Jak odpowiednio przygotować dach do nadchodzącej zimy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak odpowiednio przygotować dach do nadchodzącej zimy?

Dach pełni niezwykle ważną funkcję, o czym z pewnością są przekonani właściciele domów jednorodzinnych. Z tego powodu starają się oni pilnować każdego etapu budowy, a także zainwestować w najlepsze jakościowo produkty. Jeśli jednak chcemy cieszyć się nienagannym funkcjonowaniem pokrycia dachowego to musimy o nie odpowiednio zadbać. Przegląd i ewentualne naprawy należy wykonać jeszcze przed nadejściem zimy.

aktualizacja: 2022-12-22 07:27:46

Jeżeli wybudowaliśmy dom w stosunkowo niedawnym czasie to najpewniej dach nie będzie potrzebował napraw. Szacuje się, że pokrycie dachowe jakim jest blachodachówka nie trzeba konserwować przez okres najbliższych 3 lat, natomiast warunkiem jest profesjonalny montaż oraz wysokojakościowy produkt pochodzący od renomowanego producenta, np. Blachy Pruszyński. Jednak i nowy dach należy przejrzeć i przygotować na nadchodzący czas ekstremalnych warunków atmosferycznych. Przegląd jesienny jest obowiązkiem przy dachach wieloletnich. Nie należy zwlekać z tą czynnością, gdyż silne wiatry, zalegający śnieg, mróz i różnice temperatur negatywnie wpływają na pokrycie dachowe i mogą powodować wiele szkód. Więc odpowiednio się przygotujmy do tej destrukcyjnej pory roku.

Profesjonalny przegląd i ewentualna naprawa szkód

Przegląd pokrycia dachowego możemy wykonać sami lecz powierzenie pracy fachowcom będzie lepszym pomysłem. Zadanie najlepiej oddać w ręce dekarza, który montował pokrycie. Gdy wykonujemy przegląd samodzielnie możemy przeoczyć ważne detale, których dekarz nie pominie. Profesjonalista do przeglądu wykorzystuje specjalistyczne sprzęty, więc nie umknie mu żaden szczegół, który może powodować dalsze zniszczenia pokrycia dachowego a w konsekwencji całej konstrukcji oraz zawilgotnienia poddasza.

Wykonując przegląd zwróćmy uwagę na miejsca zalegającego śniegu, np. obróbki okienne i kominowe, rynny koszowe a także na powierzchnie narażone na ciężar przez zalegający śnieg, np. płaty i bariery przeciwśniegowe. Warto prowadzić książkę serwisową, dzięki czemu nie pominiemy żadnego terminu następnych przeglądów.

Blachodachówka panelowa SZAFIR (fot. Blachy Pruszyński)
Blachodachówka panelowa SZAFIR (fot. Blachy Pruszyński)

Rynny także są ważnym elementem

Dach składa się z wielu istotnych elementów, jednym z nich jest orynnowanie. Jego przegląd jest równie ważny, dlatego przy jesiennym przeglądzie zwróćmy uwagę również na nie. Orynnowanie przed zimą należy udrożnić oraz naprawić powstałe usterki. W tym celu usuwamy wszystko to co zalega w naszych rynnach oraz rurach spustowych (np. liście, piach, gałęzie, pióra). Zaleganie tych zanieczyszczeń utrudnia bezproblemowy przepływ wody prowadząc do zalewania elewacji i zawilgoceń.

Niewydajne odprowadzanie wody deszczowej czy roztopowej może zniszczyć orynnowanie, ale i konstrukcję dachową. Aby uniknąć zatkania rur spustowych warto zamontować specjalnie dedykowane do tego koszyki lub siatki, które należy umieścić w odpływach rynien. Przy przeglądzie nie można zapomnieć o sprawdzeniu stanu łączeń rynnowych i mocowań oraz o ich ewentualnej wymianie. Mniejsze miejsca nieszczelności zabezpieczymy specjalnymi uszczelniaczami, a tych większych pozbędziemy się złączkami uszczelniającymi.

Blachodachówka PŁASKA firmy Blachy Pruszyński
Blachodachówka PŁASKA firmy Blachy Pruszyński

Zabezpieczenia przeciwśniegowe

Śnieg zsuwający się z dachu stanowi niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt, zalegający śnieg może również zniszczyć orynnowanie. Aby do tego nie dopuścić już podczas budowy powinniśmy zamontować odpowiednie akcesoria przeciwśniegowe. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy to nie ma nic straconego. Przegląd dachu także jest odpowiednim momentem na wykonanie tej pracy.

Na rynku dostępne są różne bariery przeciwśniegowe, zabezpieczające przed zsuwającym się śniegiem, rozbijają one również bryły śniegu na mniejsze części. Zaleca się ich montaż nad drzwiami wejściowymi, garażowymi, miejscem parkingowym oraz nad ściankami wzdłuż ścian domu. Nigdy nie wiemy jakie zmiany klimatyczne przyniesie przyszłość, dlatego nie rezygnujmy z barier przeciwśniegowych sugerując się łagodnymi zimami.

Jak czyścić blaszane pokrycie?

Brud z blachodachówek w większości usuwany jest wraz z deszczem dlatego specjalne zabiegi konserwujące nie są wymagane. Jeśli jednak zdarzy się, że powstaną plamy z osadzającego się pyłu lub sadzy należy je domyć myjką pod ciśnieniem lub użyć w tym celu miękkiej szczotki. Ważne jest aby do wymagających zanieczyszczeń używać wyłącznie płynów przeznaczonych do mycia tego typu powierzchni, mocne, chemiczne środki mogą powodować odbarwienia i uszkodzić blachodachówkę. Miejsca korozji dokładnie czyścimy, a następnie zabezpieczamy specjalną farbą korozyjną. Zapobiegnie to dalszemu niszczeniu blachodachówek podczas zimy.

Eksperci Blachy Pruszyński

Zdaniem naszych Czytelników

Gość ro

08 Feb 2023, 02:27

"Miejsca korozji dokładnie czyścimy, a następnie zabezpieczamy specjalną farbą korozyjną" - może jednak lepszym pomysłem jest zabezpieczyć miejsca korozji farbą antykorozyjną>

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!