Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać - naziemny czy podziemny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać - naziemny czy podziemny?

Wybierając zbiornik na wodę deszczową do swojej nieruchomości, możemy wybrać jedną z dwóch wersji naziemną lub podziemną. Wytypowanie konkretnego rodzaju będzie zależało od kilku czynników. Poniżej analizujemy kluczowe różnice między tymi opcjami oraz czynniki, które mogą w ten czy inny sposób wpłynąć na wybór.

aktualizacja: 2021-06-14 09:29:23

Naziemne zbiorniki na wodę deszczową to najpopularniejsza opcja. Wykonane najczęściej z polietylenu (plastiku) są dość łatwe i szybkie w instalacji, zwłaszcza że nie wymagają wkopania w teren posesji. To sprawia, że są one stosunkowo tanią opcją do przechowywania wody deszczowej. Średnia pojemność takiego zbiornika to od 300 do nawet 5000 l. Wersje naziemne są również łatwe do sprawdzenia pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Wybierając lokalizację zbiornika, należy zwrócić uwagę na to, że nie powinien stać w nasłonecznionym miejscu. Trzeba też pamiętać o jego konserwacji po sezonie.

Zbiorniki podziemne są przeważnie wytwarzane z polietylenu. Ich instalacja jest droższa niż wersji naziemnych, ponieważ niezbędne są wykopy, a ich wykonanie pochłania więcej materiałów i pracy. Średnia pojemność takiego zbiornika to od 2500 l do nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów. Największą zaletą podziemnych zbiorników na deszczówkę jest oszczędność miejsca. Mogą być instalowane na najmniejszych działkach, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Podziemne zbiorniki są najczęściej montowane przy nowych inwestycjach. To popularne rozwiązanie już na etapie projektowania domu, gdyż nie wpływa na estetykę nieruchomości.

Wybór naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę deszczową w dużej mierze determinuje budżet, dostępna przestrzeń i preferencje estetyczne. Pamiętajmy, że dla najbliższego otoczenia, środowiska i przyszłych domowych rachunków za wodę, będzie to zawsze dobra decyzja, bez względu na to, na który wariant się zdecydujemy.

Artur Rasiński
Specjalista ds. handlowych
JFC Polska
Na zdjęciu otwierającym: Podziemny system ogrodowy 3000/5000 l od JFC POLSKA

 

JFC Polska KATALOG DESZCZÓWKA 2021021-Budujemy-Dom
Pobierz najnowszy Katalog JFC Polska 2021

Zdaniem naszych Czytelników

time image

24 Cze 2021, 11:36

Ano w obecnych czasach, gdy długotrwałe susze utrudniają nam życie to jeśli ma się swoją działkę to magazynowanie wody deszczowej to podstawa. Wszystko zależy od działki, ja mam zbiornik na wodę deszczową 600 litrów, na moja działkę akurat no i jest naziemny, ale stoi za szklarnią ...

To zależy od zaplanowania inwestycji. Jeśli ktoś ma ochotę i siłę rozkopać po kilku latach działkę - moze być zbiornik podziemny. Zbiorniki naziemne moga byc większe od podziemnych i łatwiej je diagnozować. Nie kazdy jednak ma ochotę mięć za domem "cysternę" 5 m3 :).

time image

Gość Bartek

14 Cze 2021, 16:08

Ja wybieram zbiornik podziemny.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje