Dlaczego wybraliśmy wysokoosiowe okna dachowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego wybraliśmy wysokoosiowe okna dachowe?

Okna są duże, a w sypialniach połączone w duet, więc widok jest szerszy i we wnętrzach jest jasno. Klamka w dole skrzydła pomaga wygodnie operować wszystkimi funkcjami okna, czyli m.in. otwierać i zamykać, ustawiać szczelinę wentylacyjną, obracać do mycia... - mówi Kasia, Czytelniczka Budujemy Dom, która okna dachowe użytkuje od 2009 r.

Dom: dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 43°, pokryty dachówką ceramiczną.

 

Okna dachowe:

 • Wysokoosiowe, wymiary 70 × 140 cm. 
 • Ramy z PVC, w kolorze białym, pakiet dwóch szyb energooszczędnych. 
 • Akcesoria – rolety wewnętrzne, plisowane, całkowicie zaciemniające i z ekranem przeciwsolarycznym. 
 • Lokalizacja – na wschodniej i zachodniej połaci dachu.

Montaż: wykonali dekarze, przy kilku pogrupowanych oknach zastosowali kołnierze uszczelniające typu combi. Rolety wewnętrzne mąż zamontował samodzielnie.

Niektóre okna pogrupowano i na ich połączeniu zastosowano kołnierz uszczelniający typu combi
Niektóre okna pogrupowano i na ich połączeniu zastosowano kołnierz uszczelniający typu combi.

Decyzja: projekt domu przewidywał na poddaszu same okna dachowe. Jest ich aż 8, więc postanowiliśmy, że kupimy okna z plastiku wielokomorowego i usztywnionego stalą, bo lepiej od drewna wytrzymują trudne warunki i nie potrzebują konserwacji. Łatwo się je myje. W punkcie dekarskim, w którym zamawialiśmy pokrycie dachowe, doradzono nam model wysokoosiowy, czyli z osią obrotu na ¾ wysokości skrzydła, bo takie rozwiązanie pozwala na superwygodne korzystanie z okna i mycie.

 

Oferowano 15 lat gwarancji na różne elementy okna i to nas przekonywało do zakupu. Kolejną zachętą był dobry stosunek jakości do ceny. Okna zamontowaliśmy na wysokości wskazanej w projekcie budynku.

Okno dachowe z roletą wewnętrzną

Wysokoosiowe okna dachowe - rady i przestrogi:

 • Dzięki dolnej ramie na wys. 1,30 m, dorosły człowiek dobrze widzi panoramę za oknem. Okna są duże, a w sypialniach połączone w duet, więc widok jest szerszy i we wnętrzach jest jasno. Klamka w dole skrzydła pomaga wygodnie operować wszystkimi funkcjami okna, czyli m.in. otwierać i zamykać, ustawiać szczelinę wentylacyjną, obracać do mycia. Solidne okucia, które ryglują skrzydła w trzech miejscach, płynnie działają bez żadnej konserwacji.

   

  Jedynie w naszej sypialni – tu okna są na zachodniej połaci – nieco się rozszczelniły w górnej części. Przy wietrznej pogodzie czujemy nawiew zimnego powietrza. W zimie odwróciliśmy pozycję spania, z uwagi na odczuwalny chłód przy najniższych zimowych temperaturach. Na zgłoszone u producenta uwagi dotyczące nieszczelności w przypadku silnych zachodnich wiatrów otrzymaliśmy informację, że to raczej nie wina uszczelek, tylko kwestia regulacji okna. Pracownicy podali mężowi instrukcję, jak to zrobić. Teraz, kiedy jest cieplej, wezwiemy ich na fachowy przegląd.

   

 • W 2015 r. zamontowaliśmy na oknach rolety. Nie są firmowe, zamówiliśmy je u innego producenta. Był to strzał w dziesiątkę – zatrzymują ok. 70% gorąca, pewnie dzięki ekranowi z aluminium i grubszej zaciemniającej tkaninie. Zastanawiamy się jednak, czy nie dodać na zewnątrz skrzydeł markiz z siatki, bo spełniają podobną rolę, lecz nie zasłaniają widoków.

Wysokoosiowe okna dachowe - koszty:

 • okna 13 000 zł, montaż w cenie usługi dekarskiej; 
 • wewnętrzne rolety (montaż własny) – 1600 zł (200 zł/szt.).

Okno dachowe wysokoosiowe

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dolna krawędź okna z klamką jest na wys. 1,3 m, co pozwala oglądać widoki i wygodnie operować skrzydłem.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny