Jakie korzyści odniesie inwestor z zastosowania tego materiału?
Dobrej jakości membrana w połączeniu z prawidłowo wykonanym pokryciem dachu gwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo. Zwiększając szczelność, chroni zarówno konstrukcję dachu, jak i znajdującą się pod nią warstwę ocieplająco-izolacyjną wykonaną np. z wełny mineralnej.
Czym kierować się wybierając membranę dachową do konkretnego dachu, by służył nam przez lata?
Wybierając konkretny model membrany, należy pamiętać o kilku podstawowych przesłankach. Pierwszą z nich jest sposób ułożenia membrany tzn. to, czy ma być ułożona bezpośrednio na krokwiach, czy też na pełnym deskowaniu. Wyższe modele membran można najczęściej układać w obu przypadkach, niższe modele znajdują zwykle zastosowania wyłącznie w przypadku układania na krokwiach.
Drugą kwestią jest kąt nachylenia dachu. Im niższy, tym bardziej odpornej membrany powinniśmy użyć. Minimalny kąt nachylenia dachu dla danego modelu membrany znajdziemy w karcie technicznej produktu.
Kolejne kryterium to liczba i rodzaj pasków klejących, które służą do łączenia fragmentów membrany. Na rynku występują membrany bez takich pasków, z jednym paskiem lub dwoma o różnych szerokościach. Ze względu na dużo lepszą ochronę przed wodą oraz poprawę właściwości termoizolacyjnych dachu zdecydowanie polecam membrany z dwoma, szerokimi paskami klejącymi.
Ostatnią, bardzo istotną kwestią są właściwości paroprzepuszczalne membran dachowych określane przez współczynnik Sd. W zdecydowanej większości przypadków najlepiej sprawdzają się membrany wysoko paroprzepuszczalne, czyli takie o współczynniki Sd < 0,2 m.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego użycia/doboru membrany do konkretnego dachu?
Niewłaściwy dobór membrany może spowodować jej przyspieszone zużycie oraz nieszczelność. W efekcie zawilgoceniu i uszkodzeniu może ulec warstwa ocieplająca oraz drewniana konstrukcja dachu. W najgorszym przypadku użycie nieodpowiedniej membrany może doprowadzić do przedostania się wody na poddasze budynku i wiązać się z wysokimi kosztami usunięcia zarówno przyczyny, jak i skutków zalania. To pokazuje, jak ważny jest wybór wysokiej jakości membrany dachowej o parametrach odpowiednio dobranych do naszego dachu.
Czy samodzielnie możemy położyć membranę dachową?
Montaż membrany dachowej jest jedną z prostszych czynności dekarskich. Wymaga jednak znajomości kilku podstawowych zasad, od których przestrzegania zależała będzie trwałość oraz szczelność nie tylko membrany, ale całego dachu. Z tego względu zdecydowanie polecam pozostawienie ułożenia membrany w rękach doświadczonego dekarza.
Michał Kacprzak
Kierownik Akademii CREATON