Odpowiedź eksperta: Im bardziej urozmaicona bryła domu, tym bardziej skomplikowany będzie jego dach. Wraz z komplikacjami w geometrii dachu rosną jego koszty, przybywa też ograniczeń co do wyboru pokrycia i kłopotów wykonawczych przy jego układaniu. Najtrudniejsze jest krycie takich skomplikowanych dachów elementami wielkoformatowymi (blachy płaskie, faliste czy bitumiczne płyty faliste) - z materiałów tych zostaje też dużo odpadów.
W konsekwencji takich wielkoformatowych materiałów pokryciowych trzeba kupić nawet o 30% więcej, niż wynosi powierzchnia dachu. Ponadto liczne cięcia płyt mogą obniżyć trwałość pokrycia. Oczywiste jest też, że na dach o skomplikowanej bryle trzeba zużyć więcej elementów wykończeniowych i montażowych.
Jak z tego wynika - aby zoptymalizować koszty - sztywne pokrycia wielkoformatowe - np. blachodachówkę, warto stosować na prostych, nieskomplikowanych dachach, a na tych, które mają dużo załamań czy zaokrągleń, najlepiej wykorzystać pokrycia drobnoformatowe - dachówki bądź gonty.
Szacując koszty pokrycia, nie wystarczy brać pod uwagę cenę materiału podstawowego, bowiem sporą część wydatków stanowią systemowe elementy uzupełniające - na przykład gąsiory, dachówki boczne czy kalenicowe. Najdroższe są akcesoria do właściwego wykończenia pokrycia z dachówek ceramicznych oraz cementowych: mogą stanowić nawet 60% wydatków na pokrycie. Mniejsze są koszty elementów uzupełniających pokrycia z blachy. Najmniejsze, gdy dom ma być kryty gontami bitumicznymi, bo z nich łatwo wycina się elementy wielu obróbek.
Materiał do krycia dachu warto dobierać z uwzględnieniem regionu Polski. Na terenach nadmorskich i przemysłowych z dużymi zanieczyszczeniami powietrza pokrycia z blachy mogą ulegać przyspieszonej korozji (chyba że wybierzemy blachę z odpowiednią do zagrożeń powłoką zabezpieczającą). W miejscach zacienionych przez drzewa pokrycie z dachówek ceramicznych w krótkim czasie pokryje się mchami i porostami.
Ponadto dach, a więc i jego pokrycie, powinny współgrać z architekturą budynku i otoczeniem. To, czy tak będzie, zależy od projektu oraz jego ewentualnej adaptacji, jeśli to projekt z katalogu.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Röben