Czym charakteryzuje się system bezokapowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym charakteryzuje się system bezokapowy?

System bezokapowy to orynnowanie przeznaczone do odwodnienia dachu, który nie ma okapu. Dom bez okapu to budynek, którego dach kończy się na równo ze ścianą i nie wystaje poza nią.

aktualizacja: 2021-02-02 12:05:59

Od 2021 roku na rynku dostępne są systemowe rozwiązania polskiego producenta, które umożliwia chowanie rynny i rury spustowej w elewacji i daje architektom i inwestorom szerokie możliwości projektowania.

System bezokapowy jest idealny dla nowoczesnych budynków, często projektowanych na indywidualne zamówienie. Ważną rolę odgrywa tutaj architekt, gdyż zarówno dach, ocieplenie ścian, jak i rozmieszczenie systemu rynnowego musi zostać odpowiednio zaplanowane. W projekcie należy uwzględnić np. długość krokwi, ustawienie rynny w połączeniu z grubością ocieplenia. Konieczne jest tutaj użycie konkretnych technologii i zastosowanie się do zasad prawidłowego montażu orynnowania.

Rynny w systemie bezokapowym są zakrywane maskownicami, która nadaje gładkość okapowi, natomiast rury spustowe ukrywane są w warstwie ocieplenia elewacji. Producent zastosował tutaj dwa materiały: rynny, haki oraz maskownica - wykonane zostały ze stali, która zapewnia trwałość. Natomiast pion spustowy został zaprojektowany z tworzywa PVC. Aby uniknąć powstawania mostków termicznych zastosowano rurę o profilu prostokątnym 80 × 70 mm. Tylko taki przekrój rury pozostawia możliwość zastosowania materiału (PIR/PUR) o grubości przynajmniej. 8-10 cm, przy grubości docieplenia bazowego 20 cm, co pozwala uniknąć mostka termicznego.

Damian Dylewski
Doradca Techniczno-Handlowy Galeco
Na zdjęciu otwierającym: W systemie bezokapowym rynny i rury spustowe są ukryte w grubości izolacji cieplnej. Z dołu są niewidoczne (fot. Galeco)

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje