Dachówka czy blachodachówka na dach? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze.

Dachówka czy blachodachówka na dach? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze.

Wbrew pozorom, na tak zadane pytanie najłatwiej odpowiedzieć osobom, które planują remont dachu. Jego konstrukcja, często nadszarpnięta przez ząb czasu, wymaga lekkiego pokrycia - a takiemu zadaniu sprosta pokrycie blaszane.

Inwestorzy planujący budowę nowego domu mają do podjęcia więcej decyzji, i to na wczesnym etapie projektowania lub adaptacji gotowego projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To kwestia smaku, budżetu, czasu przewidzianego na budowę, oczekiwań wobec funkcjonalności, jakie ma spełniać dach i budynek, i wielu innych czynników, co inwestor uświadamia sobie podczas rozmów z wykonawcami czy doradcami w sklepach budowlanych. Co trzeba przemyśleć przed podjęciem decyzji - dachówka czy blachodachówka?

1. Koszt materiałów i budowy dachu

Ceny materiałów do budowy i wykończenia domu rosną na naszych oczach i mało kto pozostaje na te zmiany obojętny. Wybór dachówki, ceramicznej czy betonowej, nie od dziś uważany jest za opcję droższą, jeśli chodzi koszt zakupu materiałów i pracy ekipy budowlanej. Po pierwsze, dachówki wymagają mocniejszej więźby, która utrzyma ich ciężar – na to wpływa dobrze zaprojektowana konstrukcja i wysokiej jakości, dobrze zaimpregnowane drewno. Pokrycie blaszane, czy to w formie blachodachówki modułowej, paneli "na rąbek", czy blachy trapezowej, jest znacznie lżejsze i wymaga innych technik przygotowania konstrukcji oraz podłoża. Dlatego decyzję o wyborze rodzaju pokrycia trzeba podjąć na wczesnym etapie przygotowań do budowy i jej kosztorysowania. Wybór modelu jest sprawą wtórną. Położenie blachodachówki to krótszy czas budowy i mniejsze koszty ekipy budowlanej.

Blacha trapezowa Blachy Pruszyński
Blacha trapezowa Blachy Pruszyński

2. Stopień skomplikowania, wielkość i kąt nachylenia dachu.

Rozważając wybór pomiędzy dachówką a blachodachówką, sprawdź projekt domu i zapisane w nim rekomendacje projektanta i kąt nachylenia połaci (wraz z dopuszczalnymi odstępstwami), który ma znaczenie dla rodzaju pokrycia. Dla przykładu: dla blachy trapezowej minimalny kąt nachylenia określany jest na 5 stopni, dla blachodachówki ciętej na wymiar 9 stopni, dla blachodachówki panelowej 15 stopni, a dla dachówki betonowej około 22 stopni. Jeśli mieszkasz w rejonach górskich, gdzie strony dach jest bardziej praktyczny, być może nie możesz sobie pozwolić na położenie dachówki.

Za najbardziej ekonomiczny uważa się dach dwupołaciowy, także energooszczędny dach w stylu "nowoczesnej stodoły". Pozwala on na naprawdę szeroki wybór stylistyki pokrycia dachowego – od nowoczesnego (np. panel dachowy na rąbek, dachówka lub blachodachówka płaska), poprzez klasyczny (dachówka lub blachodachówka profilowana), po styl regionalny (gont drewniany lub jego imitacja w postaci blachodachówki stylizowanej na gont). Decydując się na wyrazisty styl zazwyczaj można znaleźć tańszą alternatywę i osiągnąć oczekiwany efekt. Każdy dach wielopołaciowy lub posiadający lukarny, facjaty czy wole oko wymaga dodatkowych akcesoriów wzmacniających jego szczelność, a także precyzyjnej pracy dekarza przy docinaniu, dopasowywaniu czy obróbkach.

Panele dachowe na rąbek - dom jednorodzinny w Bystrzycy
Panele dachowe na rąbek - dom jednorodzinny w Bystrzycy

3. Trwałość kontra cena.

Współczesne pokolenie budujących nie myśli o domu dla przyszłych pokoleń, ale o swoich możliwościach i potrzebach "tu i teraz". Wysoki koszt dachu pokrytego dachówką wynika z jego sprawdzonej przez stulecia odporności na trudne warunki atmosferyczne i upływ czasu.

W przypadku blachodachówek na ostateczną cenę, a tym samym na ich żywotność i długość gwarancji wpływa wybór powłoki. Producenci blachodachówek oferują długi okres gwarancji (jak np. Blachy Pruszyński na produkty z powłoką poliuretanową - gwarancję do 50 lat).

W praktyce inwestorzy ważą na szali trwałość i cenę produktów: na pokrycie budynków gospodarczych stosują blachę ze stali ocynkowanej lub blachodachówkę pokrytą cieńszą powłoką z poliestru, a na pokrycie domu – ten sam model zabezpieczony grubszą powłoką poliuretanową (lub hybrydową). Jeśli budujący zaplanował położyć dachówkę, a ta nie mieści się w budżecie, rozsądnym rozwiązaniem jest wybór blachodachówki imitującej dachówkę i postawienie na sprawdzoną ekipę dekarską.

Nikt nie podejmie za inwestora decyzji o tym, jak duży ma być dach jego domu, jaki mieć kształt czy sposób wykończenia. Wyidealizowany pierwszy dom traci swój czar, gdy okazuje się, jakie koszty za sobą niesie i że w sumie podobny efekt można osiągnąć innymi metodami. Dlatego, przy braku doświadczenia, dobrym zwyczajem jest umówienie się na konsultacje z doświadczonym dekarzem, który wskaże czasochłonne i kosztochłonne elementy planu budowy oraz wady i zalety wybranego materiału na pokrycie.

Komentarze

Gość
02-09-2022 14:59
Dzien dobry jaka?cena netra kwadratowego paneli
Gość nick
01-08-2022 12:21
cenne i ciekawe
Gość Nick363
02-06-2022 10:57
Ekonomiczne? Blacha drożej wychodzi niż dachówka ceramiczna.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz