inwestycji musi się zatem w całości mieścić na działce inwestora. Jeśli wykracza poza nią, np. gdy wymieniamy dach na połówce bliźniaka, konieczne jest zgłoszenie remontu w starostwie. Składa się je przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac.

Roboty, które zmieniają parametry techniczne lub użytkowe budynku, np. wymianę więźby, wstawienie okna dachowego, prawo definiuje jako przebudowę. Trzeba je zgłosić, załączając projekt przygotowany przez specjalistę z uprawnieniami. Tak samo postępuje się w przypadku zmiany kubatury/obszaru oddziaływania budynku, w wyniku jego nadbudowy czy np. dobudowy lukarny.

Jeśli przebudowa dachu spowoduje powiększenie obszaru oddziaływania budynku na posesje sąsiednie, niezbędne jest pozwolenie na budowę. Należy o nie wystąpić także wtedy, gdy planujemy wymienić pokrycie budynku wpisanego do rejestru zabytków lub objętego ochroną konserwatorską.

Przed planowanymi pracami trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jego zapisy mogą m.in. narzucać kształt i kolor dachu, a mamy obowiązek stosowania się do nich.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Nowe pokrycie na starym

Jeżeli konstruktor zdecyduje, że więźba jest wystarczająco mocna, niekiedy nowe pokrycie można ułożyć bez zdejmowania poprzedniego. Robi się tak w przypadku dachów spadzistych, pokrytych papą lub gontem bitumicznym, niekiedy płaską blachą. Na starej równej papie, wzdłuż krokwi przybija się zaimpregnowane kontrłaty i prostopadle do nich łaty. Jako kolejne pokrycie - ze względu na niedużą masę - dobrze sprawdzi się blachodachówka. 1 m2 tego materiału (z rdzeniem ze stali) waży 3,5-7 kg. Blacha z rdzeniem aluminiowym jest jeszcze lżejsza. Kładąc pokrycie na poprzednim, oszczędza się na kosztach jego usunięcia.

Nowe pokrycie to także nowe obróbki blacharskie (na szczycie dachu, w koszach, przy kominach, okapie). Przeważnie wykonuje się je z płaskiej powlekanej blachy, w kolorze zbliżonym do barwy materiału pokryciowego. Producenci oferują także gotowe obróbki, stylistycznie dopasowane do konkretnych modeli blachodachówki.

Wymiana dachu
Sama wymiana pokrycia to remont - nie trzeba go zgłaszać w urzędzie, o ile obszar oddziaływania inwestycji w całości mieści się na działce inwestora, a dom nie został wpisany do rejestru zabytków ani objęty ochroną konserwatorską. (fot. Röben)

Nowe pokrycie na starej więźbie

Gdy więźba jest w dobrym stanie, zastąpienie pokrycia nowym tego samego rodzaju, albo ciężkiego, czyli dachówki, lekkim (np. blachą), nie jest problemem. Zaczyna się od demontażu starego materiału. Nie jest to zadanie trudne, trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu dachu na wypadek deszczu. Ekipa powinna mieć plandeki odpowiedniej wielkości - prace trwają przecież kilka dni, nawet tygodni, nie ma zaś gwarancji dobrej pogody.

Odkrycie konstrukcji dachu wykorzystuje się do kontroli izolacji przeciwwilgociowych i termicznych - oczywiście, o ile zostały wykonane. Jeśli ich nie ma, a przewidziano ocieplenie połaci lub adaptację poddasza na pomieszczenia mieszkalne, należy pamiętać o ułożeniu na krokwiach folii wysokoparoprzepuszczalnej, która umożliwi odprowadzanie wilgoci z ocieplenia i zabezpieczy je przed wodą.

Poza blachodachówką jako lekkie pokrycie świetnie sprawdzi się stalowa blacha płaska, tak samo powlekana, sprzedawana w arkuszach i jako wyrób panelowy. Blachy płaskie łączone na rąbek rzemieślniczy (tak jak przed laty) układa się na deskowaniu, gotowe panele na rąbek (czy raczej click) także na ruszcie z łat i kontrłat.

Dach można również ponownie pokryć zdjętą z niego dachówką, jeśli nie jest zniszczona. Wcześniej należy ją wyczyścić i rozłożyć izolację przeciwwodną. Jeżeli starych dachówek nie wystarczy, fragmenty dachu (np. lukarnę) kryje się innym materiałem.

Układanie izolacji przeciwwodnej
Za szczelność dachu odpowiada dziś również podkład, dlatego przed zamocowaniem pokrycia, na połaci układa się izolację przeciwwodną. (fot. Monier Braas)

Może się też zdarzyć, że na dotychczasowym ruszcie z kontrłat i łat zostanie zamocowana nowa dachówka. W takiej sytuacji łaty trzeba zerwać i zastąpić kolejnymi tak, aby ich rozstaw pasował do rozmiaru planowanego pokrycia.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wymiana pokrycia dachowego - nowa więźba

Drewno, z którego budowane są konstrukcje dachów, jest materiałem trwałym. O ile zostanie zabezpieczone przed działaniem wody, grzybów i owadów, które chciałyby w nim żerować.

Gdy dach przecieka, zalewane przez deszczówkę belki na przemian pęcznieją i kurczą się, co osłabia strukturę materiału. Zawilgocony, staje się doskonałą pożywką grzybów, które go rozkładają. Wytrzymałość drewna obniżają także korytarze drążone przez żerujące w nim szkodniki.

W takiej sytuacji można się zdecydować na odgrzybianie lub odrobaczanie. Ale gdy więźba jest przegniła i osłabiona tak znacznie, że dach grozi zawaleniem, trzeba go rozebrać i zrobić od nowa.

Nowa więźba jest potrzebna także wtedy, gdy konstruktor orzeknie, że istniejąca - choć zdrowa - nie utrzyma dachówki, którą wymarzył sobie inwestor. Pokrycia ceramiczne ważą do 75 kg/m2, czyli nawet 10 razy tyle co blachodachówka. Duża masa dachówki to lepsza izolacyjność akustyczna, ale planowane pod nią krokwie powinny mieć większy przekrój i/lub mniejszy rozstaw od tych pod blachę. Przy wymianie więźby niezbędny jest projekt konstrukcji.

Redaktor: Janusz Werner
fot. otwierająca: Röben

Zdaniem naszych Czytelników

time image

02 Lis 2021, 13:52

Przy połówce bliźniaka obszar oddziaływania inwestycji wykracza poza działkę inwestora, trzeba więc zgłosić roboty w starostwie.

time image

Gość SLOW

31 Paź 2021, 16:02

Nie rozumiem co trzeba zrobić jeżeli chcemy wymienić pokrycie dachowe na połówce bliźniaka.

Zajrzeć do aktualnej treści ustawy  Prawo Budowlane D. Ust. z roku 2020 poz 1333 (tekst ujednolicony). Art 29 poz. 3 lub  4.

time image

Gość ja_1990

12 Paź 2021, 16:36

"Sama wymiana pokrycia to remont - nie trzeba go zgłaszać w urzędzie, o ile obszar oddziaływania inwestycji w całości mieści się na działce inwestora, a dom nie został wpisany do rejestru zabytków ani objęty ochroną konserwatorską. " - Prawo Budowlane, Art. 29. ust. 3. pkt. 2) ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!