Blachodachówka modułowa czy tradycyjna? Na którą się zdecydować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Blachodachówka modułowa czy tradycyjna? Na którą się zdecydować?

Perfekcyjnie ułożony dach pokryty wysokiej jakości blachodachówką coraz trudniej odróżnić od tradycyjnej dachówki. Nic dziwnego, że ten estetycznie wyglądający, a przy okazji ekonomiczny i szybki w ułożeniu materiał, jest coraz chętniej wybierany przez osoby budujące swój dom.

aktualizacja: 2022-12-22 08:17:36

W ofercie hurtowni i składów budowlanych znajduje się wiele modeli blachodachówek, które nietrudno dopasować do niemal każdego stylu architektonicznego w budownictwie jednorodzinnym. Jeśli rozważasz pomiędzy podobnymi modelami, które różni jedynie format - mały moduł lub duży arkusz, zwróć uwagę, kiedy opłaca się wybrać blachodachówkę modułową, a kiedy tradycyjną.

Wielkość dachu a wybór pokrycia

Duże powierzchnie najszybciej kryje się wielkoformatowym materiałem - ta zasada dotyczy również dachów. Blachodachówka tradycyjna w arkuszu najlepiej sprawdzi się na dachu o dużej powierzchni, a także mniejszej, o ile dach jest prosty i nie ma takich dodatków takich jak np. lukarny, facjaty czy wole oko. Blachodachówka w arkuszu może jednorazowo pokryć do 9 m2 (zalecana maksymalna długość arkusza wynosi zazwyczaj około 5,5 m, więc powierzchnia krycia byłaby wtedy odpowiednio mniejsza), co znacznie przyspiesza prace montażowe. Ilość blachodachówki wyliczana jest za pomocą specjalnego programu ISOD, na podstawie którego blacha jest cięta na wymiar i w takiej formie dostarczana na plac budowy. Jeśli ten rodzaj blachodachówki wydaje się optymalnym rozwiązaniem, należy pamiętać o tym, by materiał zamówić z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ cięcie wykonywane jest indywidualnie.

Na dachy dwuspadowe albo wielospadowe, na których przewidziano dodatkowe elementy doświetlające lub ozdobne, a także na dachy o niedużej powierzchni lepiej sprawdzą się małoformatowe blachodachówki modułowe (inaczej: blachodachówki panelowe). Te, z uwagi na mały ciężar i podręczny format, z łatwością układa się i docina na dachu. Ten rodzaj blachodachówek niesie ze sobą także inne ułatwienia, jak choćby transport, przenoszenie czy ewentualne przechowywanie materiału na placu budowy.

Pokrycie dachowe REGLE  (fot. Blachy Pruszyński)
Pokrycie dachowe REGLE  (fot. Blachy Pruszyński)

Tradycyjnie czy nowocześnie?

Jeśli budujesz dom w klasycznym lub tradycyjnym stylu, prawdopodobnie poszukujesz blachodachówki profilowanej, która imituje dachówkę ceramiczną dającą na powierzchni efekt mniejszej lub większej fali (jak np. model o wyższym profilu SZAFIR, mniejszym RUBIN czy unowocześnionym kształcie REN od Blach Pruszyński). Ukłonem w stronę tradycji jest wybór dachu w kolorze czerwieni, cegły lub brązu. Modne aktualnie odcienie czerni lub szarości spowodują "odmłodzenie” budynku, jednak warto pamiętać, by w ślad za zmianą koloru szły również inne elementy tworzące obraz budynku, jak np. metalowe lub nawiązujące do koloru metalicznego ramy okienne i drzwi, lub wybór współgrającego z dachem koloru elewacji.

Blachodachówki modułowe, jako odpowiedź na nowoczesne trendy w budownictwie, dają większy wybór - można znaleźć zarówno modele klasyczne, stylizowane (np. na gont drewniany - panel dachowy REGLE) czy na wskroś nowoczesne (płaska powierzchnia - blachodachówka PŁASKA PLUS lub unikatowa blachodachówka TIGRA). Nowoczesne modele o płaskim profilu najczęściej dostępne są w pożądanych w modernistycznym stylu czerni, antracycie lub szarości.

Bez względu na wielkość formatu, w przypadku blachodachówki o jej jakości decyduje wybór odpowiedniej powłoki ochronnej, który powinien uwzględniać charakter warunków działających niekorzystnie na dach w danej lokalizacji (jak np. duże nasłonecznienie lub nieprzeciętna wilgotność powietrza). Największą ochronę dają powłoki poliuretanowe, dzięki którym dach wygląda estetycznie przez długie lata, a producenci oferują na nie dłuższą gwarancję (Blachy Pruszyński - do 50 lat).

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!