Nowoczesny dom parterowy wybudowany w 6 miesięcy!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Nowoczesny dom parterowy wybudowany w 6 miesięcy!

Renata i Rafał chętnie wykorzystują nowoczesne technologie, materiały, urządzenia. Parterowy dom wyposażyli m.in. w płytę fundamentową, powietrzną pompę ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperatorem, system centralnego odkurzania. Fragmenty elewacji wykończyli deską włókno-cementową, natomiast tynki wewnętrzne - różnorakimi dekoracyjnymi farbami.

Dom murowany, parterowy; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 15 cm styropianu grafitowego; dach pokryty angobowaną dachówką ceramiczną.

  • Powierzchnia działki: 875 m2.
  • Powierzchnia domu: 110 m2.
  • Roczne koszty utrzymania budynku: 9114 zł.

Planując docelowy dom dla czteroosobowej rodziny, para wybrała gotowy projekt z prostą parterową bryłą, wiązarową konstrukcją dachu i kopertowym dachem przykrytym połaciami o nachyleniu 25°.

Ponieważ przewidywała budowę możliwie tanią, lecz jednocześnie nowoczesną, oparła obiekt na płycie fundamentowej (a nie na klasycznych ławach), ściany z poryzowanego pustaka ceramicznego ociepliła grubą warstwą styropianu z grafitem (bo ma świetne parametry termoizolacyjne), natomiast wiązarową konstrukcję stropu - otwartokomórkową pianą PUR (bo jest bardzo szczelna i łatwa do ułożenia).

Do wykończenia budynku na zewnątrz i wewnątrz wykorzystała przeróżne współczesne materiały (trwałe i jednocześnie dekoracyjne). W niedalekiej przyszłości zestaw domowych instalacji wzbogaci o ogniwa fotowoltaiczne, a okna - w żaluzje fasadowe.

Parterowy dom ma prostą bryłę i kopertowy dach o nachyleniu 25°, który właściciele przykryli angobowaną ceramiczną dachówką
Parterowy dom ma prostą bryłę i kopertowy dach o nachyleniu 25°, który właściciele przykryli angobowaną ceramiczną dachówką. W głównym wejściu zamontowali antywłamaniowe ciepłe stalowe drzwi z przeszkleniem. Wokół budynku ułożyli nawierzchnię z szarych płyt betonowych i białych otoczaków greckich (po wzniesieniu wolno stojącego garażu, zostanie wykonany utwardzony podjazd).

Nieduży obiekt na małej działce

Renata i Rafał nie chcieli zbyt obszernej posesji, ani domu. Rozpoczęli budowę zaraz po otrzymaniu ziemi od rodziców (w darowiźnie).

- Parcela jest kształtna i ustawna, ma wymiary 25 × 35 m - opowiada Rafał. - Taka przestrzeń nam wystarcza, bo mieści się w niej parterowy dom i wolno stojący garaż, a pielęgnacja ogrodu nie zabiera dużo czasu. Ze względu na strony świata, zrealizowaliśmy lustrzany wariant gotowego projektu po to, żeby usytuować front domu i kuchnię od strony północnej, sypialnię i rodzinną łazienkę od wschodu, salon i taras od południa, jadalnię od zachodu.

Teren, świeżo podzielony na działki budowlane, nie był jeszcze uzbrojony w media, dlatego poprosiliśmy elektrownię o doprowadzenie sieci elektrycznej, wykonaliśmy studnię i szambo. Dopiero po czterech latach od darowizny, wspólnie z nowymi sąsiadami, otrzymaliśmy przyrzeczenie dociągnięcia do naszych posesji sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Z tej ostatniej nie zamierzamy korzystać, ponieważ ogrzewamy dom i wodę użytkową mocną pompą ciepła typu powietrze/woda, która świetnie się sprawdza.

Architektura: Studio Z500, projekt Z 273aL; Rzut parteru i rzut parteru po zmianach

- Gotowy projekt jest tańszy od indywidualnego, nawet gdy się go adaptuje - mówi Renata. - My poszliśmy tą drogą, bo w wybranym projekcie nie wszystko nam odpowiadało. Przekonaliśmy się o tym podczas oglądania identycznego domu w fazie budowy u innych właścicieli. Sprawdzaliśmy wielkość pomieszczeń i wyłapywaliśmy elementy, które przeszkadzają. W przeciwieństwie do przestronnego skrzydła z połączoną strefą dzienną, przeciwległa podzielona strefa z trzema sypialniami i łazienką rodzinną wydała się nam za ciasna.

Z tego powodu zdecydowaliśmy się na adaptację projektu i powiększenie części prywatnej - osiągnęliśmy to poprzez postawienie ściany bocznej o metr dalej, niż pierwotnie zakładano, oraz przesunięcie wybranych ścian działowych. Dlaczego nie szukaliśmy innej propozycji? Ponieważ parterowa bryła jest kompaktowa i zgrabna, a układ pomieszczeń bardzo wygodny. Mając dwoje małych dzieci, od razu wykluczyliśmy budynek z poddaszem - codzienna opieka nad maluchami w obrębie jednej kondygnacji była i jest łatwiejsza. Ponadto komunikacja bez schodów będzie sprzyjać nam, dorosłym, gdy się zestarzejemy.

Aspekt starości i pozostania tu w przyszłości we dwoje wpłynął na dobór powierzchni mieszkalnej - nie chcemy domu większego niż 110 m2. Jednak jego powierzchnię niedawno rozszerzyliśmy o funkcjonalny taras, który ma wymiary 5 × 8 m i drewnianą pergolę z osłoniętymi ścianami. Rozmyślnie urządziliśmy go jak zewnętrzny pokój i to świetnie zagrało. Małe domy zwykle zawierają pod dachem ciasny garaż na jeden samochód. Odrzuciliśmy takie rozwiązanie, wolimy zbudować na działce wolno stojący, z dwoma miejscami parkingowymi.

Od strony południa dobudowali duży taras i urządzili go jak zewnętrzny pokój wypoczynkowy (ma wymiary 5 × 8 m i nawierzchnię z betonowych płyt). Ponieważ spędzają tu dużo czasu, osłonili cały podest drewnianą pergolą, boczne ścianki pergoli wyposażyli w zasłony z tkaniny i stałe panele imitujące żaluzje. Ścianę we wnęce pod okapem dachu wykończyli płytami gresu (podobnie jak wnękę wejściową na ganku) i urządzili w niej letnią jadalnię.
Fragmenty każdej ze ścian zewnętrznych oraz podbitki obłożyli wytrzymałymi płytami włókno-cementowymi.
Fragmenty każdej ze ścian zewnętrznych oraz podbitki obłożyli wytrzymałymi płytami włókno-cementowymi. Te, które wybrali, doskonale imitują deski z drewna. Zastosowali również tynk akrylowy w dwóch kolorach, ecru i szarym (ciemnym podkreślili wypuszczone ramy przy oknach). Z atrakcyjnymi detalami proste elewacje są urozmaicone i nowoczesne.

Łatwe wzniesienie i wykończenie

Projekt z katalogu, prosta jednokondygnacyjna bryła, płytowy fundament, wiązarowa konstrukcja stropu z termoizolacją w postaci otwartokomórkowej pianki PUR przyczyniły się do ograniczenia kosztów inwestycyjnych i czasu budowy (trwała 6 miesięcy, z zimową przerwą 12 miesięcy - fachowcy doradzili przestój techniczny w celu solidnego osuszenia płyty fundamentowej i murów). Zastosowane ceramiczne materiały na ścianach i dachu utworzyły trwałą i solidną konstrukcję, o jaką zabiegali właściciele. Natomiast wybrane nowoczesne wykończenia zapewniły wygląd zgodny z trendami architektonicznymi.

Salon ozdobiony gzymsami, tapetą w stylu glamour oraz tynkiem dekoracyjnym Pustynny piasek
Renata i Rafał ozdobili ściany w pomieszczeniach dziennych gzymsami, tapetą w stylu glamour, tynkiem dekoracyjnym "Pustynny piasek" (wykończyli nim też sufit). Posadzkę z ogrzewaniem podłogowym przykryli płytami gresu, imitującymi deski z bielonego dębu.

- Polecam monolityczną płytę fundamentową ze względu na łatwe wykonanie jej termoizolacji i unikanie mostków termicznych, równe osiadanie murów - mówi Rafał. - Choć projekt nie dotyczył domu energooszczędnego, wspólnie z kierownikiem budowy dążyliśmy do osiągnięcia takiego standardu. Na przykład płytę fundamentową wylaliśmy na warstwie styropianu o grubości 2 × 10 cm, w pionie zaizolowaliśmy ją 15 cm styroduru - wcześniej z wykopu w obrębie płyty usunęliśmy grubą warstwę gliniastego gruntu, zastępując go porządnie ubitym piachem.

W posadzce, pod wodnym ogrzewaniem podłogowym, zatopiliśmy styropian 2 × 5 cm. Ściany zewnętrzne zabezpieczyliśmy styropianem z dodatkiem grafitu, warstwą 15 cm, a otwory okienne zamknęliśmy oknami z ramami z PVC i trzema szybami - współczynnik Uw większości przeszkleń wynosi 0,75. Od strony nieużytkowego poddasza na podwieszonej wiązarowej konstrukcji stropu wykonawcy maszynowo nanieśli warstwę piany PUR o grubości 25 cm - takie ocieplenie szczególnie polecam, ponieważ jest trwałe, szczelne, względnie tanie, poza tym można szybko i tanio je uzyskać.

Kuchnia z półwyspem, gdzie dominującym kolorem jest biel
Integralną częścią połączonej strefy wspólnej jest kuchnia z półwyspem, oddzielającym ją od jadalni i salonu. Szafki z lakierowanych na biało płyt MDF właściciele wyposażyli w drewniany blat, natomiast okna w rolety plisowane i moskitiery (wkrótce na zewnątrz zamierzają założyć elektryczne żaluzje fasadowe).
W rodzinnej łazience zamontowali dwie umywalki, wannę, kabinę prysznicową i podwieszany sedes
W rodzinnej łazience zamontowali dwie umywalki, wannę, kabinę prysznicową i podwieszany sedes. Ściany wykończyli płytkami gresu, imitującymi pikowaną tapicerkę. Zaprojektowali różnorodne oświetlenie (dekoracyjne i użytkowe). Okno zasłonili roletą typu dzień/noc.
Krótki korytarz, ze ścianami pokrytymi tapetą oraz farbą brokatową, oddziela przestrzeń dzienną od prywatnej z trzema sypialniami i rodzinną łazienką
Krótki korytarz, ze ścianami pokrytymi tapetą oraz farbą brokatową, oddziela przestrzeń dzienną od prywatnej z trzema sypialniami i rodzinną łazienką. Po lewej stronie znajduje się wiatrołap, po prawej powiększone WC z prysznicem (Renata i Rafał dodali tu pralnię i suszarnię).

Instalacje i wykończenie w parterowym domu

Właściciele przyznają, że gdyby zastali na działce sieć gazową, założyłby ogrzewanie z kotłem na gaz. Ale odkąd w instalacji c.o. i do przygotowania wody użytkowej stosują mocną powietrzną pompę ciepła, są bardzo zadowoleni z nowoczesnego elektrycznego wyposażenia.

- Pompa jest energooszczędna i bezobsługowa - wyjaśniają. - Przez ostatnie ciepłe zimy ogrzewała wnętrza bez włączania grzałki elektrycznej, natomiast w lecie skutecznie chłodziła je sposobem powierzchniowym, poprzez podłogówkę zamontowaną w całym domu. Tylko w łazienkach dodaliśmy grzejniki drabinki z grzałką elektryczną. Na etapie budowy taki układ grzewczy nie był przesadnie drogi - wydaliśmy 35 000 zł. Gdyby Renata nie uparła się na kominek w salonie, który zamierzamy wkrótce zainstalować, moglibyśmy zaoszczędzić na stawianiu komina systemowego - kosztował 5000 zł. Uniknęliśmy natomiast komina w kotłowni, gdyż pompa ciepła nie wydziela żadnych spalin.

Staraliśmy się budować tanio, lecz na ważne elementy znaleźliśmy pieniądze. Oprócz pompy ciepła przeznaczyliśmy je np. na wentylację mechaniczną z centralą przeciwprądową. Układ wentylacji włączamy tylko w zimniejszej połowie roku, "chodzi" wtedy na drugim biegu (w czterobiegowej skali). W lecie wolimy chłodzić pomieszczenia, używając pompy ciepła, ewentualnie uchylając okna - to dlatego, że w systemie z rekuperatorem nie ma GWC. Taka klimatyzacja świetnie się sprawdza. Sprzątanie pomieszczeń ułatwia instalacja centralnego odkurzania z cykloniczną jednostką centralną. W kuchni, do czyszczenia blatów, przydaje się krótki wąż, przechowywany w wiszącej kasecie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

  • Studnia - 1500 zł.
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją - 15 800 zł.
  • System c.o. - 35 000 zł, w tym pompa ciepła - 25 000 zł.

 

Koszty, i gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 9114 zł.

Prądem zasila się m.in. pompę ciepła, pompę w studni, system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, instalację centralnego odkurzania, napęd w bramie wjazdowej, różnorodne oświetlenie - w zimie opłaty za zużycie energii elektrycznej wynoszą 6 × 500 zł, w lecie 6 × 250 zł, czyli razem 4500 zł. Usługa wywozu śmieci kosztuje 1200 zł, wywozu ścieków z szamba 2200 zł, monitorowania budynku 720 zł.

Inne opłaty: ubezpieczenie budynku 144 zł; podatek od nieruchomości 350 zł.

 

Właściciel domu, Rafał
Właściciel domu, Rafał - Za szczególnie udane rozwiązania uznaję oparcie bryły na fundamencie płytowym, zastosowanie wiązarowej konstrukcji stropu z termoizolacją z pianki PUR, układ grzewczy z powietrzną pompą ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Nie zamieniłbym małego parterowego domu na dwukondygnacyjny, choć w naszym trudno skutecznie oddzielić strefę prywatną od dziennej. Kiedy zbudujemy wolno stojący garaż, całkowicie zrealizujemy zapotrzebowanie na powierzchnię użytkową. Do tej pory wydaliśmy 550 000 zł, na dokończenie wyposażenia przeznaczymy jeszcze 50 000 zł, na garaż i podjazd - kolejne 100 000 zł.

Trafne decyzje i rady właścicieli

  • Renata: Powiększenie strefy z sypialniami o 10 m2 sprawiło, że teraz mieszka się wygodniej, w porównaniu z domem, który wcześniej odwiedziliśmy. W sypialniach i rodzinnej łazience sprawdzają się rolety wewnętrzne typu dzień/noc. Zapewniają prywatność i chronią od słońca i gorąca, ale nie zaciemniają całkowicie. Plisy dobre są w pomieszczeniach dziennych, bo osłaniają przed wzrokiem przechodniów, delikatnie filtrując światło. Docelowo zamierzamy zamontować na wszystkich oknach automatyczne żaluzje fasadowe z aluminium, już przygotowaliśmy do nich instalację elektryczną. Wygląd budynku stanie się bardziej nowoczesny.
  • Powiększyliśmy WC z prysznicem, położone w centrum domu, ponieważ tam urządziliśmy również pralnię i suszarnię. Dobrze, że mamy dwie łazienki!
  • Rafał: Ucieszyłem się, że autorzy projektu zastosowali wiązary, bo taka konstrukcja stropu i dachu jest tania i szybko się ją stawia - nasza kosztowała 15 000 zł, łącznie z jej przeprojektowaniem po poszerzeniu budynku, transportem i montażem. Przez Internet znalazłem specjalistyczną firmę, która przysłała do nas pracownika do wykonania pomiarów. Po sześciu tygodniach ekipa przywiozła TIR-em gotowe wiązary - zaczęła pracę rano, a kiedy wróciłem z pracy o 17:00, strop i dach były gotowe. W takim rozwiązaniu podoba mi się, że kantówka sosnowa została wysuszona komorowo, następnie pocięta laserowo (jest idealnie równa) i zaimpregnowana ciśnieniowo (czyli wgłębnie, nie powierzchniowo). Łatwo było ocieplić strop pianą PUR i wykończyć sufit płytami g-k. Strop jest lekki, szczelny, ciepły. Nie pęka.
  • Do zbudowania elementów stałych przeznaczyłem materiały z górnej półki cenowej. Zatrudniłem lepsze i droższe ekipy wykonawcze. Radzę unikać tanich wykonawców! Przed każdym etapem realizacji poszerzałem wiedzę, czytając poradniki budowlane - właśnie po takiej lekturze zdecydowałem się na płytę fundamentową. Później szukałem wykonawców w Internecie. Typowałem 4 firmy, prosząc o konsultację i skosztorysowanie prac. Spośród nich wybierałem najodpowiedniejszą.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje