Od 2021 roku na rynku dostępne są systemowe rozwiązania polskiego producenta, które umożliwia chowanie rynny i rury spustowej w elewacji i daje architektom i inwestorom szerokie możliwości projektowania.
System bezokapowy jest idealny dla nowoczesnych budynków, często projektowanych na indywidualne zamówienie. Ważną rolę odgrywa tutaj architekt, gdyż zarówno dach, ocieplenie ścian, jak i rozmieszczenie systemu rynnowego musi zostać odpowiednio zaplanowane. W projekcie należy uwzględnić np. długość krokwi, ustawienie rynny w połączeniu z grubością ocieplenia. Konieczne jest tutaj użycie konkretnych technologii i zastosowanie się do zasad prawidłowego montażu orynnowania.
Rynny w systemie bezokapowym są zakrywane maskownicami, która nadaje gładkość okapowi, natomiast rury spustowe ukrywane są w warstwie ocieplenia elewacji. Producent zastosował tutaj dwa materiały: rynny, haki oraz maskownica - wykonane zostały ze stali, która zapewnia trwałość. Natomiast pion spustowy został zaprojektowany z tworzywa PVC. Aby uniknąć powstawania mostków termicznych zastosowano rurę o profilu prostokątnym 80 × 70 mm. Tylko taki przekrój rury pozostawia możliwość zastosowania materiału (PIR/PUR) o grubości przynajmniej. 8-10 cm, przy grubości docieplenia bazowego 20 cm, co pozwala uniknąć mostka termicznego.
Damian Dylewski
Doradca Techniczno-Handlowy Galeco
Na zdjęciu otwierającym: W systemie bezokapowym rynny i rury spustowe są ukryte w grubości izolacji cieplnej. Z dołu są niewidoczne (fot. Galeco)