Artykuły: Dachy i rynny
Akcesoria dachowe i system rynnowy udały się na... 99%
Na ogrodowej połaci dachu śnieg niekiedy wyłamuje fragmenty koszy i rynny, a spadając na ziemię niszczy rośliny. U mnie elementy miedziane nie są gotowe, tylko obrabiane ręcznie i dekarz musiał je naprawiać dwa razy - mówi Jola, Czytelniczka Budujemy Dom, która system rynnowy i akcesoria dachowe ułożyła w 2006 r.
System rynnowy z PVC czyszczę tylko raz w roku
Z dachem i systemem rynnowym nie mam żadnego problemu. Rynny i rury spustowe są całe i drożne, nie potrzebują wymiany haków, obejm. Choć mam lęk wysokości, raz w roku wychodzę na dach i wyjmuję siatkę z rynny... - mówi Kuba, Członek Klubu Budujących Dom, system rynnowy i akcesoria dachowe założył w 2014 r.
Szybko poznałem wady systemu rynnowego z PVC
Szybko poznałem wady systemu z PVC. Pod wpływem wysokiej temperatury rynny zaczęły się rozszerzać i "strzelać", a złączki rozszczelniać. Gumowe uszczelki na złączkach przetrwały gorąco sięgające 40-50°C oraz silny mróz przez góra 2 lata, potem zaczęły przepuszczać wodę... - mówi Janusz, który wraz z Basią, są Członkami Klubu Budujących Dom, a system rynnowy i akcesoria dachowe założyli w 2003 r.
Stalowy system rynnowy się sprawdza, a dekarze byli profesjonalni
Materiały na dach i system rynnowy chciałam kupić w hurtowni z okolicy, lecz w trzech potraktowano mnie niepoważnie. W końcu pojechałam do innej hurtowni dekarskiej, znajdującej się 80 km od mojego miejsca zamieszkania. Tam rozmowa była inna... - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która system rynnowy i akcesoria dachowe ułożyła w 2015 r.
Jak wykonać lukarnę? Instrukcja krok po kroku
Aby zapewnić na poddaszu więcej przestrzeni i światła, zamiast zamontowania okien dachowych czy wykonania tradycyjnej lukarny, można zastosować gotowy zestaw konstrukcyjny. Wchodzące w jego skład elementy doskonale do siebie pasują, co pozwala na szczelny i szybki montaż.
Po 10 latach użytkowania drewniane okna dachowe wyglądają jak nowe
Minęło 10 lat, a okna w dachu wyglądają jak nowe. Drewno nie wymaga konserwacji, uszczelki nie sparciały, zawiasy się nie rozregulowały. Klamka na dolnej ramie okna lekko działa... - mówi Adam, Członek Klubu Budujących Dom, który okna dachowe użytkuje od 2007 r.
Polecam wszystkim okna dachowe z automatyką
Okna dachowe z automatyką, czyli z pilotem i czujnikiem deszczu, fantastycznie się sprawdzają. Raz się zdarzyło, że gdy syn zaciągnął roletę na dłuższy czas w lecie, potem nie zareagowała na pilota. Wezwałam montera, który poinstruował, w jaki sposób możemy ją sami odblokowywać pilotem. Zdalne sterowanie polecam wszystkim - mówi Stella, Członkini Klubu Budujących Dom, która okna dachowe użytkuje od 2014 r.
Dlaczego wybraliśmy wysokoosiowe okna dachowe?
Okna są duże, a w sypialniach połączone w duet, więc widok jest szerszy i we wnętrzach jest jasno. Klamka w dole skrzydła pomaga wygodnie operować wszystkimi funkcjami okna, czyli m.in. otwierać i zamykać, ustawiać szczelinę wentylacyjną, obracać do mycia... - mówi Kasia, Czytelniczka Budujemy Dom, która okna dachowe użytkuje od 2009 r.
Czemu rynny są aż tak ważne?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia czemu współczesny dom nie może być bez orynnowania i podopowada, jakie Inwestor ma możliwości wyboru.
Jak zapewnić prawidłową wentylację dachu?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem radzi, jak wentylować dach, aby ewentualna wilgoć mogła się jednak z dachu wydostać.
Jak dobrać szczelność podkładu względem pokrycia dachowego?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem radzi, jak powinny być ułożone warstwy dachu, aby pokrycie dachowe było szczelne i trwałe.
Jakie powinno być dobre pokrycie dachowe?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem radzi, które porycie dachowe spełni oczekiwania Inwestora.
Dlaczego więźby wykonuje się z drewna?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia, dlaczego więźby wykonuje się z drewna.
Jakiego rodzaju konstrukcje dachu stosuje się w budownictwie jednorodzinnym?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o rodzajach konstrukcji dachowych i możliwościach aranżacji, którą nam oferują.
Wybór dachu? To nie takie proste!
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem opowiada o zaletach i wadach kostrukcji dachowych.
Obróbki dachowe przyścienne - wykonanie i koszty
Pokazujemy na schemacie, jak prawidłowo wykonać obróbki przyścienne i ile to kosztuje.
Obróbki dachowe z blachy - obróbka okapu
Pokazujemy na schematach, jak prawidłowo wykonać obróbkę okapu dachowego.
Świetliki rurowe zmniejszają rachunki za prąd
W 2014 r. zmieniliśmy gont bitumiczny na blachodachówkę. To był dobry moment, żeby dołożyć świetliki w pokoju córki i w łazience. W pokoju było ponuro, mimo że jest tam duże okno w ścianie. Jeśli chodzi o łazienkę, to nigdy nie miała okna. Stwierdziliśmy, że zamontowanie tu świetlika zmniejszy opłaty za prąd... - mówią Joanna i Adam, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy świetliki rurowe użytkują od 2014 r.
Dach pokryty samonośnymi płytami warstwowymi wykończonymi blachą stalową
Przed budową domu poznałem technologię pokrywania dachów samonośnymi płytami warstwowymi, bo zastosowali je rodzice w hali produkcyjnej. Przekonałem się do niej, widząc, jak szybko powstaje gotowy dach, dobrze zaizolowany i od razu wykończony po zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Pomyślałem, że ta technologia nada się do pawilonu z dużym basenem, który planowałem przy własnym domu - mówi Włodek, Członek Klubu Budujących Dom, który dach układał w 2009 r.
Dach pokryty blachodachówką - trafiliśmy na fachowych dekarzy
Dekarze sprawdzili się. Obróbki blacharskie nie przeciekają. Tylko raz, z powodu silnego wiatru i zacinającego deszczu, woda dostała się do kominka wentylacyjnego i w pokoju pojawił się zaciek. Od tamtej pory dach jest bezawaryjny - mówią Agnieszka i Tomek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy dach układali w 2009 r.
Płaska blacha na rąbek stojący - z pokryciem od początku mieliśmy niefart!
Panele mocno zawiodły nas pod względem funkcjonalnym. Podczas silnych wiatrów wpadają w wibracje i hałasują do tego stopnia, że przeszkadzają we śnie. Podczas pierwszej wichury w nowym domu mieliśmy z żoną wrażenie, że wiatr zrywa pokrycie, a my odlecimy razem z nim. Nie ubarwiamy - łomot blachy jest okropny i stanowi poważny defekt użytkowy. Ale to nie wszystko... - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który dach układał w 2011 r.
Dach pokryty gontem bitumicznym uszkodzony przez wichurę
Mieszkam na otwartym terenie i po sześciu latach od ułożenia gontu bitumicznego, wichura poderwała kilka pasów na północnej połaci. Dokupiłam nowe, żałując, że nie zrobiłam wcześniej zapasu, bo trochę różnią się kolorystycznie. Tuż po naprawie, wichura znowu je uszkodziła w tym samym miejscu i na strychu pojawił się drobny zaciek... - mówi Giesia, Członkini Klubu Budujących Dom, która dach układała w 2000 r.
Blachodachówka przypominająca blachę na rąbek stojący
Do nowoczesnej bryły domu, pasuje równie nowoczesny i prosty dach, dlatego na dwuspadowych połaciach chciałem mieć płaską blachę, układaną na rąbek stojący. Żeby uniknąć długotrwałego ręcznego jej formowania na placu budowy, zastąpiłem typową płaską blachę gotowym systemem od znanego producenta, naśladującym to tradycyjne ułożenie - mówi Marcin - Członek Klubu Budujemy Dom, który dach układał 5 lata temu.
30 połaci dachu z 10 letnią gwarancją!
Kupiłem dachówkę z gwarancją 30 lat, a na dekarzach wymogłem pisemną gwarancję na montaż na okres 10 lat. To bardzo ich zdyscyplinowało - dach, mimo swojej złożoności, przetrwał wiele burz i wichur bez odpadnięcia ani jednej dachówki - mówi Konrad - Członek Klubu Budujemy Dom, który dach układał 4 lata temu.
Blachodachówka na czterospadowym dachu to bardzo drogie rozwiązanie
Prawie zemdleliśmy, kiedy okazało się, że do pokrycia 282 m2 dachu, trzeba kupić aż 360 m2 blachodachówki i dużą ilość gąsiorów - mówi Michał, Czytelnik Budujemy Dom, który dach układał w 2008 roku.
Dachówka cementowa nie musi być porowata
Wybraliśmy dachówkę cementową ze względu na jej przystępną cenę i wygląd oraz gwarancję 30 lat. Porównaliśmy ją w składzie budowlanym z różnymi dachówkami ceramicznymi i dopiero wtedy namacalnie przekonałam się, że powierzchnia cementowych wyrobów nie musi być chropowata - mówią Ania i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy dach układali w 2011 r.
Jak zmierzyć wilgotność drewna bez miernika?
Wilgotność drewna najczęściej określa się specjalnym miernikiem. Niestety, dobry, dający dokładne wyniki sprzęt jest poza zasięgiem amatora - kosztuje kilka tysięcy złotych. Z kolei tanich (ok. 100 zł) elektronicznych mierników nie warto kupować, bo są tak niedokładne, że w praktyce stają się bezużyteczne.
Ocieplenie dachu w domu energooszczędnym
Narzucone przepisami wymagania odnośnie termoizolacyjności dachów są ostrzejsze, niż dla ścian zewnętrznych (odpowiednio 0,20 W/(m2·K) – dach i 0,25 ściany). To uzasadnione, bo ruch ciepła ku górze jest intensywniejszy, a jego straty większe.
Źle dobrane rynny - hałasują (strzelają i pykają)
Jesteśmy zadowoleni z pokrycia, ale mniej z orynnowania. W słońcu i na mrozie rynny po prostu hałasują - strzelają, pykają. Ich praca powoduje, że na złączkach wyskakują z mocowania, powodując nieszczelności. Musimy je na nowo wpinać - mówią Edyta i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy układali dach 5 lat temu.
Kopertowy dach pokryty dachówką cementową za 70 tys. zł
Razem z mężem chcieliśmy przyozdobić prostą parterową bryłę domu ładnym dachem. Ponieważ dach jest najbardziej widocznym elementem, postanowiliśmy zainwestować w solidne trwałe materiały, które będą mieć ponadczasowe wzornictwo. Szukaliśmy dachówki o prostym geometrycznym wzorze - mówi Agnieszka, Członkini Klubu Budujących Dom, która układała dach 4 lata temu.
Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią
Kupiliśmy glazurowaną dachówkę, ponieważ na gładkiej powierzchni nie osadza się brud. Działkę otacza gruntowa droga, a nieopodal domu rośnie brzozowy lasek, więc chcieliśmy ją dobrze zabezpieczyć przed kurzem, nasionkami brzóz i mchem - mówią Ewa i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy układali dach 1,5 roku temu.
Funkcje podkładów pod pokrycia dachowe
Dobry dach to efekt odpowiedniego dopasowania wielu elementów - jego konstrukcji, podkładu i pokrycia. Wymagania zmieniają się przy tym drastycznie, w zależności od kąta nachylenia połaci i sposobu ich wentylacji.
Podbitka dachowa - wentylacja, materiał, montaż i oświetlenie
Podbitka z tworzywa sztucznego przypomina siding stosowany na elewacjach, zaś podbitkę drewnianą wykonuje się z typowych listew boazeryjnych. Montaż nie jest więc skomplikowany i nie sprawia kłopotów większości wykonawcom. Mało kto zastanawia się jednak, po co właściwie jest podbitka i jak jej obecność lub brak wpływa na resztę dachu.
O jedną rurę spustową w systemie rynnowym za mało
W trakcie użytkowania okazało się jedynie, że powinniśmy zgodzić się na zamontowanie siódmej rury spustowej przy wejściu do domu, jak zalecali wykonawcy - mówią Elżbieta i Maciej, Członkowie Klubu Budujących Dom.
Dom w lesie tylko z blachodachówką i rynnami z PVC
Po blisko 9 latach użytkowania domu już wiem, że na leśnym terenie miałabym problem z mchem na ceramicznych dachówkach. Pokrycie z blachodachówki i rynny z PVC wytrzymuje bombardowanie gałązek, żołędzi i szyszek - mówi Krystyna, Czytelniczka Budujemy Dom.
Stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego
Wygląda na to, że system rynnowy wybraliśmy prawidłowo. Kłopotu przysparza okresowy nadmiar wody na działce, która nie zawsze wsiąka w średnio przepuszczalny grunt - mówią Ela i Jerzy, Członkowie Klubu Budujących Dom.