Sposób łączenia elementów drewnianych konstrukcji ciesielskich zależy od ich przekroju i wzajemnego ustawienia oraz rodzaju przenoszonych obciążeń. Tradycyjne i trudne do wykonania złącza praktycznie nie są już wykonywane i zastępują je proste połączenia wzmacniane gwoździami lub śrubami.
zakładkowe – służące głównie do łączenia wzdłużnego lub kątowego (elementów ułożonych w jednej linii lub pod kątem) elementów o jednakowym przekroju, na przykład murłat lub krokwi w kalenicy. Końce łączonych części są nacinane na połowę grubości, składane i zbijane gwoździami.
nakładkowe – służące do łączenia wzdłużnego lub kątowego elementów o jednakowej grubości bez konieczności wykonywania nacięć. Obciążenie w takim złączu przenoszone jest przez dwie nakładki z drewna obejmujące oba elementy. Grubość obu nakładek powinna w sumie odpowiadać grubości łączonych części. Zamiast nakładek drewnianych lepiej jest użyć sklejki, która nie rozłupuje się podczas przybijania gwoździ. Złącza takie stosuje się na przykład w połączeniu krokwi z jętką lub jako dodatkowe wzmocnienie połączeń zakładkowych.
zaciosowe – wykonywane są głównie w połączeniach krzyżowych pod różnym kątem, na przykład krokwi z murłatą lub płatwią. Jeden z elementów nacina się w taki sposób, aby utworzyć oparcie na drugiej części. Nacięcie nie może być głębsze niż 1/3 szerokości elementu i po połączeniu musi opierać się całą powierzchnią na murłacie. Złącza zaciosowe wzmacniane są gwoździem wbitym skośnie w łączonym miejscu.
stykowe – służące do łączenia krzyżowego na przykład słupa z płatwią, wymagają jedynie wyrównania i ścięcia krawędzi na powierzchni czołowej jednego z elementów. Obciążenie złącza może być tylko prostopadłe do niego, a przed wzajemnym przesunięciem zabezpieczają skośnie wbite gwoździe.
Zamiast wyżej pokazanych połączeń można użyć łączników stalowych, co znacznie upraszcza wykonywanie złączy. Elementów nie trzeba zbyt dokładnie dopasowywać do siebie, a różne rodzaje łączników pozwalają na wykonanie połączeń wzdłużnych, kątowych i krzyżowych elementów o różnych przekrojach. Mogą też służyć do wzmacniania złączy tradycyjnych. Łączniki o dobranym kształcie i wymiarach przybija się gwoździami. Zwykle łączniki takie mocuje się po obu stronach złącza.
Można też łączyć elementy śrubami. W tych połączeniach obciążenie przenoszone jest przez śrubę osadzoną w otworach wywierconych w obu elementach. By rozłożyć nacisk złącza śrubowego na większą powierzchnię, pod nakrętkę i łeb śruby wkłada się podkładki o dużej średnicy.
Złącza śrubowe umieszczone w pobliżu końców elementów wzmacniane są dodatkowo metalowymi nakładkami chroniącymi przed rozłupaniem się drewna.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.