Akcesoria dachowe - rodzaje i ceny

Akcesoria dachowe - rodzaje i ceny

Wierzchnią warstwę dachu uzupełniają liczne akcesoria. Ich zadaniem jest zwiększenie jego szczelności i trwałości, zapewnienie wentylacji i bezpiecznej komunikacji, zabezpieczenie przed ptakami, wreszcie dekorowanie. W związku z tym można je podzielić na kilka grup: obróbki, elementy wentylacyjne, stopnie i ławy kominiarskie, płotki przeciwśnieżne, ozdoby...

Obróbki blacharskie mają kluczowe znaczenie dla szczelności i trwałości dachu. Wymagają ich kominy, kalenice, kosze, okapy, okna, wyłazy dachowe... Jeszcze dwadzieścia parę lat temu większość z nich dekarze przygotowywali na budowie z płaskiej blachy dobranej kolorystycznie do pokrycia. Dziś gotowe obróbki, tworzące z pokryciem system dachowy, producenci wytwarzają w fabrykach. Najpopularniejsze z nich to:

  • wiatrownice – umieszczane na szczytowych krawędziach połaci;
  • pasy nadrynnowe – które chronią deskę czołową okapu przed deszczem oraz promieniowaniem UV;
  • gąsiory dachowe – układane w kalenicy lub narożach dachowych. Mogą występować w dwóch rozmiarach: większym (na główną kalenicę) i mniejszym (na kalenice daszków lukarn). Do blach trapezowych i falistych przeznaczone są gąsiory prostsze w formie;
  • rynny koszowe – które zbierają wodę opadową ze styku dwóch połaci.

Producenci dachówek proponują gotowe, elastyczne taśmy koszowe z aluminium lub miedzi. Blaszane obróbki kalenicy pojawiają się głównie na dachach z blachy. W tych krytych dachówką kalenicę wieńczą gąsiory odpowiednio z ceramiki bądź betonu. W dachach krytych gontem bitumicznym kosze (i kalenice) wykańcza się po prostu gontem.

Obróbki blacharskie
Kiedyś wszystkie obróbki blacharskie dekarze przygotowywali na placu budowy. (fot. Blachy Pruszyński)

Elementy wentylacyjneto taśmy, kominki i specjalne dachówki. Większość dachów w domach jednorodzinnych wykonuje się bowiem jako wentylowane, czyli takie, w których powietrze, przepływając pod pokryciem, usuwa wilgoć z połaci dachowych. W przeciwnym razie mokra izolacja z wełny mineralnej straciłaby swe ciepłochronne właściwości, a więźba zaczęła gnić.

 

Aby wentylacja była skuteczna, trzeba zapewnić ruch powietrza w szczelinach przebiegających od okapu do kalenicy. Umożliwiają to specjalne taśmy, umieszczane właśnie w okapie i kalenicy. Przepuszczają one powietrze, a równocześnie zapobiegają nawiewaniu do szczeliny śniegu i deszczu oraz są barierą dla ptaków. W dachach o skomplikowanym kształcie, gdzie lukarny, kominy czy okna dachowe przerywają ciągłość szczelin wentylacyjnych, stosuje się dodatkowe wywietrzniki – kominki i dachówki wentylacyjne.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Taśma ułożona w kalenicy
Taśma ułożona w kalenicy ma umożliwić wentylację połaci dachu. (fot. Röben)

Stopnie kominiarskiepozwalają na bezpieczne poruszanie się po ukośnych połaciach i chronią pokrycie przed zniszczeniem podczas robót na dachu. Dzięki ławom kominiarze mogą pewnie stanąć przy kominie, co jest ważne dla bezpieczeństwa ich pracy. Montaż tego rodzaju wyposażenia jest konieczny – kanały kominowe trzeba przecież regularnie czyścić.

 

Płotki i drążki przeciwśnieżne chronią rynny przed zniszczeniem przez zsuwający się z dachu śnieg i lód. Zabezpieczają też ludzi stojących na dole. Montuje się je do elementów więźby dachowej, ewentualnie do deskowania.

Płotek przeciwśnieżny
Płotki przeciwśnieżne zabezpieczają rynny i stojących pod domem ludzi (fot. Creaton)

Grzebień, czyli wróblówka, ma utrudnić ptakom gnieżdżenie się pod okapem, umożliwia też wentylację połaci dachowej.

 

Akcesoria ozdobne, w kształcie dekoracyjnych szpiców albo figurek zwierząt (kota, koguta) wyróżniają dach. Zwykle zamykają z dwóch stron kalenicę. Producenci pokryć oferują też przezroczyste dachówki świetlikowe, którymi można doświetlić strych. I przejścia instalacyjne, czyli prefabrykowane przepusty o różnej średnicy (najczęściej w postaci specjalnej dachówki z odpowiednim otworem), przewidziane do poprowadzenia przez dach rozmaitych instalacji (solarnej, antenowej).

Przezroczysta dachówka świetlikowa
Przezroczyste dachówki świetlikowe umożliwiają doświetlenie poddasza (fot. Braas)

Przykładowe akcesoria dachowe - galeria i ceny

Stopień kominiarski szeroki Rozbijacz śniegu dla blachodachówek Kominek wentylacyjny Signum
EKOCHRON
Stopień kominiarski szeroki
ok. 89 zł
EKOCHRON
Rozbijacz śniegu dla blachodachówek
6,10 zł
CREATON POLSKA
Kominek wentylacyjny Signum
656,82 zł
Ława kominiarska krótka Gąsior podstawowy Dachówka wywietrznikowa
CREATON POLSKA
Ława kominiarska krótka
od 356,70 zł (w zależności od kolorystyki)
IBF POLSKA
Gąsior podstawowy
od 14,14 zł
IBF POLSKA
Dachówka wywietrznikowa
od 36,59 zł
Taśma Figaroll Plus (kalenica), długość 10 m Dachówka z nasadką antenową Lunatyk ceramiczny
MONIER BRAAS
Taśma Figaroll Plus (kalenica), długość 10 m
318,08 zł
MONIER BRAAS
Dachówka z nasadką antenową
598,63 zł
MONIER BRAAS
Lunatyk ceramiczny (niebieska lub biała koszula)
2350 zł

Podajemy ceny netto

Janusz Werner

Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz