Wykonawca najprawdopodobniej kieruje się własnym doświadczeniem, a jego opinia jest uzasadniona. Stosowanie rur spustowych o średnicy poniżej 100 mm jest raczej niezalecane ze względów praktycznych. Rury o mniejszej średnicy zdecydowanie łatwiej ulegają zapchaniu liśćmi, gałązkami oraz igliwiem.
Ponadto łatwiej tworzy się w nich lód, co może doprowadzić do ich uszkodzenia. Oczywiście powstawaniu lodu można zapobiec stosując zasilane elektrycznie rynnowe przewody grzewcze. Jednak będzie to rozwiązanie zdecydowanie droższe niż zastosowane większych rynien i rur spustowych. Szczególnie w przypadku budynku gospodarczego byłoby to nieuzasadnione.
Warto pamiętać, że pole przekroju rury spustowej będzie gwałtownie maleć wraz ze spadkiem jej średnicy - pole powierzchni rury o średnicy 100 mm wynosi 78 cm2, zaś o średnicy 70 mm zaledwie 38 cm2.
Precyzyjne dostosowywanie wymiarów orynnowania do odwadnianej powierzchni jest uzasadnione w przypadku bardzo dużych dachów. Natomiast decydując się na lekkie przewymiarowane w dachach małych, niekiedy unikniemy kłopotów eksploatacyjnych, a koszty materiałów wzrosną bardzo nieznacznie.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Nawet jeśli powierzchnia dachu jest niewielka, nie warto zbytnio zmniejszać średnicy rur spustowych i rynien, bo będą podatne na zamarzanie wody i zatkanie liśćmi (fot. Wavin)