Jakich błędów unikać podczas układania dachówek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakich błędów unikać podczas układania dachówek?

Montaż dachówek musi zostać wykonany starannie i w pełni poprawnie, aby dobrze spełniały swoją funkcję. Konsekwencją zaniedbań będzie nie tylko utrata funkcjonalności pokrycia oraz osłabienie jego parametrów technicznych, ale również nieatrakcyjny wygląd dachu.

aktualizacja: 2023-02-01 08:55:04

Do najczęściej popełnianych błędów zaliczyć należy brak wcześniejszego rozmierzenia połaci. Stanowi to dla dekarza zachętę do cięcia dachówek w kalenicy. Takie działanie jest dopuszczalne jedynie na krótkich połaciach, czyli tam, gdzie nie da się rozmierzyć łat w dopuszczalnym przez producenta zakresie.

Należy również unikać korzystania z nieoryginalnych klamer w trakcie mocowania dachówek do łat. Skutkuje to bowiem ich nierównym ułożeniem. Problem ten dotyczy zwłaszcza modeli płaskich.

Jeżeli dachówki nie zostaną w ogóle zamocowane do łat, istnieje ryzyko, że osuną się z dachu podczas silnego wiatru. Błędem jest też jednak zbyt mocne ich dokręcenie, bez pozostawienia luzu. Prowadzić może to do pękania dachówek, kiedy będą się rozszerzać na skutek ogrzania. Podobne uszkodzenia pojawią się także wtedy, gdy dachówki zostaną za bardzo dociśnięte do siebie. Zbyt duże rozsunięcie spowoduje za to efekt klawiszowania, wywołany wyskakiwaniem z zamków.

Szczególną staranność powinno się zachować w trakcie montażu obróbek blacharskich koszy, okien dachowych, kominów, czy murów ogniowych. Błędy popełnione na tym etapie znacząco obniżają estetykę połaci, jak również jej szczelność.

Jacek Maj
Doradca Techniczny, dekarz CREATON POLSKA
fot. otwierająca: Creaton Polska

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!