Naziemne zbiorniki na wodę deszczową to najpopularniejsza opcja. Wykonane najczęściej z polietylenu (plastiku) są dość łatwe i szybkie w instalacji, zwłaszcza że nie wymagają wkopania w teren posesji. To sprawia, że są one stosunkowo tanią opcją do przechowywania wody deszczowej. Średnia pojemność takiego zbiornika to od 300 do nawet 5000 l. Wersje naziemne są również łatwe do sprawdzenia pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Wybierając lokalizację zbiornika, należy zwrócić uwagę na to, że nie powinien stać w nasłonecznionym miejscu. Trzeba też pamiętać o jego konserwacji po sezonie.
Zbiorniki podziemne są przeważnie wytwarzane z polietylenu. Ich instalacja jest droższa niż wersji naziemnych, ponieważ niezbędne są wykopy, a ich wykonanie pochłania więcej materiałów i pracy. Średnia pojemność takiego zbiornika to od 2500 l do nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów. Największą zaletą podziemnych zbiorników na deszczówkę jest oszczędność miejsca. Mogą być instalowane na najmniejszych działkach, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Podziemne zbiorniki są najczęściej montowane przy nowych inwestycjach. To popularne rozwiązanie już na etapie projektowania domu, gdyż nie wpływa na estetykę nieruchomości.
Wybór naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę deszczową w dużej mierze determinuje budżet, dostępna przestrzeń i preferencje estetyczne. Pamiętajmy, że dla najbliższego otoczenia, środowiska i przyszłych domowych rachunków za wodę, będzie to zawsze dobra decyzja, bez względu na to, na który wariant się zdecydujemy.
Artur Rasiński
Specjalista ds. handlowych
JFC Polska
Na zdjęciu otwierającym: Podziemny system ogrodowy 3000/5000 l od JFC POLSKA