Charakterystyka dachu płaskiego wentylowanego i niewentylowanego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Charakterystyka dachu płaskiego wentylowanego i niewentylowanego

Dachy płaskie, zwane też stropodachami, dominowały w polskim krajobrazie w latach 70., jako typowe zwieńczenie domów-kostek. Choć w związku z tym wielu inwestorom nie kojarzą się najlepiej, zaczynają wracać do łask. Bardzo dobrze prezentują się bowiem na budynkach o nowoczesnej architekturze, nawiązującej do modernizmu.

aktualizacja: 2022-04-28 11:20:10

W przeciwieństwie do konstrukcji spadzistych, dachy płaskie dają możliwość swobodnego projektowania kształtu budynku. W tym wariancie nie ma też problemu z zagospodarowaniem najwyższej kondygnacji. Poza tym na płaskiej powierzchni dachu można urządzić taras czy tzw. zielony dach.

Ze względu na to, że z takich konstrukcji wolniej spływa deszczówka, niezbędna jest duża staranność przy wykonywaniu na dachu izolacji. Konieczne jest też wyposażenie stropodachu w skuteczny system odprowadzania wody. Najczęściej tworzą go przepusty w attyce i zewnętrzne rury spustowe. Już podczas eksploatacji trzeba natomiast pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu.

W zależności od konstrukcji dachy płaskie dzieli się na wentylowane i niewentylowane.

Dach płaski wentylowany

Stropodach wentylowany - schemat
Stropodach wentylowany - schemat

To najpopularniejsze rozwiązanie, przypominające nieco dach skośny o bardzo małym spadku. Elementem nośnym jest strop nad najwyższą kondygnacją. Na nim opiera się konstrukcja wykonana najczęściej z drewna (wiązary bądź prefabrykowane kratownice), ewentualnie z metalowych kształtowników. Stanowi ona oparcie dla warstwy spadkowej, utworzonej z materiałów drewnopochodnych, np. płyt OSB, sklejki. Na niej umieszcza się szczelne pokrycie dachowe, przeważnie papę bitumiczną układaną wielowarstwowo.

Nazwa tej konstrukcji bierze się stąd, że pomiędzy stropem a pokryciem znajduje się pustka, umożliwiająca odprowadzenie (wentylowanie) gromadzącej się tam wilgoci. Niezbędne do tego są otwory wentylacyjne w ściankach kolankowych (należy je zabezpieczyć siatką, aby do środka nie dostały się ptaki). Wentylowanie dachu potrzebne jest po to, aby wilgoć nie uszkodziła pokrycia i ocieplenia - wełny mineralnej lub styropianu - które układa się na paroizolacji na stropie.

Może cię zainteresować
Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jaka papa na deskowanie? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu
Zobacz więcej Zwiń

Uwaga! Jeżeli do zaizolowania posłuży wełna, warto rozłożyć na niej folię. Uchroni ona ocieplenie przed ściekającą wodą, która może się pojawić w wyniku powstania nieszczelności w pokryciu dachowym.

Dach płaski niewentylowany

Stropodach niewentylowany - schemat
Stropodach niewentylowany - schemat

W takiej konstrukcji nie ma wiązarów i pustki - wszystkie warstwy ściśle do siebie przylegają. W najpopularniejszym wariancie - dachu płaskim tradycyjnym - na stropie wylewa się warstwę spadkową z betonu, na niej układa paroizolację, a następnie ocieplenie z wełny mineralnej, polistyrenu ekstrudowanego, pianki poliuretanowej lub z płyt z twardych odmian styropianu. Ostatnia warstwa to pokrycie dachowe, zazwyczaj papa układana wielowarstwowo.

Dachy płaskie niewentylowane wykonuje się również w odwróconym układzie warstw. W tym wariancie konstrukcja nośna dachu z ukształtowanym spadkiem pokryta jest izolacją przeciwwodną (zazwyczaj są to dwie warstwy papy termozgrzewalnej), a dopiero na niej umieszcza się ocieplenie z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub z płyt styropianowych odmiany hydro. Wykończenie stanowi warstwa dociskowa - usypany na geowłókninie żwir lub betonowe płyty. Na takim dachu można też założyć ogród. Ostatnią warstwę stanowi wówczas żyzna ziemia.

Redaktor: Norbert Skupiński

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!