Co różni dach jednospadowy od wielospadowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co różni dach jednospadowy od wielospadowego?

Rozpoczęcie budowy domu łączy się z szeregiem najczęściej trudnych decyzji dla inwestora. Jest to jeden z trudniejszych momentów podczas całego procesu. Jednym z problemów powodujących mętlik w głowie jest dach, a zwłaszcza jego konstrukcja i pokrycie. Jakie są nowe trendy z nim związane?

aktualizacja: 2022-12-22 08:00:46

Dom nie może istnieć bez dachu. Zapewnia oczywiście bezpieczeństwo, ale co najważniejsze jest idealnym zwieńczeniem konstrukcji. Oprócz aspektów praktycznych, zwróćmy też uwagę na estetykę i wygląd. Dlatego zastanówmy się wcześniej jakie są nasze oczekiwania i jakie koszty chcemy przeznaczyć na budowę domu. Na jaki rodzaj konstrukcji się zdecydować?

Nowoczesny styl architektoniczny - czyli o dachu płaskim

W ostatnim czasie na rynku światowym panuje minimalizm. Proste budynki sprawdzają się w tym doskonale. Powoduje to, że coraz częściej na konstrukcjach w nowoczesnym stylu możemy zaobserwować dachy płaskie. Dach płaski wspiera konstrukcja nośna, która składa się z warstwy żelbetowej, następnie układane na nią jest ocieplenie a na końcu pokrycie dachowe. Można wykonać ten dach w trzech wersjach: niewentylowanej, wentylowanej i odwróconej.

Najprostszą do wykonania jest konstrukcja niewentylowana, lecz jest też najbardziej wadliwa z trzech wyżej wymienionych. Stosowana jest często do pomieszczeń nieogrzewanych i budynków gospodarczych. Kolejne, czyli dachy wentylowane, mają za zadanie odprowadzać wilgoć, która zalega w warstwie ociepleniowej. Pomiędzy stropem z ociepleniem a wyższą warstwą dachu znajduje się pusta przestrzeń wypełniona powietrzem. Ułatwia ona przemieszczanie się powietrza, co powoduje że wilgoć nie jest zatrzymywana.

Ostatnim rodzajem jest konstrukcja odwrócona. Charakteryzuje się ona tym, że pierwsza warstwa jest hydroizolacją, na którą kładziona jest warstwa termoizolacyjna. Ostatnia warstwa obciążona jest żwirem. Pozwala to wodzie spływać w trzech poziomach. Na jednym poziomie spływa po warstwie żwirowej, drugim- warstwie termoizolacyjnej, natomiast najmniejsza część wody, przedostająca się do warstwy hydro izolacyjnej spływa między stykami płyt. Na dachu odwróconym można zrobić ogród. Lecz jego nazwa "dach płaski" nie jest do końca prawdziwa. Jest on nachylony pod kątem od 5 do 20°.

Zwróćmy uwagę na dachy strome

Są popularniejszym oraz częściej wybieranym rodzajem dachu niż dachy płaskie. Ta kategoria ma długą listę konstrukcji. Przyjrzyjmy się każdej z osobna. Czy są dachy pozbawione wad?

  • Najprostsza konstrukcja- dachy pulpitowe czy też, inaczej mówiąc, jednospadowe składają się z jednej połaci w kształcie prostokąta. Najlepiej sprawdzą się w przypadku rozpiętości między ścianami nie większej niż 6 m. Najczęściej możemy je zobaczyć na garażach i przybudówkach, bardzo rzadko na domach jednorodzinnych.
  • Najpopularniejsze w ostatnich latach, czyli dachy dwuspadowe są najlepszym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych tych parterowych i piętrowych. Posiadają dwie prostokątne połacie, które ułatwiają zagospodarowanie poddasza. Są tanią alternatywą dachu, z powodu swojej prostoty. Ciekawą propozycją przy dachu dwuspadowym jest wybór konstrukcji asymetrycznej lub kolebkowej.
  • Dachy czterospadowe najczęściej są połączeniem dwóch trapezowych połaci z dwoma trójkątnymi, które są nachylone pod identycznym kątem. Tutaj musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Poddasze będzie nam trudniej zagospodarować niż w przypadku dachu dwuspadowego, z powodu skośnych ścian z każdej strony. Do tego rodzaju dachu zaliczymy dachy kopertowe i namiotowe.
  • Dach mansardowy składa się z dwóch lub czasami czterech połaci, załamanych pod różnymi kątami. Dzięki temu poddasze jest dużo łatwiejsze w umeblowaniu i bardziej funkcjonalne.
  • Modyfikacja dachu dwuspadowego (inaczej dach naczółkowy) - jego narożniki są ścięte pod kątem, nazywamy to naczółkami.
  • Najbardziej skomplikowane dachy - wielopołaciowe - to duża ilość połaci w różnych kształtach, najczęściej o dużym kącie nachylenia. Spotkamy je zazwyczaj na większych posiadłościach. Jest najdroższą wersją dachu.
MODUS - blachodachówka panelowa
MODUS - blachodachówka panelowa (fot. Blachy Pruszyński)

Najpopularniejsze pokrycie dachowe - blachodachówka

Blachodachówka jest uniwersalnym pokryciem dachowym, sprawdzającym się na dachach nowych, a także remontowanych. Posiada szereg zalet - jest lekka oraz prosta w montażu, posiada odporność na korozje i odkształcenia, ma niską cenę i charakteryzuje się estetyką wykonania i trwałością, które zawdzięcza powłokom dekoracyjno-ochronnym.

Eksperci Blachy Pruszyński

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!