Prawidłowe działanie MWK wymaga wykonania między membraną a pokryciem szczeliny wentylacyjnej (rys.). W większości dachów z pokryciami leżącymi na łatach taką szczelinę tworzą kontr łaty, czyli listwy mocowane nad MWK do krokwi. Ta szczelina wentylacyjna musi być tak wykonana, aby ruch powietrza był naturalny, czyli powstawał pod wpływem naturalnych różnic ciśnienia powietrza (wynikających głównie z różnic temperatury i działania wiatru).
Powietrze wentylujące osusza termoizolacje i konstrukcję dachu zwiększając ich trwałość i termoizolacyjność oraz komfort mieszkańców. Jednak w dachach należy również stale usuwać wilgoć spod pokrycia. Ma to szczególne znaczenie dla listew tworzących ołatowanie, ponieważ od nich zależy głównie trwałość pokrycia. Gdy łaty lub kontr łaty zbutwieją z powodu nadmiaru wilgoci, to nawet najlepsza blacha zostanie zerwana z dachu przez silne wiatry.
Prawidłowe działanie szczelin wentylacyjnych, wymaga aby:
- miała wlot i wylot dla powietrza atmosferycznego;
- była drożna na całej swojej długości;
- miała odpowiednie wymiary.
Szczeliny wentylacyjne nie mogą być zbyt niskie ze względu na wymagania przepływu powietrza ani zbyt wysokie ze względu na brak miejsca w dachach z poddaszami mieszkalnymi. Ich wielkość określają zbadane i sprawdzone w Polsce zasady wynikające z niemieckiej normy DIN 4108-3.
Wielkość szczelin określa się podając ich minimalne przekroje poprzeczne do przepływu powietrza w newralgicznych miejscach: na wlocie, na całej ich długości i na wylocie. Wielkość tych przekrojów zależy od wielkości i nachylenia połaci dachu. Czym dach ma dłuższą krokiew oraz czym jest mniej nachylony tym wysokość szczelin musi być większa (rys.).
Według tych zasad wymiary szczeliny wentylacyjnej określają Wytyczne Dekarskie Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy zgodne z zaleceniami Międzynarodowego Zrzeszenia Dekarzy - IFD.
Warto wspomnieć, że te wytyczne publikowane są w formie zeszytów i w 2020 roku ukazał się Zeszyt nr 4, który w całości poświęcony jest zasadom doboru i budowy warstw wstępnego krycia. W związku z tym w tym dokumencie wymienione są wszystkie najważniejsze reguły dotyczące stosowania MWK.
Również jest tam oddzielny rozdział poświęcony wentylacji dachów i ich pokryć. Tak się złożyło, że wszystkie zalecenia i instrukcje dołączane do każdej rolki membran wyprodukowanych w Marma Polskie Folie są zgodne z wymienionymi Wytycznymi Dekarskimi i to od dawna, ponieważ wiedza zawarta w nich jest znana i wykorzystywana nie tylko w Europie od kilkudziesięciu lat. Marma Polskie Folie ma specjalną instrukcję określającą wielkość szczeliny wentylacyjnej koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania MWK. Jest to Instrukcja nr 2, którą można pobrać na stronie www.dachowa.com.pl
Oprócz instrukcji są tam również inne pożyteczne informacje dotyczące WMK.
Marma Polskie Folie
Rysunek pochodzi z Zeszytu nr 4 Wytycznych Dekarskich PSD.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej