Stalowy system rynnowy się sprawdza, a dekarze byli profesjonalni
Stalowy system rynnowy się sprawdza, a dekarze byli profesjonalni
Materiały na dach i system rynnowy chciałam kupić w hurtowni z okolicy, lecz w trzech potraktowano mnie niepoważnie. W końcu pojechałam do innej hurtowni dekarskiej, znajdującej się 80 km od mojego miejsca zamieszkania. Tam rozmowa była inna... - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która system rynnowy i akcesoria dachowe ułożyła w 2015 r.
Ze stali ocynkowanej pokrytej czterema warstwami powłok ochronnych.
Rynny - półokrągłe o przekroju 125 mm.
Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 100 mm.
Lokalizacja - przy narożnikach domu.
Sposób odprowadzenia wody z dachu - przez wpusty odpływowe i rury do studni chłonnej oraz do rur perforowanych i do gruntu.
Akcesoria dachowe: gąsiory i dachówki brzegowe, specjalne dachówki wentylacyjne, kominki wentylacyjne, wyłaz dachowy.
Decyzja: materiały na dach i system rynnowy chciałam kupić w hurtowni z okolicy, lecz w trzech potraktowano mnie niepoważnie. Pracownicy nie chcieli wyliczyć materiałów i akcesoriów na dach, migali się od sporządzenia kosztorysu, a wreszcie - kazali stawić się wykonawcy domu, mówiąc, że wolą z nim rozmawiać.
W końcu pojechałam do innej hurtowni dekarskiej, znajdującej się 80 km od mojego miejsca zamieszkania. Tam rozmowa była inna - fachowa i konkretna, no i zakończyła się montażem na dachu. Dekarze doradzili mi system rynnowy z dobrej stali skandynawskiej o gr. 0,6 mm, powleczonej aż czterema warstwami ochronnymi, które dobrze zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem zmiennej pogody. Wyroby z takiej stali wydały mi się trwalsze od tych z plastiku. Orynnowanie zamówiłam w komplecie z markową dachówką betonową i akcesoriami. Kolor dopasowałam do dachówki.
W stalowym systemie rynnowym zastosowano 52 haki oraz kilka łączników rynien
Wygląda na to, że stalowy system rynnowy działa prawidłowo. Woda nie przelewa się przez rynny i nie gromadzi przy fundamentach. W zimie lód nie zalega w rurach spustowych ani ich nie rozsadza. Deszczówkę odprowadzam w następujący sposób - przed frontem domu zbudowałam głęboką studnię chłonną i do niej woda spływa z rur spustowych, poprzez wpusty odpływowe i pełne rury z PVC (zakopane w ziemi). Z tylnej połaci dachu kieruje się, przez wpusty, do rur perforowanych i bezpośrednio do gruntu. Kiedy niedawno pierwszy raz otworzyłam dekle na wpustach odpływowych, znalazłam tam jedynie kilka liści.
Dekarze byli profesjonalni - nie naciągali mnie na akcesoria dachowe, które podwyższają koszt pokrycia. Zastosowali tylko specjalne dachówki na kalenicy i brzegach dachu oraz kilka z "żeberkami" do wentylowania pokrycia. Na końcu pionów wentylacyjnych założyli gotowe kominki. Dach nie jest stromy, dlatego przy wyłazie dachowym nie brakuje ławy kominiarskiej.
Stalowy system rynnowy
Specjalne dachówki
Koszty zakupu i montażu stalowego systemu rynnowego:
materiały do systemu rynnowego 3196 zł.
robocizna w koszcie ułożenia pokrycia z dachówki cementowej.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Dach wymagał użycia kilku akcesoriów - gąsiorów, dachówek brzegowych i wentylacyjnych, kominków wentylacyjnych.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.