Charakterystyka dachu płaskiego wentylowanego i niewentylowanego

Charakterystyka dachu płaskiego wentylowanego i niewentylowanego

Dachy płaskie, zwane też stropodachami, dominowały w polskim krajobrazie w latach 70., jako typowe zwieńczenie domów-kostek. Choć w związku z tym wielu inwestorom nie kojarzą się najlepiej, zaczynają wracać do łask. Bardzo dobrze prezentują się bowiem na budynkach o nowoczesnej architekturze, nawiązującej do modernizmu.

Streszczenie artykułu
Dachy płaskie, zwane stropodachami, były popularne w Polsce w latach 70., szczególnie w domach-kostkach. Obecnie wracają do łask dzięki swojej estetyce, która dobrze komponuje się z nowoczesną architekturą nawiązującą do modernizmu. Dachy płaskie oferują większą swobodę projektowania budynków oraz możliwość zagospodarowania najwyższej kondygnacji, np. poprzez stworzenie tarasu lub zielonego dachu. Wymagają jednak starannej izolacji i efektywnego systemu odprowadzania wody, gdyż deszczówka spływa z nich wolniej niż z dachów spadzistych. Istnieją dwa rodzaje dachów płaskich: wentylowane, które mają pustkę wentylacyjną chroniącą przed wilgocią, oraz niewentylowane, gdzie warstwy przylegają do siebie, a izolacja wodna jest szczególnie ważna.

W przeciwieństwie do konstrukcji spadzistych, dachy płaskie dają możliwość swobodnego projektowania kształtu budynku. W tym wariancie nie ma też problemu z zagospodarowaniem najwyższej kondygnacji. Poza tym na płaskiej powierzchni dachu można urządzić taras czy tzw. zielony dach.

Ze względu na to, że z takich konstrukcji wolniej spływa deszczówka, niezbędna jest duża staranność przy wykonywaniu na dachu izolacji. Konieczne jest też wyposażenie stropodachu w skuteczny system odprowadzania wody. Najczęściej tworzą go przepusty w attyce i zewnętrzne rury spustowe. Już podczas eksploatacji trzeba natomiast pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu.

W zależności od konstrukcji dachy płaskie dzieli się na wentylowane i niewentylowane.

Dach płaski wentylowany

Stropodach wentylowany - schemat
Stropodach wentylowany - schemat

To najpopularniejsze rozwiązanie, przypominające nieco dach skośny o bardzo małym spadku. Elementem nośnym jest strop nad najwyższą kondygnacją. Na nim opiera się konstrukcja wykonana najczęściej z drewna (wiązary bądź prefabrykowane kratownice), ewentualnie z metalowych kształtowników. Stanowi ona oparcie dla warstwy spadkowej, utworzonej z materiałów drewnopochodnych, np. płyt OSB, sklejki. Na niej umieszcza się szczelne pokrycie dachowe, przeważnie papę bitumiczną układaną wielowarstwowo.

Nazwa tej konstrukcji bierze się stąd, że pomiędzy stropem a pokryciem znajduje się pustka, umożliwiająca odprowadzenie (wentylowanie) gromadzącej się tam wilgoci. Niezbędne do tego są otwory wentylacyjne w ściankach kolankowych (należy je zabezpieczyć siatką, aby do środka nie dostały się ptaki). Wentylowanie dachu potrzebne jest po to, aby wilgoć nie uszkodziła pokrycia i ocieplenia - wełny mineralnej lub styropianu - które układa się na paroizolacji na stropie.

Uwaga! Jeżeli do zaizolowania posłuży wełna, warto rozłożyć na niej folię. Uchroni ona ocieplenie przed ściekającą wodą, która może się pojawić w wyniku powstania nieszczelności w pokryciu dachowym.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Dach płaski niewentylowany

Stropodach niewentylowany - schemat
Stropodach niewentylowany - schemat

W takiej konstrukcji nie ma wiązarów i pustki - wszystkie warstwy ściśle do siebie przylegają. W najpopularniejszym wariancie - dachu płaskim tradycyjnym - na stropie wylewa się warstwę spadkową z betonu, na niej układa paroizolację, a następnie ocieplenie z wełny mineralnej, polistyrenu ekstrudowanego, pianki poliuretanowej lub z płyt z twardych odmian styropianu. Ostatnia warstwa to pokrycie dachowe, zazwyczaj papa układana wielowarstwowo.

Dachy płaskie niewentylowane wykonuje się również w odwróconym układzie warstw. W tym wariancie konstrukcja nośna dachu z ukształtowanym spadkiem pokryta jest izolacją przeciwwodną (zazwyczaj są to dwie warstwy papy termozgrzewalnej), a dopiero na niej umieszcza się ocieplenie z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub z płyt styropianowych odmiany hydro. Wykończenie stanowi warstwa dociskowa - usypany na geowłókninie żwir lub betonowe płyty. Na takim dachu można też założyć ogród. Ostatnią warstwę stanowi wówczas żyzna ziemia.

Norbert Skupiński

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czym były dachy płaskie i kiedy były popularne w Polsce?

    Dachy płaskie, zwane stropodachami, dominowały w polskim krajobrazie w latach 70., stanowiąc typowe zwieńczenie domów-kostek.
  • Dlaczego dachy płaskie zaczynają wracać do łask?

    Dachy płaskie wracają do łask, ponieważ dobrze prezentują się na budynkach o nowoczesnej architekturze, nawiązującej do modernizmu.
  • Jakie są zalety dachów płaskich w porównaniu do dachów spadzistych?

    Dachy płaskie dają większą swobodę w projektowaniu kształtu budynku i umożliwiają zagospodarowanie najwyższej kondygnacji, np. poprzez stworzenie tarasu lub zielonego dachu.
  • Jakie problemy mogą wystąpić przy konstrukcji dachu płaskiego i jak można im zapobiec?

    Ze względu na wolniejsze spływanie wody deszczowej, dachy płaskie wymagają starannej izolacji oraz skutecznego systemu odprowadzania wody. Niezbędne jest również regularne usuwanie śniegu podczas eksploatacji.
  • Na jakie rodzaje dzielą się dachy płaskie i czym się różnią?

    Dachy płaskie dzielą się na wentylowane i niewentylowane. Wentylowane posiadają pustkę wentylacyjną, która chroni przed wilgocią, natomiast w dachach niewentylowanych warstwy ściśle do siebie przylegają, a wentylacja nie jest stosowana.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz