Do najczęściej popełnianych błędów zaliczyć należy brak wcześniejszego rozmierzenia połaci. Stanowi to dla dekarza zachętę do cięcia dachówek w kalenicy. Takie działanie jest dopuszczalne jedynie na krótkich połaciach, czyli tam, gdzie nie da się rozmierzyć łat w dopuszczalnym przez producenta zakresie.
Należy również unikać korzystania z nieoryginalnych klamer w trakcie mocowania dachówek do łat. Skutkuje to bowiem ich nierównym ułożeniem. Problem ten dotyczy zwłaszcza modeli płaskich.
Jeżeli dachówki nie zostaną w ogóle zamocowane do łat, istnieje ryzyko, że osuną się z dachu podczas silnego wiatru. Błędem jest też jednak zbyt mocne ich dokręcenie, bez pozostawienia luzu. Prowadzić może to do pękania dachówek, kiedy będą się rozszerzać na skutek ogrzania. Podobne uszkodzenia pojawią się także wtedy, gdy dachówki zostaną za bardzo dociśnięte do siebie. Zbyt duże rozsunięcie spowoduje za to efekt klawiszowania, wywołany wyskakiwaniem z zamków.
Szczególną staranność powinno się zachować w trakcie montażu obróbek blacharskich koszy, okien dachowych, kominów, czy murów ogniowych. Błędy popełnione na tym etapie znacząco obniżają estetykę połaci, jak również jej szczelność.
Jacek Maj
Doradca Techniczny, dekarz CREATON POLSKA
fot. otwierająca: Creaton Polska
- Odkryj izolację nakrokwiową dachu spadzistego EUROROOF. Wszystkie warstwy w jednej płycie
- Jak obniżyć wysokość podatku od deszczu?
- Budowanie nieprzeciętnego zadaszenia z wykorzystaniem gotowych podzespołów
- Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły?
Dodaj komentarz