Blachy, blachodachówki, gonty i płyty - czym się charakteryzują i ile kosztują?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Blachy, blachodachówki, gonty i płyty - czym się charakteryzują i ile kosztują?

W grupie lekkich pokryć dachowych najpopularniejsze są blachodachówki, blachy płaskie (najczęściej układane na rąbek stojący) oraz gonty bitumiczne. Rzadziej stosuje się faliste płyty bitumiczne i płyty włóknowo-cementowe.

Pokrycia dachowe umownie podzielono na lekkie i ciężkie. Do lekkich zalicza się te materiały, których ciężar nie przekracza kilkunastu kilogramów na metr kwadratowy. Należą do nich:

 • blachy płaskie,
 • blachodachówki,
 • gonty bitumiczne,
 • faliste płyty bitumiczne,
 • faliste płyty włóknowo-cementowe.

Ciężkie pokrycia dachowe ważą kilkadziesiąt kilogramów na metr kwadratowy i zalicza się do nich dachówki ceramiczne i cementowe, łupek oraz strzechę.

BLACHY DACHOWE

Układanie blachy trapezowej i obróbka krawędzi dachu - schemat
Układanie blachy trapezowej i obróbka krawędzi dachu
Obróbka przyścienna - schemat
Obróbka przyścienna

Pokrycia ze wszystkich rodzajów blach są lekkie– np. blacha aluminiowa waży ok. 2 kg/m2, stalowa powlekana od 5 kg/m2. Można je ułożyć szybko i łatwo. Ze względu na wysoką cenę wyrobów z blachy aluminiowej, cynkowo-tytanowej lub miedzianej, w Polsce wykorzystuje się je dość rzadko, mimo że ich trwałość jest bardzo długa – 100 lat, a nawet 300 lat (blacha miedziana).

Spośród blaszanych pokryć dachowych najczęściej wybierane są wyroby ze stali powlekanej wielowarstwowo specjalnymi powłokami ochronnymi ewentualnie jeszcze posypką mineralną. Trwałość takich blach szacuje się na 20–50 lat. Powłoki zabezpieczają pokrycie przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV. Od rodzaju powłoki zależy ostatecznie trwałość takiego pokrycia.

Blachy powlekane powłokami ochronnymi można kupić w arkuszach o różnej długości, co ma znaczenie np. przy kryciu prostych dwuspadowych dachów. Wtedy używanie długich arkuszy zmniejsza pracochłonność i ogranicza ilość odpadów. Ponadto blacha ma bardzo mało ciętych krawędzi, które najłatwiej ulegają korozji.

Pokrycia z blachy produkuje się w formie arkuszy płaskich albo profilowanych, nadając tym drugim profil falisty, trapezowy albo imitujący dachówki – stąd potoczna nazwa blachodachówki.

Blacha trapezowa
Blacha trapezowa stosowana jest nie tylko na dachy domów jednorodzinnych ale również do krycia dużych powierzchni obiektów przemysłowych czy hal produkcyjnych. (fot. Budmax-Metal)

BLACHY PŁASKIE

Mają rdzeń ze stali bądź aluminium, a na nim powłokę ochronną. Płaskie arkusze niepowlekane wykonuje się z miedzi, stopu cynkowo-tytanowego. Blachy płaskie nadają się na dachy strome i płaskie. Odcięte fragmenty łatwo zagospodarować na obróbki blacharskie. Pokrycia takie cechuje nowoczesny wygląd, lecz ich wadą jest mała izolacyjność akustyczna.

Układanie blachy na rąbek stojący - schemat
Układanie blachy na rąbek stojący
Blacha na rąbek stojący
(fot. Blachy Pruszyński)
Blacha na rąbek stojący
Blacha na rąbek stojący najczęściej oferowana jest w kolorze grafitowym, czerwonym, ciemnobrązowy i czarnym. (fot. Lindab)

BLACHODACHÓWKI

Można je ułożyć na większości dachów o nachyleniu powyżej 15°, jednak najmniej odpadów uzyskuje się na dachach o nieskomplikowanym kształcie. Produkuje się je w postaci przetłoczonych arkuszy blachy z rdzeniem stalowym (rzadziej aluminiowym), nadając im kształt dachówki. Arkusze pokrywa się powłokami ochronnymi, np. poliestrem, akrylem.

Blachodachówka
(fot. Ruukki)
Blachodachówka
Arkusze blachodachówek mogą mieć różne kolory, wymiary i wysokość profilu tłoczenia. (fot. Balex Metal)

Specjalnym rodzajem pokryć są blachodachówki z posypką. Wyglądem najczęściej przypominają gont lub łupek kamienny. Powierzchnia paneli wykończona jest warstwą kruszywa skalnego lub barwionego piasku kwarcowego. Posypka sprawia, że pokrycie ma szorstką i matową powierzchnię. Ponieważ takie blachy wytwarza się w małych arkuszach lub wąskich pasach, dobrze nadają się na dachy o bardziej skomplikowanych kształtach (podczas układania nie powstaje dużo odpadów).

Trwałość najbardziej wytrzymałych rodzajów blachodachówki szacuje się na 50 lat.

Blachodachówka z posypką mineralną
Blachodachówka z posypką mineralną przypomina pokrycie z łupka kamiennego. (fot. Ahi Roofing)

Blachodachówki układa się na ruszcie z kontrłat i łat nośnych. Zaczyna się od okapu. Do ich mocowania używa się wkrętów samonawiercających, tzw. farmerskich z gumową podkładką, umieszczając je zawsze w dole przetłoczenia po 5 lub 6 sztuk na 1 m2, a wzdłuż okapu i kalenicy – w każdym zagłębieniu fali. Regionalnie (na Podhalu) stosuje się gwoździe. Po ułożeniu arkuszy na całym dachu mocuje się gąsiory kalenicowe. W kalenicy należy zostawić szczelinę wentylacyjną między schodzącymi się arkuszami pokrycia.

Układanie blachodachówki - schemat
Układanie blachodachówki

GONTY BITUMICZNE

To odpowiednio ponacinane pasy papy bitumicznej. Zbudowane są z włókna szklanego, pokrytego masą bitumiczną modyfikowaną elastomerem i posypką mineralną lub ceramiczną w różnych kolorach. Ciężar pokrycia wynosi 9–12 kg/m2, zależnie od odmiany. Gonty mogą być układane na dachach o nachyleniu połaci od 12° do 90°.Spodnia płaszczyzna jest samoprzylepna na całej powierzchni, a spoina trwale elastyczna.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Pasy gontów układa się na zakład (na każdym pasie jego szerokość jest oznaczona linią) i przybija za pomocą gwoździ papowych ocynkowanych w wyznaczonych miejscach. Główki gwoździ powinny być przykryte zakładami kolejnych pasów. Rzadziej stosowanym sposobem montażu jest klejenie papy na lepik lub inne kleje bitumiczne – robi się tak przeważnie przy naprawach starych pokryć.

Na rynku można też spotkać papy samoprzylepne, do których mocowania nie są potrzebne jakiekolwiek łączniki ani kleje. Warstwa samoprzylepna na spodniej części łączy gonty ze sobą tworząc jednolitą, elastyczną, ciągłą i wodoszczelną połać.

Układanie gontu bitumicznego - schemat
Układanie gontu bitumicznego
Obróbka krawędzi dachu krytego gontem bitumicznym - schemat
Obróbka krawędzi dachu krytego gontem bitumicznym
Obróbka przyścienna dachu krytego gontem bitumicznym - schemat
Obróbka przyścienna dachu krytego gontem bitumicznym

ILE KOSZTUJĄ LEKKIE POKRYCIA DACHOWE?

Ceny pokryć w rozmaitych składach budowlanych i hurtowniach mogą znacznie się różnić, nawet jeśli pochodzą od tego samego producenta. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, porównajmy ceny w kilku punktach i zawsze negocjujmy rabaty, szczególnie jeśli u tego samego dostawcy kupujemy również folie wstępnego krycia, blachę na obróbki i rynny.

Przy wyborze pokrycia nie bez znaczenia powinna być też łatwość montażu. Problemem bowiem może okazać się znalezienie doświadczonych fachowców.

Ceny lekkich pokryć dachowych kształtują się następująco:

 • blacha płaska na rąbek stojący – od 30 zł/m2;
 • blachodachówka– od 25 zł/m2;
 • blachodachówka z posypką mineralną – od 70 zł/m2;
 • gonty bitumiczne – od 25 zł/m2;
 • płyty faliste bitumiczne – od 20 zł/m2;
 • płyty faliste włóknowo-cementowe – od 25 zł/m2.
Gonty bitumiczne
Gonty bitumiczne układa się na równym deskowaniu. Oferowane są w szerokiej gamie kolorów i wzorów, także laminowane. Ponieważ są elastyczne, bardzo dobrze nadają na dachy o skomplikowanym kształcie. (fot. Stema)

Płyty faliste

 • Bitumiczne.

Powstają z włókien nasyconych bitumem, są barwione w masie, lekkie i łatwe w obróbce. Ich trwałość oszacowano na 15–20 lat. Do sprzedaży trafiają w postaci niedużych płyt, uformowanych w klasyczny falisty kształt, albo w przetłoczenia naśladujące dachówkę.

Nie wymagają deskowania – wystarczy ołacenie. Potrzebne są natomiast specjalne gwoździe z tworzywa sztucznego z szerokim łebkiem, najlepiej w tym samym kolorze, co płyty.

 • Włóknowo-cementowe.

Produkowane są z mieszanki cementu, kredy, naturalnych włókien celulozowych oraz sztucznych. W fazie produkcji płyty są malowane na kilkanaście kolorów.

Najczęściej kryje się nimi dachy (o nachyleniu minimum 12°) w gospodarstwach rolnych.

W domach jednorodzinnych oba rodzaje płyt stosuje się je rzadko, na ogół podczas remontów i modernizacji starych budynków.

Zapoznaj się również z funkcjami podkładów pod pokrycia dachowe

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Ruukki

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Oleg

05 Lip 2017, 07:41

ja zawsze miałem dylemat czy gonty czy blachodachówka ale ostatecznie padło na gonty i jestem zadowolony z tego rozwiązania. Mam dożywotnią gwarancję, a to dla mnie też wielki plus.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje