Jaki wpływ na bryłę domu i na koszty budowy ma rodzaj konstrukcji dachu?

Jaki wpływ na bryłę domu i na koszty budowy ma rodzaj konstrukcji dachu?

Dach jest tym elementem konstrukcji domu, który w dużej mierze przesądza o wyglądzie bryły, a także o możliwościach funkcjonalnych wnętrza. Jego parametry takie jak liczba połaci czy kąt nachylenia określają zazwyczaj szczegółowo wytyczne zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w decyzji o Warunkach Zabudowy.

Dlatego na etapie poszukiwania projektu należy się z nimi dokładnie zapoznać, dostosowując wybór do tych wymogów. Rodzaj konstrukcji dachu wpływa zarówno na finalny wygląd, jak i proporcje bryły, ale także na koszty budowy. Im prostsza jest to konstrukcja, tym koszty realizacji będą odpowiednio niższe, z tego też względu dachy dwuspadowe należą do najbardziej popularnych.

Dach dwuspadowy tworzą połacie połączone w kalenicy, jest nieskomplikowany w wykonaniu, a do jego zalet należy także łatwe odprowadzanie wody i zalegającego śniegu oraz możliwość doświetlenia poddasza użytkowego oknami na ścianach szczytowych.

Dach czterospadowy jest bardziej skomplikowany, a co za tym idzie droższy w wykonawstwie, głównie za sprawą konieczności zastosowania większej liczby elementów wykończeniowych. W przypadku tego dachu w budynkach z poddaszem niezbędne jest zaprojektowanie okien dachowych bądź lukarn, celem właściwego doświetlenia przestrzeni na wyższej kondygnacji. Dachy płaskie to częste rozwiązanie stosowane w projektach domów nowoczesnych. Powierzchnia płaskiego dachu jest mniejsza w porównaniu z dachem dwu i czterospadowym, a realizacja przebiega sprawnie, choć wymaga dużej dokładności. Dach płaski posiada niewielki spadek, aby umożliwić odprowadzanie wody deszczowej.

www.archon.pl

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz