Jak wybrać dobrą membranę dachową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wybrać dobrą membranę dachową?

Membrana jest jedną z warstw konstrukcji dachu odpowiedzialną za jego szczelność oraz prawidłową wentylację. Układa się ją na krokwiach lub pełnym deskowaniu bezpośrednio pod dachówką lub innym rodzajem pokrycia. Dowiedz się, jak wybrać dobrą membranę dachową?

aktualizacja: 2019-10-29 12:13:44

Jakie korzyści odniesie inwestor z zastosowania tego materiału?

Dobrej jakości membrana w połączeniu z prawidłowo wykonanym pokryciem dachu gwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo. Zwiększając szczelność, chroni zarówno konstrukcję dachu, jak i znajdującą się pod nią warstwę ocieplająco-izolacyjną wykonaną np. z wełny mineralnej.

Czym kierować się wybierając membranę dachową do konkretnego dachu, by służył nam przez lata?

Wybierając konkretny model membrany, należy pamiętać o kilku podstawowych przesłankach. Pierwszą z nich jest sposób ułożenia membrany tzn. to, czy ma być ułożona bezpośrednio na krokwiach, czy też na pełnym deskowaniu. Wyższe modele membran można najczęściej układać w obu przypadkach, niższe modele znajdują zwykle zastosowania wyłącznie w przypadku układania na krokwiach.

Drugą kwestią jest kąt nachylenia dachu. Im niższy, tym bardziej odpornej membrany powinniśmy użyć. Minimalny kąt nachylenia dachu dla danego modelu membrany znajdziemy w karcie technicznej produktu.

Kolejne kryterium to liczba i rodzaj pasków klejących, które służą do łączenia fragmentów membrany. Na rynku występują membrany bez takich pasków, z jednym paskiem lub dwoma o różnych szerokościach. Ze względu na dużo lepszą ochronę przed wodą oraz poprawę właściwości termoizolacyjnych dachu zdecydowanie polecam membrany z dwoma, szerokimi paskami klejącymi.

Ostatnią, bardzo istotną kwestią są właściwości paroprzepuszczalne membran dachowych określane przez współczynnik Sd. W zdecydowanej większości przypadków najlepiej sprawdzają się membrany wysoko paroprzepuszczalne, czyli takie o współczynniki Sd < 0,2 m.

Jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego użycia/doboru membrany do konkretnego dachu?

Niewłaściwy dobór membrany może spowodować jej przyspieszone zużycie oraz nieszczelność. W efekcie zawilgoceniu i uszkodzeniu może ulec warstwa ocieplająca oraz drewniana konstrukcja dachu. W najgorszym przypadku użycie nieodpowiedniej membrany może doprowadzić do przedostania się wody na poddasze budynku i wiązać się z wysokimi kosztami usunięcia zarówno przyczyny, jak i skutków zalania. To pokazuje, jak ważny jest wybór wysokiej jakości membrany dachowej o parametrach odpowiednio dobranych do naszego dachu.

Czy samodzielnie możemy położyć membranę dachową?

Montaż membrany dachowej jest jedną z prostszych czynności dekarskich. Wymaga jednak znajomości kilku podstawowych zasad, od których przestrzegania zależała będzie trwałość oraz szczelność nie tylko membrany, ale całego dachu. Z tego względu zdecydowanie polecam pozostawienie ułożenia membrany w rękach doświadczonego dekarza.

Michał Kacprzak
Kierownik Akademii CREATON

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Mihau

29 Paź 2019, 22:16

Tak, membranę da się położyć na dachu samodzielnie, bez konieczności wynajmowania fachowców-dekarzy. U nas wykonywane było pokrycie z membrany  trzywarstwowej. Bardzo wytrzymały materiał - membrana przez prawie dwa tygodnie była na dachu jako jedyne krycie dachu (z powodu obsuwy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje