Jak łączy się elementy konstrukcyjne dachu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak łączy się elementy konstrukcyjne dachu?

Sposób łączenia elementów drewnianych konstrukcji ciesielskich zależy od ich przekroju i wzajemnego ustawienia oraz rodzaju przenoszonych obciążeń. Tradycyjne i trudne do wykonania złącza praktycznie nie są już wykonywane i zastępują je proste połączenia wzmacniane gwoździami lub śrubami.

aktualizacja: 2018-11-09 11:12:04

Do najczęściej stosowanych złączy należą:

 

Konstrukcja dachu zakładkowa zakładkowe – służące głównie do łączenia wzdłużnego lub kątowego (elementów ułożonych w jednej linii lub pod kątem) elementów o jednakowym przekroju, na przykład murłat lub krokwi w kalenicy. Końce łączonych części są nacinane na połowę grubości, składane i zbijane gwoździami.

Konstrukcja dachu nakładkowa nakładkowe – służące do łączenia wzdłużnego lub kątowego elementów o jednakowej grubości bez konieczności wykonywania nacięć. Obciążenie w takim złączu przenoszone jest przez dwie nakładki z drewna obejmujące oba elementy. Grubość obu nakładek powinna w sumie odpowiadać grubości łączonych części. Zamiast nakładek drewnianych lepiej jest użyć sklejki, która nie rozłupuje się podczas przybijania gwoździ. Złącza takie stosuje się na przykład w połączeniu krokwi z jętką lub jako dodatkowe wzmocnienie połączeń zakładkowych.

Konstrukcja dachu zaciosowana zaciosowe – wykonywane są głównie w połączeniach krzyżowych pod różnym kątem, na przykład krokwi z murłatą lub płatwią. Jeden z elementów nacina się w taki sposób, aby utworzyć oparcie na drugiej części. Nacięcie nie może być głębsze niż 1/3 szerokości elementu i po połączeniu musi opierać się całą powierzchnią na murłacie. Złącza zaciosowe wzmacniane są gwoździem wbitym skośnie w łączonym miejscu.

Może cię zainteresować
Zasady poprawnego montażu okna dachowego Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jaka papa na deskowanie? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym?
Zobacz więcej Zwiń

stykowe – służące do łączenia krzyżowego na przykład słupa z płatwią, wymagają jedynie wyrównania i ścięcia krawędzi na powierzchni czołowej jednego z elementów. Obciążenie złącza może być tylko prostopadłe do niego, a przed wzajemnym przesunięciem zabezpieczają skośnie wbite gwoździe.

Zamiast wyżej pokazanych połączeń można użyć łączników stalowych, co znacznie upraszcza wykonywanie złączy. Elementów nie trzeba zbyt dokładnie dopasowywać do siebie, a różne rodzaje łączników pozwalają na wykonanie połączeń wzdłużnych, kątowych i krzyżowych elementów o różnych przekrojach. Mogą też służyć do wzmacniania złączy tradycyjnych. Łączniki o dobranym kształcie i wymiarach przybija się gwoździami. Zwykle łączniki takie mocuje się po obu stronach złącza.

Można też łączyć elementy śrubami. W tych połączeniach obciążenie przenoszone jest przez śrubę osadzoną w otworach wywierconych w obu elementach. By rozłożyć nacisk złącza śrubowego na większą powierzchnię, pod nakrętkę i łeb śruby wkłada się podkładki o dużej średnicy.

Złącza śrubowe umieszczone w pobliżu końców elementów wzmacniane są dodatkowo metalowymi nakładkami chroniącymi przed rozłupaniem się drewna.

Redakcja BD
fot. T. Rybarczyk

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!