Jak i gdzie najlepiej kupować materiały budowlane?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak i gdzie najlepiej kupować materiały budowlane?

Zakup materiałów budowlanych spędza inwestorom sen z powiek, szczególnie że w ostatnich czasach ceny szaleją. Jednak mimo wszystko, jeśli chcemy ukończyć szybko budowę domu, to nie ma co zwlekać z kupnem materiałów - zresztą nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Podobno tanio to już było…

aktualizacja: 2023-01-17 08:57:18

Budując dom, zakup materiałów możemy zlecić ekipie budowlanej. To dobre rozwiązanie, jeśli fachowcy są zaufani i lokalni - na pewno mają zaprzyjaźnione hurtownie czy składy budowlane. Wielu inwestorów woli jednak robić zakupy samodzielnie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie - pamiętajmy, że to zajęcie czasochłonne i dość duża operacja logistyczna, ale możliwa do przeprowadzenia. Niezależnie od tego, na jaką formę zaopatrzenia placu budowy się zdecydujemy, warto skorzystać z doświadczeń innych budujących i firm wykonawczych. Zebraliśmy najważniejsze zasady dotyczące zakupów materiałów budowlanych.

Rób zakupy w sklepie lub hurtowni budowlanej

Budując dom, oczywiście sporo materiałów możemy kupić w supermarkecie budowlanym, ale raczej nie dostaniemy tam wszystkiego. Dlatego najlepiej poszukać sklepu lub hurtowni budowlanej. Zazwyczaj współpracują one z renomowanymi producentami materiałów budowlanych np. Blachy Pruszyński, gdyż zależy im, aby osoby budujące dom u nich kupowały, a dzisiejszy inwestorzy stawiają na jakość i szukają materiałów cieszących się dobrą opinią. Ponadto dobre jakościowo materiały to mniejsze ryzyko reklamacji.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zakupy w hurtowni budowlanej, to zazwyczaj możesz liczyć na pomoc doświadczonego doradcy. Może on na przykład przygotować wstępny kosztorys na podstawie projektu budowlanego, oczywiście pomoże w doborze materiałów i akcesoriów budowlanych. Na pewno dostaniemy także namiary na lokalnych wykonawców - różnych specjalizacji.

Rób zakupy hurtowe w jednym miejscu blisko placu budowy

O ile to możliwe, najlepiej wszystkie materiały budowlane zamawiać w jednym składzie budowlanym. Warto do hurtowni wybrać się z listą zakupów i od razu zamówić wszystko za jednym razem. Po pierwsze, nie tracimy czasu jeżdżąc od sklepu do sklepu. Po drugie, bardzo często przy dużych zamówieniach można negocjować ceny i dostać bonusy. Dobrze, aby skład budowlany był blisko placu budowy - w takim przypadku możemy liczyć również na bezpłatny transport lub jego koszt będzie znikomy. Nie zapominajmy, że fachowcy, np. firmy dekarskie, mają w hurtowniach często lepsze warunki finansowe niż inwestor z "ulicy". Ponadto specjaliści dokonają zakupu niezbędnych akcesoriów, o których przeciętny inwestor nawet nie pomyśli. Zakupy w jednej hurtowni blisko placu budowy mają jeszcze jedną zaletę - zazwyczaj niewykorzystany i nierozpakowany towar będzie można zwrócić.

Blachodachówka REN - obróbki blacharskie (fot. Blachy Pruszyński)
Blachodachówka REN - obróbki blacharskie (fot. Blachy Pruszyński)

Uważaj na niskie ceny!

Chyba każdy inwestor porównuje ceny - a także czyta opinie - materiałów budowlanych w Internecie. Może się zdarzyć, że znajdziemy w sieci lepszą ofertę niż w składzie budowlanym. Pamiętajmy jednak, że za transport materiałów budowlanych musimy zapłacić, a jest to niemały koszt, szczególnie jeśli odległości są duże. Co więcej, zwrot niewykorzystanych produktów w takim przypadku zazwyczaj jest nieopłacalny. Dlatego też bezpieczniej i wygodniej skorzystać z oferty lokalnej hurtowni budowlanej. Ponadto bez problemu dokupimy brakujące materiały, możemy również skorzystać z depozytu i ustalić termin dostawy w dogodnym czasie.

Kupuj tyle, ile trzeba

Zanim wybierzemy się na zakupy, ustalmy z kierownikiem budowy lub szefem ekipy budowlanej dokładne nazwy i ilości materiałów budowlanych. Ważne jest również określenie terminu, kiedy powinny znaleźć się na placu budowy. Pamiętajmy, że lepiej kupić więcej niż mniej. Dokupione produkty mogą się nieco różnić. Na przykład blachodachówki czy dachówki mogą mieć nieco inny odcień, jeśli pochodzą z różnych partii produkcyjnych - nie jest to żaden błąd, po prostu nie jest możliwe zagwarantowanie jednakowego koloru, gdy pokrycie dachowe pochodzi z dwóch różnych serii. Ponadto brak materiałów budowlanych spowoduje przerwanie prac budowlanych. Na przykład jeśli zdecydowaliśmy się na blachodachówki panelowe, to należy je kupić z 5% zapasem.

Brązowa podbitka Blachy Pruszyński (fot. Blachy Pruszyński)
Brązowa podbitka Blachy Pruszyński (fot. Blachy Pruszyński)

Kupuj z wyprzedzeniem, ale rozsądnie

Jeśli natrafimy na świetną okazję, to nie ma co się zastanawiać, tylko ją wykorzystać. Pamiętajmy jednak, aby materiały budowlane odpowiednio składować na placu budowy - inaczej nie będą nadawały się do użycia, mogą też paść łupem złodziei. Na przykład blachodachówka cięta na wymiar wymaga sporo miejsca, zadaszenia, izolacji od podłoża, należy także zapewnić przepływ powietrza między arkuszami. Zakup materiałów z wyprzedzeniem jest bardzo często praktykowany, ale jeśli nie mamy jak ich przechowywać, to lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Zazwyczaj składy budowlane przechowują (bezpiecznie!) kupione wcześniej materiały - warto dopytać się, czy jest taka możliwość.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Martin

26 Dec 2022, 13:30

Rób zakupy materiałów budowlanych przez internet tam jest największą konkurencja i najniższe ceny. Tylko nie w jednym miejscu w jednej hurtowni budowlanej bo za wszystko przepłacasz. Jak podsumujesz na końcu to wychodzi 30-40% na całości drozej z jednej hurtowni stacjonarnej.

Gość Alfalafel

26 Dec 2022, 12:17

Przede wszystkim nie kupować w liroy merlin i obi. Po pierwsze wcale nie jest taniej po drugie jest to produkcja tzw marketowa a po trzecie nigdy nie ma w takich sklepach odpowiednich ilości materiałów i transport jest drogi.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image