Partnerem akcji jest Narodowa Agencja Poszanowania Energii.
Więcej dziennego światła, więcej świeżego powietrza, więcej wygody i naturalna energia – to korzyści z mieszkania w domu pełnym pozytywnej energii. Światło dzienne ma pozytywny wpływ zarówno na dobre samopoczucie, jak i zdrowie fizyczne oraz wydajność organizmu.
Promienie słoneczne to darmowe oświetlenie, a także ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania lub podgrzania wody.
Aż 90% swojego czasu spędzamy w budynkach, dlatego jakość świeżego powietrza we wnętrzu powinna być jak najlepsza. Skuteczna wentylacja pozwoli szybko pozbyć się alergenów i regulować poziom wilgotności.
Pełen komfort wnętrz to utrzymanie domu w równowadze termicznej z minimalnym zaangażowaniem mieszkańców.
- Niski strych - potencjał ukryty. Jak go wykorzystać?
- Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA
- Jaka papa na deskowanie?
- Wyłazy dachowe: wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze i montażu
Aby zbudować komfortowy dom pełen pozytywnej energii wystarczy zaledwie pięć kroków:
- właściwe rozmieszczenie okien względem stron świata;
- odpowiednia ilość okien i alternatywnych sposobów naturalnego doświetlenia;
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii;
- zminimalizowanie straty ciepła poprzez właściwą izolację okien i ścian, dachu;
- zastosowanie odpowiednich akcesoriów i systemów inteligentnej obsługi.
Zimą okna o wysokim współczynniku g pozwalają pozyskiwać energię cieplną ze słońca | Latem rolety zewnętrzne chronią przed przegrzewaniem i oszczędzają energię elektryczną potrzebną do klimatyzacji |
Najważniejsze jest jednak to, że ideę domu pełnego pozytywnej energii można zrealizować wykorzystując dostępne na rynku produkty VELUX. Instalując okna do poddaszy warto spojrzeć na dom z perspektywy słońca.
Okna zainstalowane od południa otworzą dom na bezpośrednie światło słoneczne, gwarantujące największą ilość światła dziennego i pozytywny bilans energetyczny - takie usytuowanie okien sprawia, że zyskują one więcej energii niż tracą.
Dla zapewnienia maksymalnej izolacyjności cieplnej i zysku energetycznego, a także doświetlenia warto rozważyć użycie: jednokomorowej szyby energooszczędnej od południa, a dwukomorowej szyby superenergooszczędnej od północy.
W dotychczas ciemnych pomieszczeniach jak, łazienki czy garderoby, warto zastosować świetlik tunelowy. Natomiast w pomieszczeniach sięgnąć po najnowsze rozwiązanie VELUX – okna do płaskiego dachu, które świetnie doświetlą wnętrze.
Dobrze dobrany system kolektorów słonecznych VELUX pozwala oszczędzić do 70% energii do ogrzewania ciepłej wody i jest doskonale zintegrowany z dachem i oknami VELUX – współtworzy atrakcyjną architekturę budynku.
Jednym z najistotniejszych elementów przy montażu okien do poddaszy jest zapewnienie odpowiedniej izolacji zewnętrznej strony ramy okiennej - VELUX stworzył do swoich okien idealnie dopasowaną, łatwą w montażu ramę izolacyjną BBX wykonaną z wysoko izolacyjnej i nienasiąkliwej pianki.
Dodatkowo wyposażając okno w roletę zewnętrzną można uzyskać kolejne korzyści, jak całkowite zaciemnienie nawet w słoneczny dzień, wytłumić hałas, latem obniżyć temperaturę wnętrza do 7°C, a zimą dodatkowo redukować straty ciepła do 30%. INTEGRA® to wyjątkowy, sterowany falami radiowymi, inteligentny system obsługi domu, który możesz zaprogramować do swoich potrzeb przy użyciu łatwego w obsłudze pilota.
Latem system steruje osłonami przeciwsłonecznymi chroniąc pomieszczenia przed nadmiarem ciepła i koniecznością stosowania klimatyzacji, a zimą nocą zasuwa rolety, zmniejszając straty ciepła, a w dzień odsłania okna, pozwalając korzystać z darmowej energii słonecznej, wpuszczając do wnętrza promienie słońca.
W ramach kampanii edukacyjnej firma VELUX przygotowała również pakiet dotacji dla 20 domów, na łączną kwotę 200 tys. złotych. Więcej nt. idei domu pełnego pozytywnej energii a także dopłat na stronie internetowej
Firma powiązana: VELUX Polska Sp. z o.o.