Stalowy system rynnowy się sprawdza, a dekarze byli profesjonalni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Stalowy system rynnowy się sprawdza, a dekarze byli profesjonalni

Materiały na dach i system rynnowy chciałam kupić w hurtowni z okolicy, lecz w trzech potraktowano mnie niepoważnie. W końcu pojechałam do innej hurtowni dekarskiej, znajdującej się 80 km od mojego miejsca zamieszkania. Tam rozmowa była inna... - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która system rynnowy i akcesoria dachowe ułożyła w 2015 r.

Dach: wielospadowy, pokryty dachówką betonową; nachylenie 30°.

System rynnowy:

  • Ze stali ocynkowanej pokrytej czterema warstwami powłok ochronnych. 
  • Rynny – półokrągłe o przekroju 125 mm. 
  • Rury spustowe – okrągłe, o średnicy 100 mm. 
  • Lokalizacja – przy narożnikach domu. 
  • Sposób odprowadzenia wody z dachu – przez wpusty odpływowe i rury do studni chłonnej oraz do rur perforowanych i do gruntu.

Akcesoria dachowe:gąsiory i dachówki brzegowe, specjalne dachówki wentylacyjne, kominki wentylacyjne, wyłaz dachowy.

Decyzja: materiały na dach i system rynnowy chciałam kupić w hurtowni z okolicy, lecz w trzech potraktowano mnie niepoważnie. Pracownicy nie chcieli wyliczyć materiałów i akcesoriów na dach, migali się od sporządzenia kosztorysu, a wreszcie – kazali stawić się wykonawcy domu, mówiąc, że wolą z nim rozmawiać.

W końcu pojechałam do innej hurtowni dekarskiej, znajdującej się 80 km od mojego miejsca zamieszkania. Tam rozmowa była inna – fachowa i konkretna, no i zakończyła się montażem na dachu. Dekarze doradzili mi system rynnowy z dobrej stali skandynawskiej o gr. 0,6 mm, powleczonej aż czterema warstwami ochronnymi, które dobrze zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem zmiennej pogody. Wyroby z takiej stali wydały mi się trwalsze od tych z plastiku. Orynnowanie zamówiłam w komplecie z markową dachówką betonową i akcesoriami. Kolor dopasowałam do dachówki.

W stalowym systemie rynnowym zastosowano 52 haki oraz kilka łączników rynien
W stalowym systemie rynnowym zastosowano 52 haki oraz kilka łączników rynien

Stalowy system rynnowy i dachówki betonowe - rady i przestrogi:

  • Wygląda na to, że stalowy system rynnowy działa prawidłowo. Woda nie przelewa się przez rynny i nie gromadzi przy fundamentach. W zimie lód nie zalega w rurach spustowych ani ich nie rozsadza. Deszczówkę odprowadzam w następujący sposób – przed frontem domu zbudowałam głęboką studnię chłonną i do niej woda spływa z rur spustowych, poprzez wpusty odpływowe i pełne rury z PVC (zakopane w ziemi). Z tylnej połaci dachu kieruje się, przez wpusty, do rur perforowanych i bezpośrednio do gruntu. Kiedy niedawno pierwszy raz otworzyłam dekle na wpustach odpływowych, znalazłam tam jedynie kilka liści.

  • Dekarze byli profesjonalni – nie naciągali mnie na akcesoria dachowe, które podwyższają koszt pokrycia. Zastosowali tylko specjalne dachówki na kalenicy i brzegach dachu oraz kilka z "żeberkami" do wentylowania pokrycia. Na końcu pionów wentylacyjnych założyli gotowe kominki. Dach nie jest stromy, dlatego przy wyłazie dachowym nie brakuje ławy kominiarskiej.

Stalowy system rynnowy i dachówki betonowe - koszty:

  • materiały do systemu rynnowego 3196 zł. 
  • robocizna w koszcie ułożenia pokrycia z dachówki cementowej.
Stalowy system rynnowy
Specjalne dachówki

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dach wymagał użycia kilku akcesoriów – gąsiorów, dachówek brzegowych i wentylacyjnych, kominków wentylacyjnych.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny