Podbitka dachowa - wszystko co musisz wiedzieć na jej temat

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podbitka dachowa - wszystko co musisz wiedzieć na jej temat

Jedni upatrują w niej dodatkowy i niepotrzebny koszt, inni z kolei dostrzegają jej zalety i ważne funkcje, które spełnia. Kiedy należy ją zamontować, jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Na te i inne pytania związane z podbitką odpowiada ekspert firmy Galeco.

aktualizacja: 2021-03-18 12:30:02

Czy warto stosować podbitkę dachową?

Podbitka dachowa bywa też nazywana podsufitką dekoracyjną. To niezwykle przydatny element dachu, którego głównym zadaniem jest poprawa jego estetyki i ochrona przed warunkami atmosferycznymi oraz zwierzętami. Jej montaż nie jest obowiązkowy pod warunkiem, że wszelkie drewniane elementy, takie jak krokwie, są estetyczne i odpowiednio zaimpregnowane.

- Inwestorzy powinni jednak wiedzieć, że podbitka stanowi też doskonałe zabezpieczenie przed nadmierną utratą ciepła, bo ogranicza swobodny przepływ powietrza do wnętrza dachu. Możemy więc traktować ją jako dodatkową formę izolacji termicznej. Nie wolno również zapominać o funkcji wentylacyjnej, którą zapewniają drobne otwory umieszczane w panelach podsufitki. Gwarantują one odpowiednią i stałą cyrkulację zapobiegając ewentualnym zawilgoceniom w warstwie ociepleniowej - tłumaczy Anna Góral, ekspert marki Galeco, polskiego producenta systemów odprowadzania wody deszczowej.

Jakie pełni funkcje?

Podsufitkę montuje się na okapie na zewnątrz budynku w taki sposób, by przysłaniała elementy konstrukcyjne, takie jak więźba dachowa czy krokwie. Dlaczego warto je zabezpieczyć? Są one bowiem narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak silny wiatr, deszcz, mróz czy intensywne słońce.

- Odsłonięte fragmenty są w dużym stopniu podatne na zawilgocenie, co w efekcie może prowadzić do pojawienia się na nich pleśni, grzybów oraz innych uszkodzeń. Rozwiązaniem są więc przeglądy techniczne i staranne zabiegi konserwacyjne, które wymagać będą od nas czasu i sporych nakładów finansowych. Problem związany z konserwacją wyeliminuje montaż podbitki, która osłoni więźbę wraz z krokwiami przed zniszczeniem i pozostawi je w dobrej kondycji na długi okres - radzi Anna Góral.

- Staranne wykonanie montażu połaci dachowej, systemu rynnowego oraz podbitki jest kluczowe, jeżeli chcemy ustrzec się przed tego typu sytuacjami. Dobry dekarz zabezpieczy wszelkie otwory i szczeliny przed dostępem niechcianych gości - zaznacza ekspert Galeco.

Na jaki materiał postawić?

Estetyka projektu to z punktu widzenia wielu inwestorów jeden z najważniejszych aspektów związanych z budową domu. Dużą uwagę przykładają więc do wyboru elementów wykończeniowych, w tym także podbitki dachowej. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, z których każde ma swoje zalety i wady. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem zabudowy okapu była podsufitka z drewna. Jej montaż wymaga specjalistycznych umiejętności oraz odpowiedniego przygotowania wszystkich elementów przez zakład stolarski. Decydując się na ten surowiec, bierzemy na siebie obowiązek okresowego czyszczenia oraz konserwowania drewna. Zyskujemy jednak podbitkę odporną na deformacje o naturalnym i estetycznym wyglądzie. Alternatywą dla tej formy zabudowy okapu jest zyskująca uznanie klientów podbitka z tworzywa sztucznego PVC.

Jej niewątpliwą zaletą jest łatwy i szybki montaż, odporność na warunki atmosferyczne i brak konieczności prac konserwacyjnych - argumentuje Anna Góral.

Inwestorzy zwracają też uwagę na szeroki wachlarz kolorystyczny, który ułatwia dopasowanie podbitki do dachu i innych elementów budynku, a w efekcie tworzy harmonijną i spójną całość. Okap można również zabudować za pomocą blachy, której używa się do obórki blacharskiej podczas prac dekarskich na dachu. Zadanie to należy powierzyć specjaliście, który w umiejętny sposób zabezpieczy wszystkie elementy dachowe.

Jaki wybrać kolor podbitki dachowej?

Ze względu na swoje walory estetyczne, podsufitkę należy dobierać kolorystycznie do innych elementów wykończeniowych, np. dachu, orynnowania czy stolarki otworowej. Umiejętnie wyselekcjonowana barwa może podkreślić wygląd i styl budynku. Na rynku dostępna jest szeroka gama farb, bejc i lakierów do drewna, które można zastosować w przypadku podbitki drewnianej. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na zabudowanie okapu materiałem z tworzywa sztucznego, mają równie szeroki wybór, gdyż producenci co roku prześcigają się w nowych rozwiązaniach, starając dopasować swoją ofertę do aktualnych trendów oraz oczekiwań klientów.

Podsufitka jasna i ciemna (fot. Galeco)

- Poza kolorem ważny jest jeszcze sam układ listew podbitki. Można montować je zarówno równolegle, prostopadle, jak i ukośnie do ściany budynku, tworząc w ten sposób ciekawe wizualnie zestawienia. Najczęściej jednak stosuje się schemat prostopadły, przy którym wykorzystuje się krótsze panele. Jest on nie tylko łatwiejszy w montażu, ale daje także możliwość optycznego zatuszowania ewentualnych niedoskonałości - objaśnia ekspert marki Galeco.

Porada firmy Galeco
fot. Galeco

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kamil

25 Paź 2020, 09:29

Fajnie ze napisaliscie jak i z czego wykonac podsufitke ale nie pisze KIEDY sie ja wykonuje!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje